Niesprawne auto na drodze

Czasem nasze beztroskie podejście do sprawności naszych samochodów w ruchu drogowym przyprawia o „gęsią” skórkę. Zbliża się czas wakacji, wzmożonego ruchu drogowego. Wielu kierowców przygotowuje swój samochód do wakacji, robiąc przegląd przedwakacyjny w serwisie samochodowym.

 

Zdarzają się też niechlubne przypadki jazdy samochodem, stwarzającym zagrożenie dla kierowcy i pasażerów, ale też dla innych uczestników ruchu drogowego. Jazda z niesprawnymi hamulcami, niedziałającymi kierunkowskazami, brakiem świateł, łysymi oponami, urwanymi rurami wydechowymi – to tylko nieliczne przykłady samochodów, które możemy spotkać na swojej drodze. Wielu kierowców zdaje sobie sprawę z braków technicznych własnego pojazdu, ale uważa, że jeżdżąc wolno, jeździ bezpiecznie. Nic bardziej mylnego. Niesprawny samochód to równie częsta przyczyna wypadków na drodze, jak brawura kierowcy, jazda po alkoholu czy stan dróg. Na nasze bezpieczeństwo na drodze składa się wiele czynników, a wśród nich te wymienione.

 

Kodeks Drogowy określa, w jaki sposób musi być utrzymany pojazd poruszający się w ruchu.

Korzystanie z takiego pojazdu, czyli samochodu, motocykla, quada nie może zagrażać bezpieczeństwu kierowcy i pasażerów oraz innych uczestników ruchu. Czyli, wniosek jest prosty – pojazd musi być sprawny. Zresztą, zmora kierowców, przeprowadzane co roku badania techniczne samochodu i pieczątka w dowodzie rejestracyjnym sprawność tę potwierdzają. Pojazd poruszający się po drogach nie może naruszać spokoju publicznego, narażać kogokolwiek na szkodę. Nie może powodować niszczenia drogi, naruszać porządku ruchu. Urządzenia do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia muszą być w pełni sprawne. Najważniejsze, że jest to wykroczenie, za które kierowca może stracić dowód rejestracyjny, w skrajnych przypadkach, policja podczas kontroli drogowej może nakazać odholowanie pojazdu na lawecie. Dodatkową karą jest dla kierowcy mandat karny. Więc może, skoro nie jest ważne dla nas bezpieczeństwo nasze, naszych pasażerów czy innych uczestników ruchu drogowego, to może wystarczającym argumentem okaże się kara?

 

Niesprawny pojazd i kolizja?

Poruszając się niesprawnym pojazdem musimy liczyć się z tym, że spowodujemy wypadek lub kolizję. Należy pamiętać, że żadna ubezpieczalnie nie zlikwiduje szkody polisą AC, i nie wypłaci odszkodowania za spowodowany w ten sposób uszczerbek. Należy liczyć się z tym, że niesprawne auto będzie przyczyną odmowy wypłaty odszkodowania. A tego typu odszkodowania do niskich nie należą. Trzeba ogromnych pieniędzy, by zapłacić z własnej kieszeni odszkodowanie za spowodowane straty materialne i zdrowotne, a świadomość ludzi rośnie i coraz częściej dopominają się od sprawcy wypadku odszkodowania.

 

Regularne przeglądy techniczne samochodu.

O stan techniczny samochodu należy dbać przez cały rok, a nie tylko wtedy, gdy zbliża się termin przeglądu rocznego. W większości warsztatów można wykonać przeglądy samochodowe pod kątem sprawdzenia ich stanu technicznego i wyeliminowania drobnych problemów, zanim staną się prawdziwym, wielkim problemem. Poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że poruszamy się autem sprawdzonym i sprawnym przyczyni się do naszego poczucia komfortu z jazdy. Do regularnych przeglądów technicznych zmusza nas prawo, ale jeżeli troszczymy się o życie swoje i swoich bliskich, to sprawdzimy stan samochodu przed każdą dalszą podróżą.

 

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez warsztat blacharsko-lakierniczy Auto-Serwis Wacholc z Koszalina – autowacholc.pl

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: