Zamarznięte szyby w samochodzie zimą to normalne zjawisko, które wynika z panujących warunków atmosferycznych. Problem ten może dotyczyć także ich wewnętrznej strony. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje. Jakie są najlepsze sposoby na usuwanie lodu i szronu z szyb w aucie. Czy warto kupić elektryczną skrobaczkę?
Dlaczego na szybie samochodowej powstaje lód i szron?
Zamarznięte szyby w samochodzie to problem, z którym muszą się mierzyć kierowcy nie tylko w okresie zimowym, ale także jesienią i wiosną w czasie przymrozków. Na ich powierzchni pojawia się wówczas szron i lód.
Szron, czyli opad atmosferyczny w postaci małych kryształków lodu, to po prostu zamarznięta para wodna. Powstaje w wyniku kontaktu wilgotnego powietrza z podłożem o temperaturze poniżej 0°C. Zachodzi wówczas proces resublimacji pary wodnej, czyli gwałtowne jej zamarzanie z pominięciem etapu skraplania.
Pozbycie się szronu z szyb samochodowych jest dość łatwe. Problem pojawia się, gdy mamy do czynienia z lodem, który tworzy grubą warstwę. Do jego powstania może przyczynić się marznący deszcz lub roztopiony śnieg, który zamarznie, gdy temperatura nagle spadnie poniżej 0°C.
Kierowca, zanim wyruszy w podróż, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym i dla własnego bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy, musi odśnieżyć samochód i usunąć szron oraz lód. Jakie są najskuteczniejsze sposoby?
Sposoby na zamarznięte szyby od zewnątrz
Przy usuwaniu lodu i szronu z szyb samochodowych, trzeba pamiętać, by używać przeznaczonych do tego celu akcesoriów i płynów. Przypadkowe przedmioty (np. płyta CD) mogą porysować powierzchnię, co powoduje powstawanie refleksów świetlnych utrudniających jazdę w słoneczne dni.
- Najlepiej usuwać lód i szron przy pomocy popularnych i powszechnie dostępnych skrobaczek. Dobrym wyborem są te z mosiężną końcówką, ponieważ nie rysują szyb i nie uszkadzają uszczelek.
- Poza tym na rynku dostępne są różnego rodzaju płyny do zamarzniętych szyb. Odmrażacze w aerozolu ułatwiają usuwanie lodu, ponieważ go rozpuszczają.
- Domowym sposobem na zamarznięte szyby w aucie jest polanie ich zimowym płynem do spryskiwaczy. Pomoże także włączenie ciepłego nadmuchu w samochodzie.
- Nowoczesnym rozwiązaniem pozwalającym na szybkie pozbycie się lodu z zamarzniętej szyby jest akumulatorowa skrobacza.
Skrobaczka elektryczna – najlepszy sposób na zamarznięte szyby w aucie
Elektryczna skrobaczka do szyb EDI 4 marki Kärcher została stworzona, by maksymalnie ułatwić usuwanie lodu z szyb samochodowych. Wystarczy przyłożyć urządzenie do szklanej powierzchni, a napędzana silnikiem obrotowa tarcza z 6 wytrzymałymi ostrzami dokładnie i błyskawicznie usunie każdy rodzaj lodu i szronu. Co najważniejsze, skrobaczka jest bezpieczna dla szyb, nie rysuje ich i nie uszkadza uszczelek.
Jak działa elektryczna skrobaczka do szyb – film:
Elektryczna skrobaczka do szyb to nie tylko łatwość obsługi i komfort użytkowania, ale także urządzenie na wiele sezonów zimowych. Jedynie trzeba pamiętać o naładowaniu akumulatora i wymianie zużytych ostrzy. Urządzenie wyposażone jest w wytrzymałą baterię jonowo-litową, a czas pracy na jednym ładowaniu wynosi 15 minut, co oznacza, że skrobaczki można używać wielokrotnie. Przy tym jest poręczna i kompaktowa, nie zajmuje dużo miejsca w samochodzie.
Zapoznaj się z ofertą: Elektryczna skrobaczka Kärcher z obrotową tarczą do wygodnego usuwania lodu z szyb samochodowych >>
Dlaczego czasami zdarza się, że szyby zamarzają także od wewnątrz?
Warto także wspomnieć o problemie zamarzania szyby od wewnątrz. Wówczas dochodzi do takich samych procesów, jak w przypadku oszronienia na zewnątrz. Powietrze w aucie zimą jest wilgotne. Wpływ na to ma wiele czynników, np. mokre dywaniki, śnieg nanoszony na butach, a także proces oddychania kierowcy i pasażerów. W czasie użytkowania samochodu panuje tam dość wysoka temperatura, natomiast gdy auto stoi na dworze w czasie mrozu, para wodna zamarza lub się skrapla i zamienia w lód. Powoduje to zamrożenie szyby od środka. Temu zjawisku da się jednak zapobiegać.
Co robić w takich sytuacjach?
W przypadku zamarzniętej szyby wewnątrz samochodu należy usunąć z niej lód lub szron, by móc bezpiecznie jechać. Przede wszystkim trzeba pozbyć się przyczyny tego problemu, czyli nadmiernej wilgoci panującej we wnętrzu samochodu. Warto sprawdzić, czy układ wentylacyjny pojazdu jest drożny, a w drugiej kolejności stan filtra kabinowego. Te dwa czynniki odpowiadają za prawidłową cyrkulację powietrza w aucie. Przyczyną nadmiernej wilgoci może być także nieszczelność nadwozia. Warto sprawdzić stan uszczelek.
Jeżeli stan techniczny auta jest w porządku, trzeba sięgnąć po sposoby ograniczające nadmierną wilgoć. Warto regularnie wietrzyć samochód, np. poprzez uchylenie szyby w czasie jazdy. Pomocne będzie także ustawienie nawiewów ciepłego powietrza na najwyższą wydajność. Można też kupić specjalne torebki pochłaniające wilgoć. Ograniczenie nadmiaru pary wodnej w samochodzie sprawi, że nie będzie ona zamarzała na szybach.
Czytaj także: Jaki mocny odkurzacz do samochodu wybrać: bezprzewodowy czy zasilany z sieci? >>
Źródło: Karcher / mat. partnera