W dzisiejszych czasach życie bez własnego środka transportu bywa czasem utrudnione, ciężko więc byłoby w takich warunkach prowadzić rentowną działalność gospodarczą bez samochodu. Ten jednak trzeba nie tylko zakupić, ale też wyłożyć pieniądze na jego utrzymanie: regularne przeglądy, amortyzację i cierń w oku każdego, kto za użytkowanie samochodu płaci – paliwo.
W obliczu wysokich kosztów paliwa, a więc i wysokiego zapłaconego od niego podatku vat, naturalnym jest zainteresowanie możliwością jego odliczenia. Jak odliczyć vat od paliwa?
Przypadki, kiedy w ogóle nie jest to możliwe od czerwca 2015 r. zostały na szczęście ograniczone tylko do pojazdów wykorzystywanych jedynie do samochodów wykorzystywanych jedynie do celów zwolnionych z vatu lub w ogóle mu niepodlegających (wcześniej były to również auta o niewielkiej – nieprzekraczającej pewnej normy – ładowności niezgłoszone na VAT-26, dla których nie prowadzono ewidencji działalności).
Jednak w wielu wypadkach (właściwie w myśl głównej zasady) odlicza się tylko 50% zapłaconego vatu od paliwa. Należy przy tym pamiętać, że za wydatki poniesione przed czerwcem 2015 r. rozliczamy się wg starych zasad, co w praktyce znaczy, że 50% vatu od paliwa odliczymy tylko od samochodów nieosobowych o dopuszczalnej ładowności wyższej niż 425 kg (jeśli miejsce dla kierowcy jest jedynym siedzeniem w pojeździe), 493 kg (jeśli oprócz miejsca dla kierowcy w pojeździe znajduje się też jedno miejsce dla pasażera) lub 500 kg (jeśli liczba siedzeń włącznie z miejscem dla kierowcy wynosi trzy lub więcej).
Istnieją jednak od kwietnia 2014 r. przypadki, kiedy możemy odliczyć 100% zapłaconego vatu od paliwa. Dotyczy to pojazdów o całkowitej masie dopuszczalnej przekraczającej 3,5 t, wszystkich pojazdów zgłoszonych na VAT-26, względem których prowadzona jest ewidencja przebiegu pojazdu (wykluczone jest używanie samochodu od celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą), samochodów przeznaczonych do oddania w odpłatne używanie (wynajem, leasing itd.), jeśli stanowi to przedmiot działalności gospodarczej, a także pojazdów specjalnych, jak np. żuraw samochodowy czy pojazd pogrzebowy.
Źródło: Toyota.pl / art. sponsorowany