O czym powinien pamiętać kierowca w 2019?

Nastał Nowy Rok, a to dobry czas na zmiany, a tych nie zabraknie także na drodze. Niektóre kwestie związane z posiadaniem i użytkowaniem pojazdu nabierają nowego znaczenia, bo w życie wchodzą przepisy zmieniające Twoje dotychczasowe prawa i obowiązki. Na jakie zmiany powinieneś się przygotować w 2019 roku? Co warto wiedzieć, wyjeżdżając samochodem do pracy czy na wycieczkę?

Zmiana miejsca zamieszkania nie wymusza zmiany dokumentów

W dokumencie potwierdzającym uprawnienia do prowadzenia pojazdów znajduje się szereg Twoich danych osobowych, które są potrzebne do weryfikacji dokumentu i przydają się podczas kontroli czy zatrzymania. Poza imieniem i nazwiskiem, datą i miejscem urodzenia oraz datą wystawienia dokumentu i terminem jego ważności do tej pory na prawie jazdy znajdował się także adres zamieszkania.

Zwłaszcza ta ostatnia informacja mogła być dla Ciebie uciążliwa, jeśli często zmieniałeś adres. W takim przypadku konieczna jest aktualizacja danych i wyrobienie nowego dokumentu. A to niestety kosztuje, bo za zaktualizowane prawo jazdy obowiązuje opłata w wysokości 100 zł za dokument i 0,50 zł opłaty ewidencyjnej.

Na szczęście od 4 marca 2019 roku nie będziesz musiał zmieniać prawa jazdy po każdej przeprowadzce. Tego dnia wchodzi bowiem rozporządzenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny, na mocy którego w dokumencie uprawniającym do prowadzenia pojazdów nie będzie informacji o adresie. Będziesz mógł jednak korzystać z dotychczasowego prawa jazdy do momentu, w którym straci ono ważność. Dopiero potem otrzymasz wersję bez adresu.

Koniec mandatów za brak dokumentów

Ministerstwo Cyfryzacji już 1 października wycofało kary za brak prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu czy dokumentu potwierdzającego wykupienie polisy OC. Nie oznacza to jednak, że za kółko mogą wsiadać osoby bez odbytego kursu i zdanego egzaminu, a jeździć można niezarejestrowanym i nieubezpieczonym autem. Nic z tych rzeczy.

Dzięki tym zmianom nie będziesz musiał obawiać się, że otrzymasz mandat, gdy zapomnisz zabrać z domu wspomnianych dokumentów. Elektroniczna baza CEPIK umożliwia weryfikację danych podczas kontroli drogowej.

Wprowadzenie pakietu deregulacyjnego

Wejście w życie tego rozporządzenia oznaczałoby dla Ciebie wygodę i spore oszczędności. Nie tylko za sprawą zniesienia obowiązku noszenia przy sobie prawa jazdy. Wyrobienie karty pojazdu, która niedługo może odejść do lamusa, to koszt niemal 80 zł. A te przecież mogą zostać w Twojej kieszeni. Obok zniesienia obowiązku posiadania karty w planach jest również rezygnacja z naklejki kontrolnej, która obecnie znajduje się na przedniej szybie samochodu.

Pakiet deregulacyjny daje także możliwość korzystania z dotychczasowych tablic rejestracyjnych przez nowego właściciela pojazdu, gdy auto zostało kupione z drugiej ręki. To z kolei oznacza oszczędności w wysokości niemal 100 zł, bo nie będziesz musiał wyrabiać nowych.

Poza pieniędzmi oszczędzisz również czas, bo rejestracji pojazdu będziesz mógł dokonać przez Internet. Oprócz tego planowane jest też zniesienie obowiązku wydawania tymczasowego dowodu rejestracyjnego.

Mandaty za niezachowanie bezpiecznej odległości

Zachowanie odpowiedniej odległości od pojazdu jadącego z przodu często ratuje skórę i pozwala uniknąć stłuczki. Ostrożność na drodze i bezpieczne korzystanie z samochodu to obowiązek każdego kierowcy, dlatego jeśli będziesz jechał zbyt blisko pojazdu poruszającego się przed Tobą, możesz zostać ukarany mandatem.

Przy okazji warto wspomnieć, że w 2019 roku zmianie ulegnie także termin płatności mandatu zaocznego. Spokojnie, zostanie on jednak skorygowany na korzyść kierowców i wydłużony z 7 do 14 dni.

Ubezpieczenie OC i kary za jego brak

Ranking OC prezentuje konkurencyjne oferty ubezpieczycieli, którzy, nie mogąc zmieniać zakresu OC, walczą o klientów cenami. Pomocny na pewno okaże się fakt, że ubezpieczenie to przedłuża się automatycznie, jeśli wcześniej z niego nie zrezygnujesz. Ma to bowiem chronić przed korzystaniem z pojazdu bez ubezpieczenia na wypadek spowodowania kolizji. To ochrona zarówno dla sprawcy stłuczki, jak i dla poszkodowanego.

Bywają jednak również takie sytuacje, w których po wypowiedzeniu polisy zapomnisz lub nie zdążysz zakupić nowej zanim poprzednia utraci ważność. OC w pewnych przypadkach nie zostanie przedłużone automatycznie. Np. wtedy, gdy wraz z autem z drugiej ręki otrzymałeś ubezpieczenie zakupione przez poprzedniego kierowcę i postanowiłeś z niego skorzystać. Wówczas polisa działa maksymalnie do końca ustalonego w niej okresu (najczęściej do 12 miesięcy od chwili zawarcia).

Jeśli musisz szybko wybrać nowe OC, skorzystaj z porównywarki Mubi. Otrzymasz zestawienie dostępnych na rynku polis, które spełniają Twoje oczekiwania i zapewnią Ci należytą ochronę.

Weź pod uwagę to, że za nawet najmniejszą zwłokę w ubezpieczeniu pojazdu możesz zostać obarczony karą pieniężną. Z racji tego, że wysokość takiej kary jest zależna od najniższej krajowej, a ta w 2019 roku zostanie podniesiona z 2100 zł do 2250 zł, musisz liczyć się z wyższymi kosztami z tego tytułu niż ma to miejsce obecnie.

W związku z tym za lukę w ubezpieczeniu auta osobowego otrzymasz od 900 zł do 4500 zł kary, w przypadku ciężarówki, autobusu czy ciągnika samochodowego dostaniesz od 1350 zł do 6750 zł kary, a za brak polisy OC motocykla czy motoroweru będziesz musiał zapłacić między 150 zł a 750 zł.

Przeczytaj prosty i krótki poradnik „Jak zapłacić mniej za ubezpieczenie samochodu?”, aby przekonać się, że składka na ubezpieczenie komunikacyjne może być mniej bolesna niż kara za jego brak czy wypłacenie odszkodowania z własnej kieszeni.

Źródło: porownywarka-ubezpieczen-oc-ac.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: