Oleje silnikowe – sprawdź, czy wiesz o nich wszystko!

Olej silnikowy jest niezbędny w każdym samochodzie. Na rynku znajduje się wielu producentów, którzy zajmują się wytwarzaniem substancji smarnej, dlatego możesz mieć trudność z wybraniem najlepszego wyrobu do pielęgnacji swojego silnika. Kupiłeś w sklepie motoryzacyjnym lub na stacji benzynowej przypadkowy olej Castrol 5W30 5l? Zanim wlejesz go do swojej maszyny, dowiedz się o więcej o substancjach smarnych.

Jakie są rodzaje olejów silnikowych?

Samochód jest jak dziecko – każdy jest inny, dlatego wszystkie produkty, w tym również oleje silnikowe trzeba dopasować do jego potrzeb, a w tym przypadku wymogów technicznych. Wskazówki na temat tego, jaka substancja smarna będzie najlepsza do Twojego pojazdu, znajdziesz w instrukcji auta.

Producenci olejów silnikowych doskonale zdają sobie sprawę z różnych potrzeb aut, dlatego wśród ich asortymentu znajdują się mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne substancje smarne. Oleje mineralne są wytwarzane z ropy naftowej. To najtańsza propozycja i niestety najmniej korzystna dla silników najnowszej generacji. Substancja syntetyczna powstała w wyniku syntezy surowców lub pochodnych ropy naftowej i to najlepszy produkt do ochrony silnika. Natomiast wersja półsyntetyczna to mieszanka obu pozostałych propozycji – ma niską cenę i walory opcji syntetycznej.

W asortymencie sklepu Metler znajdziesz trzy rodzaje olejów silnikowych Castrol do samochodów osobowych – EDGE, GTX i MAGNETIC. Wszystko po to, żebyś mógł wybrać najlepszy produkt do swojego silnika.

Jaki olej wybrać na zimę, a jaki na lato?

Z pewnością zależy Ci na tym, żeby mimo warunków pogodowych Twój samochód był zawsze gotowy do jazdy. Dlatego dokładnie przemyśl wybór substancji smarnej i dopasuj jej parametry do temperatury na zewnątrz.

Aby ułatwić klientom wybór, oleje silnikowe zostały podzielone na kategorie według klasyfikacji SAE, która wyróżnia:

  • -6 klas zimowych – 0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W
  • -8 klas letnich – 8, 12, 16, 20, 25, 30, 40, 50, 60.

Zastanawiasz się, na czym to polega?

Olej 5W30 to produkt, który umożliwia prawidłową pracę silnika i utrzymanie lepkości oleju od -30°C do 30°C. Odpowiednio olej 0W40 zapewnia zachowanie odpowiedniej lepkości substancji od -40°C do 40°C.

Jeśli szukasz produktu na zimę, sięgnij po olej o wartości 0W, 5W lub 10W. Podczas zimowych miesięcy temperatura nocą może drastycznie spaść, co negatywnie wpłynie na silnik. Jeśli jesteś mieszkańcem środkowej Polski, to najbardziej odpowiedni będzie olej Castrol 5W30 5l. Jednak, jeśli mieszkasz w górach lub północno-wschodniej części kraju, to powinieneś sięgnąć po gęstszy 0W30.

Czy istnieje uniwersalny olej silnikowy?

Podczas wybierania idealnego oleju musisz wziąć pod uwagę nie tylko czynniki atmosferyczne, ale także podzespoły pojazdu. W większości przypadków świetnie sprawdzą się oleje 5W30. Mają odpowiednią lepkość, która umożliwia pracę zarówno w ujemnych jak i dodatnich temperaturach, a ich kompozycja składników jest dostosowana do pracy z silnikami diesla i benzyny.

Jednak są na rynku samochody, które potrzebują specjalnego traktowania, np. auta Volkswagen i Audi z silnikami diesel z pompowytryskiwaczami lub pojazdy z silnikami benzynowymi z filtrami cząstek stałych. Jeśli masz trudność z wyborem najlepszej opcji, możesz skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki olejów silnikowych Castrol.

engine block 1954836 1280 938x1024

Jak odróżnić olej Castrol od podróbki?

Olej 5W30 Castrol to jeden z najpopularniejszych rodzajów substancji smarnej. Nic dziwnego, ponieważ to uniwersalny olej silnikowy, który świetnie spełnia swoją funkcję. Jednak rosnąca popularność tego produktu sprawiła, że na rynku pojawiło się wiele tańszych podróbek, które nie są tak dobrej jakości i mogą spowodować poważne uszkodzenia silnika.

Zastanawiasz się, jak odróżnić podróbkę oleju silnikowego Castrol? Zwróć uwagę na szczegóły opakowania – gładkość nakrętki, wielkość kresek wskaźnika, odbite logo, jakość hologramu, a także tłoczenie daty produkcji. W przypadku oryginalnego produktu wszystkie te elementy będą dobrze odwzorowane, proste i bez wad.

Na podrobionych olejach widoczne będą nierówności na miarce, niewyraźne logo czy tłoczenia. W przypadku oryginalnego produktu, pod nakrętką znajdziesz folię zabezpieczającą, a na opakowaniu numer telefonu, pod który można zadzwonić i sprawdzić certyfikat autentyczności produktu.

Co ile wymieniać olej?

Jeśli wybierasz dobrej jakości olej Castrol 5W30, to nie musisz martwić się o uszkodzenia silnika. Jednak od czasu do czasu konieczna jest wymiana oleju, po to, aby zachować pełną sprawność podzespołów. To, jak często należy zmieniać substancję smarną, określa producent, jednak najczęściej powinno się to robić po przejechaniu 10-15 tysięcy kilometrów. Warto więc o tym pamiętać.

Źródło: Metrel.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy