Jak zabezpieczyć samochód w zimie?

Zima to okres trudny i dla kierowców, i dla samochodów. Niska temperatura, lód i opady śniegu nie tylko stwarzają dodatkowe zagrożenie na drodze, ale także negatywnie wpływają na karoserię, szyby i opony.

 

Skrobaczka, płyn do spryskiwaczy, płyny przyspieszające odmrażanie – o tego typu gadżetach, przydatnych w zimie, pamięta niemal każdy. Jeżeli jednak naprawdę dbamy o swój samochód i chcemy, aby dłużej zachował nienaganny wygląd, warto zainwestować także w kosmetyki samochodowe. Zwłaszcza w sezonie zimowym, gdy auto narażone jest na zetknięcie nie tylko z lodem, ale i błotem, piaskiem i solą.

 

Jak zabezpieczyć lakier samochodu przed zimą?

Wielu modeli samochodów dotyczy problem łatwego odpryskiwania lakieru. Nieestetyczne ubytki pojawiają się szczególnie łatwo na masce, zderzaku oraz w okolicach błotników. Uszkodzenia lakieru nie tylko brzydko wyglądają, ale zwiększają też ryzyko pojawienia się rdzy. Lakier szczególnie narażony jest zimą: pryskające spod kół drobinki śniegu czy lodu, często zmieszane z piaskiem, śnieg i lód osadzające się na masce, gałązki niesione przez wiatr, to wszystko nie wpływa dobrze na wygląd karoserii.

Zabezpieczyć karoserię możemy na dwa sposoby: stosując rozwiązania mechaniczne albo sięgając po chemię samochodową. Pokrowce osłaniające całość auta, bezbarwna folia naklejana na lakier czy chlapacze gumowe mogą przynajmniej częściowo ochronić lakier. Równie dobrym, a być może nawet lepszym rozwiązaniem mogą się jednak okazać środki chemiczne, nie tylko zabezpieczające powierzchnię, ale także sprawiające, że ta lepiej wygląda. W tym przypadku kluczem do sukcesu jest kompleksowa pielęgnacja. Samochód należy najpierw dokładnie umyć, później pokryć warstwą twardego wosku, a później najlepiej nałożyć na lakier także płynny wosk z właściwościami hydrobofowymi. Dzięki zastosowaniu płynnego wosku, łatwego i szybkiego w użyciu, wydłużamy trwałość wcześniej nałożonej substancji, a także chronimy powierzchnię przed wodą i brudem. Odpowiednie nabłyszczenie zapewni użycie środka do nabłyszczania, który usuwa smugi i plamy oraz nadaje samochodowi połysk. Trwałość kosmetyków samochodowych może sięgnąć od dwóch do trzech miesięcy (w przypadku wosku premium). Tworzą one warstwę ochronną, dzięki której samochód dłużej pozostaje czysty, a jego umycie staje się znacznie prostsze.

 

Zadbaj o gumowe elementy

Złe warunki atmosferyczne odbijają się także negatywnie na stanie kół samochodowych. Aby zabezpieczyć felgi można używać sealantów – środków ochraniających przed błotem, pyłem i innymi zanieczyszczeniami. Jeżeli natomiast chodzi o opony, na rynku dostępne są specjalne produkty do pielęgnacji opon: zabezpieczają je, przywracają im oryginalny wygląd oraz zapobiegają osadzaniu brudu, dłużej utrzymując je w czystości.

Zimą warto zaopatrzyć się szczególnie w płyny służące pielęgnacji wszystkich gumowych elementów – nie tylko opon. Zastosowanie takiego płynu na uszczelkach zapobiegnie ich przymarzaniu, a na gumowych dywanikach – ułatwi ich oczyszczenie po tym, jak naniesiemy na nie śniegu i brudu z butów.

 

Nie uszkodź szyb

Zamarzanie szyb to zimą prawdziwa zmora kierowców. Sposobem na zabezpieczenie szyb jest stosowanie półpokrowców oraz osłon przeciwszronowych. Nie są to jednak metody stu procentowo skuteczne. Jeżeli chcemy ułatwić sobie życie i upewnić się, że na oknach nie powstaną zarysowania, warto zaopatrzyć się w szczotki, specjalnie, nie uszkadzające powierzchni skrobaczki oraz chemię samochodową, ułatwiającą pozbycie się lodu.

Warto poświęcić nieco czasu i środków na zabezpieczenie samochodu przed zimą zawczasu – inaczej wiosną możemy odkryć wiele drobnych uszkodzeń.

Źródło: Cleantechco.pl / art. sponsorowany

 

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości. Od najmłodszych lat jego ulubioną zabawą było zgadywanie samochodów po dźwięku silnika. Najlepszym prezentem na gwiazdkę, o czym wiedzą najbliżsi, niezmiennie jest prasa motoryzacyjna z całego roku. Pisze dla Was z humorem i pewną dozą uszczypliwości, ciesząc się z każdego komentarza pod swoimi tekstami.
Follow Me: