Jak zostać lakiernikiem samochodowym?

Lakiernik samochodowy to osoba zawodowo zajmująca się malowaniem pojazdów. Ci, którzy znajdą zatrudnienie w warsztatach samochodowych, są w stanie pomóc właścicielom uszkodzonych pojazdów.

 

Współcześnie lakierników samochodowych zatrudniają zarówno fabryki zajmujące się produkcją pojazdów, jak i właściciele warsztatów. Dobry, doświadczony lakiernik może również założyć własną firmę. W każdym przypadku jego praca będzie wyglądała podobnie – będzie on zajmował się malowaniem całych pojazdów mechanicznych lub usuwaniem śladów np. stłuczek. Z uwagi na zakres obowiązków, w codziennej pracy wykorzystuje on różne narzędzia, przede wszystkim zaś lakier.

 

Jak zostać lakiernikiem samochodowym?

Aby zostać dobrym lakiernikiem samochodowym, jest potrzebne nie tylko wykształcenie, lecz przede wszystkim doświadczenie. Absolwenci szkół zawodowych (mapę aktualnie działających szkół można znaleźć na stronie: https://men.gov.pl/dodatki/mapazawodowe/), jak i średnich o profilu samochodowym mogą liczyć na to, że w czasie nauki będą mieli praktyki uczniowskie. Podczas takich mogą uczyć się zawodu od fachowców.

Zapotrzebowanie na lakierników samochodowych jest spore i właśnie dlatego część bezrobotnych decyduje się przekwalifikować. W takiej sytuacji niezbędne jest ukończenie kursu i zdanie egzaminu. Są one organizowane przez Izby Rzemieślnicze. Przykładowo Izba Rzemieślicza w Rzeszowie organizuje egzaminy czeladnicze i mistrzowskie.

 

Jakie predyspozycje powinien mieć lakiernik samochodowy?

Nie każdy nadaje się na lakiernika samochodowego – w tym zawodzie liczy się przede wszystkim skrupulatność. Ważna jest umiejętność słuchania klientów i znajomość najnowszych rozwiązań gdy idzie o lakierowanie. Najlepszych lakierników na rynku można poznać po naprawie pojazdów po stłuczce. Z tego względu zdarza się, że właściciele warsztatów samochodowych poszukujący pracowników, organizują rekrutację polegającą na wykonaniu praktycznego zadania. Wszystko dlatego, że tu nie wystarcza CV czy list motywacyjny – liczą się konkretne umiejętności – mówi specjalista z portalu praca-wadowice.pl.

 

Gdzie szukać pracy?

Jeżeli jesteś lakiernikiem samochodowym, to możesz szukać zatrudnienia zarówno w fabrykach produkujących pojazdy, jak i warsztatach samochodowych. Większość pracodawców informuje o wolnych etatach na internetowych portalach ogłoszeniowych lub lokalnej prasie. To właśnie tam warto rozglądać się za ofertami pracy.

Szukając pracy, dobrze zajrzeć również do urzędu pracy. Do takich wciąż zgłasza się wielu pracodawców. Właściciele warsztatów samochodowych mogą bowiem liczyć, że otrzymają np. dofinansowanie – dodaje specjalista portalu praca-wadowice.pl.

 

Ile zarobisz jako lakiernik?

Wybierając zawód, dobrze poznać nie tylko obowiązki, lecz także obowiązujące stawki. W przypadku lakierników wynagrodzenie zależy głównie od umiejętności, czyli doświadczenia. Dobry lakiernik bez trudu zarobi 5 000 zł netto, bo szybko wyrobi sobie nazwisko wśród okolicznych właścicieli pojazdów. Początkujący lakiernicy najczęściej zarabiają od 1 500 do 2 000 zł netto – podaje wyniki badań specjalista portalu praca-wadowice.pl.

Ci, którzy zdecydują się na pracę w dużych firmach, mogą liczyć również na szereg pozapłacowych benefitów. Przykładami są karnety na siłownię czy możliwość uczestniczenia w kursach i szkoleniach podnoszących umiejętności.

Praca na lakierników samochodowych czeka również za granicą. Zainteresowani muszą jednak sprawnie posługiwać się językiem urzędowych kraju, do którego się udają. Aby wyjechać do pracy np. do Belgii, najlepiej skorzystać z pomocy agencji zatrudnienia, bo właśnie takie podmioty mogą pomóc w załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności.

 

źródło: Praca-wadowice.pl / materiał ekspercki

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: