Przyciemnianie szyb samochodowych – rodzaje folii

Przyciemnianie szyb samochodowych dzisiaj to nie tylko popularna, lecz również skuteczna metoda walki ze promieniami UV, światłem słonecznym, a do tego jeszcze jest to dodatkowa ochrona przed ciekawością przechodniów.

 

Podeszliśmy do problemu porządnie i zwróciliśmy się o pomoc do pracowników NZauto, którzy specjalizują się w usłudze przyciemniania szyb, aby wytłumaczyli nam jakie są rodzaje folii samochodowych.

 

seat 10 1 Przyciemnianie szyb samochodowych  rodzaje folii

 

A więc jakie to z tymi foliami jest? Folie przyciemniające można podzielić na siedem głównych kategorii:

   1. Farbowane (nie metalizowane).
    Jest to najprostszy i najtańszy rodzaj folii przyciemniających, w których farba jest zawarta w polimerowej podstawie, dzięki czemu tworzy się efekt przyciemniania. Na takich foliach nie ma odblasków, bez zakłóceń przechodzą przez nie fale radiowe, natomiast mają one słabą odporność na działanie czynników zewnętrznych. Termin ich użytkowania jest stosunkowo krótki. Dzisiaj takie folie są stosowane rzadko.
   2. Metalizowane folie.
    Takie folie oprócz warstwy farbowanej powlekane są warstwą metalu (zwykle aluminium), która jest usytuowana pomiędzy warstwą przyciemniającą i ochronną. W efekcie po oklejaniu szyba nabiera metalicznego blasku. Ten rodzaj folii zapewnia doskonałą ochronę przed gorącem i światłem słonecznych, odbijaj do 50% promieni podczerwonych, nie blaknie na słońcu i jest bardzo odporny na działanie czynników zewnętrznych.
   3. Folie z warstwą sputtered.
    Są to folie metalizowane, produkowane z użyciem metody rozpylania jonowego, w której mogą być stosowane dowolne substancje chemiczne, powlekane na polimerową warstwę. Pozwala to uzyskać jednolitą folię. Takie folie mają doskonały wygląd i są objęte dożywotnią gwarancją.
   4. Folie Infinity.
    Sposób w który są produkowane, jest podobny do metalizowanych folii, z tą różnicą, że metalizowana warstwa znajduje się na wierzchu, lecz nie pomiędzy innymi warstwami. Dzięki temu folie Infinity lepiej odbijają ciepło i światło (stopień odbicia do 70%) i dodają lustrzanego blasku. Ten rodzaj folii jest rzadko używany, gdyż lustrzany efekt zakazany prawem.
   5. Folia z przechodzeniem.
    Rozpylanie warstwy metalu na tych foliach odbywa się z narastaniem gęstości na dole i na górze, co sprawia efekt stopniowego przechodzenia od zwykłej folii do metalizowanej. Takie folie zapewniają maksymalną ochronę przed słońcem w górnej części szyby. Kiedy słońce świeci najbardziej i przypieka, folia zapewnia maksymalną ochronę na górze szyby, natomiast kiedy gorąco stopniowo spada, siła światła też jest słabsza – z takim światłem dobrze sobie radzi zwykłe przyciemnianie folią farbowaną. Przy takim przyciemnianiu szyba nabiera blasku na dole i górze, natomiast wewnątrz samochodu górna część szyby jest ciemniejsza niż na dole.
   6. Folie termoizolacyjne (energooszczędne).
    Innowacyjna metoda przyciemniania! Taka folia eliminuje odblaski, zmniejsza obciążenie wzroku, zapobiega przenikaniu światła słonecznego do salonu. Mimo że jest przejrzysta, zapewnia doskonałe warunki jazdy – promienie słońca absolutnie nie przeszkadzają.
   7. Folie karbonowe (carbon).
    Najnowocześniejszy i najbardziej kosztowny rodzaj folii przyciemniających, który na razie nie jest powszechny. Zawiera warstwę grafitu, a znaczy posiada lepsze właściwości w porównaniu do metalizowanych folii. Grafit jest odporny na promieniowanie UV. Folie carbon posiadają wszystkie zalety folii metalizowanych i nie zakłócają odbiór fal radiowych. Przez cały okres eksploatacji nie blakną, brak odblasków, odbijają ponad 50% promieni podczerwonych. Jedyną wadą tych folii jest ich wysoki koszt.

 

324235345 e1468580527112 Przyciemnianie szyb samochodowych  rodzaje folii

 

Jak widać form i rodzajów przyciemniania szyb jest sporo, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Źródło: NZauto / art. sponsorowany

 

 

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: