Jak powinien wyglądać fachowy przegląd auta?

Przegląd okresowy samochodu nie jest obowiązkiem każdego kierowcy, ale warto go wykonywać regularnie. Nie chodzi bowiem wyłącznie o możliwość utrzymania gwarancji producenta, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo kierowcy oraz podróżujących. Istotną rolę ma nie tylko sam fakt odbycia przeglądu, ale przede wszystkim fachowe przeprowadzenie. Sprawdź, jak odbywa się to w autoryzowanym serwisie obsługi.

 

Przegląd okresowy jest czynnością, która obejmuje sprawdzenie stanu kluczowych elementów oraz ich ewentualną wymianę, a także wymianę płynów eksploatacyjnych. Tego rodzaju prace wykonuje każdy serwis samochodowy.

 

Zakres przeglądu okresowego auta

W każdym serwisie samochodowym przegląd okresowy z reguły obejmuje dwie podstawowe czynności: wymianę oleju silnikowego oraz wymianę filtra. Ponadto sprawdzeniu podlegają takie elementy jak:

 • zawieszenie
 • układ hamulcowy
 • układ kierowniczy
 • układ wydechowy
 • ciśnienie w oponach.

W razie konieczności serwis samochodowy przeprowadza m.in. wymianę rozrządu, klocków hamulcowych, płynu hamulcowego, płynu chłodniczego, świec (w silnikach benzynowych).

 

Fachowy przegląd krok po kroku

W profesjonalnym serwisie samochodowym przegląd zawsze rozpoczyna się od przygotowania auta, w tym zabezpieczenia wnętrza przed ewentualnymi zabrudzeniami. Kolejne kroki wjazd na ścieżkę diagnostyczną, na którą składa się m.in.:

 • sprawdzenie działania amortyzatorów, hamulców oraz obciążenia poszczególnych osi
 • wymiana oleju
 • wymiana filtra kabinowego (powinna być wykonywana co 12 miesięcy)
 • sprawdzenie prawidłowości ustawienia świateł
 • kontrola ciśnienia powietrza w oponach
 • kontrola zużycia tarcz i klocków hamulcowych
 • smarowanie zamków, uszczelek
 • mycie silnika.

 

Przegląd okresowy auta – ile to kosztuje?

Każdy serwis samochodowy ma własny cennik, na podstawie którego wystawia rachunek za wykonaną usługę. Ostateczny koszt uzależniony jest przede wszystkim od zakresu prac oraz wymienionych części i płynów eksploatacyjnych. Często zdarza się więc, że koszt przeglądu okresowego stanowi spory wydatek – rzędu co najmniej kilkuset złotych.

Aby rachunek wystawiony przez serwis samochodowy nie stanowił nadmiernego obciążenia budżetu, w wybranych ASO można skorzystać z atrakcyjnych form finansowania. Przykładem może być Comfort Pay – usługa dostępna w ofercie Toyota Banku, która dedykowana jest osobom przeprowadzającym przegląd okresowy w autoryzowanym serwisie Toyoty. Istotą usługi jest rozłożenie płatności na 12 miesięcznych rat (RRSO wynosi 0%* lub 17,08%**) oraz odroczenie pierwszej płatności o miesiąc. Usługa finansowania dostępna jest przy kosztach serwisu już od 500 zł.

O fachowości serwisu samochodowego decyduje nie tylko sprawne przeprowadzenie czynności kontrolnych oraz szybka wymiana części. Istotną rolę odgrywa również właściwe przygotowanie pojazdu do przeglądu. Dlatego warto zdecydować się na serwis, który oferuje usługi na wysokim poziomie – nawet, jeśli miałoby to więcej kosztować. Biorąc pod uwagę możliwość skorzystania z atrakcyjnych form finansowania, nieco wyższy rachunek za przegląd nie będzie stanowił nadmiernego obciążenia domowego budżetu.

**Reprezentatywny przykład dla kredytu Comfort Pay (wariant standardowy): cena finansowanej usługi 3 000 zł, całkowita kwota kredytu 3 000,00 zł, całkowity koszt kredytu 265,56 zł (obejmuje prowizję bankową 120,00 zł i odsetki 145,56 zł), okres umowy 12 miesięcy, miesięczna wartość raty 272,13 zł, oprocentowanie nominalne zmienne w skali rocznej 8,50%, RRSO 17,08%, całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta 3 265,56 zł. Kalkulacja z dnia: 15.03.2017 r.

**Reprezentatywny przykład dla kredytu Comfort Pay (wariant 0%): cena finansowanej usługi 3 000 zł, całkowita kwota kredytu 3 000,00 zł, całkowity koszt kredytu 0 zł, okres umowy 12 miesięcy, miesięczna wartość raty 250,00 zł, oprocentowanie nominalne zmienne w skali rocznej 0%, RRSO 0%, całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta 3 000 zł. Kalkulacja z dnia: 15.03.2017 r.

Źródło: Toyota Bank / artykuł sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: