Newsy, teasery i zapowiedzi: Toyota RAV4 i Subaru Forester

Japońskie SUV-y z Toyoty i Subaru zdążyły się już zestarzeć, ale zastępstwo jest tuż za rogiem.

 

To już potwierdzone: nowa Toyota RAV4 zadebiutuje pod koniec marca na salonie samochodowym w Nowym Jorku. Nie wiadomo nic o wyglądzie samochodu, bo opublikowany przez Toyotę teaser przedstawia tylko zarys sylwetki. RAV4 zostało zbudowane na nowej globalnej platformie TNGA. W USA będzie oferowane zapewne z 2,5-litrowym benzynowcem, ale dla Europy bardziej prawdopodobne są silniki poniżej 2 litrów. Możliwe są dwa warianty hybrydowe: z silnikiem elektrycznym napędzającym tylko tylne koła (tak jak w obecnym RAV4) lub zestaw przejęty z nowego Aurisa i napędem na przód.

Na tym samym salonie Subaru pokaże nowego Forestera i podobnie jak Toyota, nowy ‘Leśnik’ został zbudowany na zmodernizowanej płycie podłogowej. Efektem będzie zachowanie tradycyjnych wartości Subaru, ale w bardziej przestronnym i większym opakowaniu. Wspomniane wartości to silniki typu bokser oraz symetryczny rozdział napędu na wszystkie koła. Niestety będzie wciąż automat bezstopniowy (CVT), a prawdopodobnie także hybryda. Liczymy na wersję z nieco większą mocą i sportowym zacięciem, ale nie wiadomo czy ma w ogóle szansę się pojawić.

 

2019 subaru forester teaser 1024x576

 

Więcej na temat obu tych modeli dowiemy się 28 marca, gdy rozpocznie się New York Auto Show.

 

Bartłomiej Puchała

fot. Toyota, Subaru

Dyskusja

komentarzy

Bartek Puchała

Nie jest fanem szybkiej jazdy. Dużo większą przyjemność sprawia mu płynność prowadzenia. Dziennikarstwo motoryzacyjne to dla niego zabawa i hobby, choć marzy o przejściu na zawodowstwo. Miłośnik youngtimerów i sleeperów oraz kultowego już Top Gear - posiadacz wszystkich wydanych numerów polskiej wersji magazynu. Na co dzień upala prawie trzydziestoletnie W124.