Kupno i sprzedaż samochodu a OC

Kupujesz samochód i zastanawiasz się, czy będziesz mógł korzystać z zastanego OC? Nie wiesz, czy pojazd ma OC i nie masz pojęcia, jak to sprawdzić? A może to Ty sprzedajesz auto i chciałbyś zatrzymać OC: przenieść na inny pojazd lub odzyskać pieniądze? Przeczytaj najważniejsze informacje o zrzekaniu się i rezygnowaniu z OC, by wiedzieć, co możesz zrobić po zakupie lub przed sprzedażą samochodu.

Czy można zachować OC przy sprzedaży samochodu?

Jeśli niedawno zakupiłeś ubezpieczenie OC, a teraz sprzedajesz samochód, możesz się zastanawiać, czy istnieje sposób na przerwanie ochrony i odzyskanie pieniędzy lub przeniesienie jej na inny pojazd mechaniczny. Odpowiedź brzmi: nie, niestety. Podczas sprzedawania samochodu nie ma możliwości zrezygnowania z OC, więc całość świeżo zakupionej polisy przechodzi na nabywcę.

To, co możesz zrobić, aby nie być stratnym, to doliczenie kwoty za niewykorzystany okres ochrony do ceny początkowej samochodu. Możesz też umówić się z kupującym, że dobrowolnie zrzeknie się OC – wówczas odzyskasz pieniądze od ubezpieczyciela. To posunięcie wymaga jednak dużego zaufania i polecane jest raczej osobom, które dobrze się znają.

Zobacz, jakich formalności musisz dopełnić przy sprzedaży samochodu w 2019 roku: https://kioskpolis.pl/sprzedaz-samochodu-formalnosci-ktore-trzeba-wykonac-w-2019-roku/

kupnoisprzedazsamochoduaoc3


Jak sprawdzić, czy kupowane auto ma ważne OC?

Zanim zakupisz samochód, powinieneś sprawdzić, czy ma ważne ubezpieczenie OC. Takie informacje powinien Ci podać sprzedawca. Musi Ci również przekazać komplet dokumentów! Jeżeli jednak z jakiegoś powodu zwleka lub miga się od odpowiedzi na Twoje pytania, sprawdź ważność OC sam.

Wejdź na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i odpowiednie pole wpisz numer rejestracyjny lub VIN pojazdu, którego zakup rozważasz. Otrzymasz podstawowe informacje na jego temat, w tym zakres ubezpieczenia i datę wygaśnięcia. Sprawdzisz też, ilu i jakim zdarzeniom drogowym uległ pojazd. Szybko przekonasz się, czy sprzedawca próbuje Cię oszukać.

kupnoisprzedazsamochoduaoc2

Czy można korzystać z OC po poprzednim właścicielu?

Sprzedający nie ma prawa przerwania ochrony OC przed sprzedażą samochodu, co oznacza, że Ty możesz z niej korzystać aż do chwili wygaśnięcia. Pamiętaj jednak, że w przeciwieństwie do polisy, którą wykupujesz sam, ubezpieczenie po poprzednim właścicielu automatycznie się nie przedłuża. Zanim minie ostatni dzień ochrony, musisz wykupić nowe ubezpieczenie – u tego samego lub innego ubezpieczyciela, jak wolisz.

Jeżeli to będzie Twoje pierwsze ubezpieczenie samochodu i jeszcze nie wiesz, jak i gdzie szukać taniego OC, mamy dla Ciebie podpowiedź. Obecnie większość kierowców wyszukuje atrakcyjnego ubezpieczenia komunikacyjnego przez internet, poprzez kalkulator polis. Korzystanie z kalkulatora jest bezpłatne, a do wyboru masz wiele różnych. Wpisujesz dane: swoje i samochodu, a system wylicza Ci zniżki i podaje listę towarzystw oraz ofert, z których możesz skorzystać. Wyliczone ceny są rzeczywiste, ponieważ dopasowane do Twoich danych. Chcesz zaoszczędzić? Wybierz najtańszą.

Źródło: Kiosk Polis / art. partnera

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: