Jak zaoszczędzić na kosztach podróżowania?

Wszyscy doskonale wiemy, że podróżowanie samochodem nie zalicza się do najtańszych sposobów komunikacji. Można jednak śmiało stwierdzić, że jest jednym z najbardziej wygodnych. Właśnie dlatego, to autem przemieszczamy się najczęściej a podróż samolotem odbywamy jedynie wtedy, gdy od celu rzeczywiście dzielą nas tysiące kilometrów.

 

Właściciele aut zgodnie potwierdzą także, że posiadając cztery kółka, raczej rzadko decydują się na wyruszenie w trasę autobusem czy pociągiem a miejska komunikacja wchodzi w grę jedynie po mieście. Urlop czy wycieczka krajoznawcza odbywa się więc przeważnie przy wykorzystaniu samochodu, głównie z uwagi na spory komfort.

Niejednokrotnie szukamy jednak sposobów na to, by koszty takiego podróżowaniu były jak najniższe. Musimy zdać sobie sprawę, że za każde przejechane 100 kilometrów, zapłacimy nawet 50 złotych tankując benzynę. To sporo, patrząc na dodatkowe koszty związane z eksploatacją auta, nie mówiąc już o innych wydatkach, jakie czekają na nas podczas wycieczki.

Ekonomiczna i ekologiczna jazda. To chyba pierwsze co przychodzi nam na myśl, jeśli chcemy szczegółowo przyjrzeć się tematowi oszczędności tankowania. Eco driving to cały szereg zaleceń, dzięki którym nie tylko zapłacimy mniej, ale i zachowamy nasze auto w najlepszym stanie przez długi czas. Co więcej, dzięki tym zasadom nasz samochód będzie generował najmniejszą ilość spalin a to już jest pożyteczne dla całego otoczenia, nie tylko dla naszego portfela.

Jak więc prowadzić auto, by spalało jak najmniej paliwa? Przede wszystkim należy przyśpieszać delikatnie, naciskając pedał gazu stopniowo. Najlepiej też utrzymywać stałą prędkość – czy wiesz, że duże skoki prędkości przyczyniają się do zwiększania spalania paliwa nawet o 15%? Co jeszcze jest ważne? Na przykład obciążenie auta, najmniej paliwa spalimy, kiedy bagażnik nie będzie w całości załadowany. Liczy się również jakość opon i ich prawidłowe ciśnienie.

Dla coraz większej ilości kierowców, koszty tankowania benzyny są na tyle duże, że decydują się oni na zamontowanie instalacji gazowej. To doskonały pomysł, o ile mamy środki na takową inwestycję. Okazuje się, że samochodowa instalacja gazowa LPG może generować niemałe oszczędności a zwrot kosztów zrealizowany zostanie już po przejechaniu kolejnych 11 000 kilometrów. Sama instalacja kosztować będzie od 1 000 do 2 500 złotych. Warto przy tym wyliczyć jednostkowe oszczędności na każdorazowej jeździe. 100 kilometrów, przejechanych na paliwie benzynowym to koszt około 50 złotych. Ta sama trasa, przejechana autem z instalacja gazową kosztować nas będzie niecałe 30 złotych. Widać znaczną różnicę prawda?

Pamiętajmy jednak, że nie oszczędności w podróżowaniu są kwestią priorytetową, ale nasze bezpieczeństwo w czasie jazdy. Ważniejsze od skupiania się na jak najmniejszym spalaniu jest poczucie odpowiedzialności, opanowanie i umiejętności techniczne. Musimy wiedzieć, że nie jesteśmy jedynymi uczestnikami ruchu drogowego i nawet jeśli to nie my stanowimy dla kogoś zagrożenie, to ktoś może być nim dla nas.

 

Artykuł powstał na podstawie informacji znalezionych na stronie: AC.com.pl – instalacja gazowa 5 generacji.

 

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: