Objawy uszkodzonej uszczelki pod głowicą

Ten mały element izolacyjny umieszczony pomiędzy głowicą a kadłubem silnika zapewnia szczelne przewodzenie oleju i płynów chłodniczych. Uszczelka pod głowicą ma również izolować głowicę i blok silnika od nagrzewających się do bardzo wysokich temperatur komór spalania.

Pęknięta, przepalona lub zniszczona uszczelka może być przyczyną dalszych, kosztownych awarii silnika. Po czym rozpoznać, że nadszedł czas jej wymiany?

Szlam pod korkiem wlewu płynu chłodniczego

Po nim najłatwiej rozpoznać uszkodzoną izolację. Jeśli maź jest jasna, temperatura powietrza jest niska, a my przejechaliśmy krótka trasę, to nie ma większych powodu do obaw. Jeśli jednak jej kolor jest ciemnobrunatny, to oznacza, że jak najszybciej powinniśmy oddać samochód do naprawy.

wdg logo autobaza

Darmowe Sprawdzenie VIN

Sprawdź wypadkową przeszłość pojazduGęsty dym z rury wydechowej

Choć przyczyn intensywnego dymienia jest wiele, najczęstszą jest właśnie uszkodzona uszczelka pod głowicą. Możemy zaobserwować przy tym również rosnące spalanie paliwa, a czasem towarzyszący spadek mocy silnika.

Ślady oleju na filtrze powietrza

Olej zbierający się w obudowie filtra powietrza, wypychanie bagnetu w zbiorniku oleju oraz wydobywanie się spod niego spalin mogą być sygnałem tego, że uszczelka się przepaliła i wymaga szybkiej wymiany na nową.

Bulgotanie płynu chłodzącego w zbiorniku wyrównawczym

Typowym objawem uszkodzenia uszczelki pod głowicą jest pojawianie się pęcherzyków powietrza w płynie chłodzącym w zbiorniczku wyrównawczym. Uwaga! Taka awaria prowadzi do przegrzania jednostki napędowej. Jeśli w czasie jazdy usłyszymy charakterystyczne bulgotanie, jak najszybciej jedźmy do mechanika. Również duży ubytek płynu chłodniczego może sygnalizować, że uszczelka wymaga wymiany.

Inne objawy uszkodzonej uszczelki pod głowicą

Zbyt wysoka temperatura silnika, jego nierówna praca na wolnych obrotach, problemy z rozruchem oraz wyczuwalny wewnątrz samochodu zapach spalin to pozostałe objawy, które mogą być informacją o uszkodzeniach uszczelki pod głowicą. A o tym, jak ich uniknąć i na czym polega diagnozowanie ich skali, dowiesz się tutaj: http://teamtotal.pl/blog/uszczelka-pod-glowica-ahu.

Natomiast najlepsze ceny części zapewni hurtownia motoryzacyjna lub po prostu portale aukcyjne.

Źródło: Team Total / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy