Kupno używanego samochodu w Polsce nie jest prostym zadaniem, a nowe auta drożeją z roku na rok. Dobrą alternatywą na oszczędzenie pieniędzy i zakup ciekawego samochodu jest import auta z USA. Jak to zrobić, by nie nadziać się na minę?
Zakup samochodu niezależnie od jego wartości jest rzeczą trudną. Rynek aut używanych jest bardzo szeroki i nieuregulowany, więc nie brakuje na nim oszustów i handlarzy, którzy chcą jedynie zarobić sprzedając samochody w innym stanie technicznym niż przedstawiony klientom. Jak zatem ustrzec się przed takimi praktykami? Trzeba korzystać z profesjonalnych usług sprawdzonych firm jak choćby Bryki z Ameryki.
Wszystkim zainteresowanym kupnem samochodu z USA nie dziwię się, że mają obawy wydania sporej kwoty pieniędzy na pojazdy, które widzą tylko w Internecie. Pokusa zaoszczędzenia 30-40% na danym modelu względem polskich cen jest jednak atrakcyjna, więc warto zainteresować się taką opcją. No dobrze, ale jak się do tego zabrać?
Kupno auta z USA krok po kroku
Nie każdy jest fanem motoryzacji i znawcą samochodów używanych, ale ma swoje preferencje, więc firmy pośredniczące zakup auta ze Stanów pomogą w wybraniu odpowiedniego egzemplarza. Co ważne, nie zawsze musi to być samochód uszkodzony. Niektóre auta za wielką wodą taniej można kupić bez uszkodzeń niż w naszym kraju lub sprowadzić taki model, który na polskim rynku nie jest dostępny. Przejdźmy więc wspólnie przez wszystkie etapy takiej transakcji!
- Wybór samochodu
To jedna z najcięższych spraw związanych z kupnem samochodu z USA. Wybór odpowiedniego egzemplarza może trochę potrwać. Niezależnie od tego czy znajdziemy aukcję sami, czy powierzymy to zadanie specjalistom nie ma się co spieszyć. Rynek amerykański jest na tyle duży, że często co parę dni można znaleźć ciekawą opcję, ale warto ustalić sobie początkowy budżet, bo po pierwsze działamy na obcej walucie, a po drugie licytacja to tylko jedna ze składowych całkowitych kosztów
- Umowa z pośrednikiem i depozyt
Doradztwo oraz doświadczenie kosztuje, ale kwestie formalne zabezpieczają również klienta. Przed przystąpieniem do licytacji trzeba opłacić pośrednika i podpisać z nim umowę na wykonanie usługi. Zazwyczaj jest to wydatek kilku tysięcy złotych. Na tym etapie dowiemy się też szczegółów ile taki import pojazdu ze Stanów Zjednoczonych będzie kosztować (cło, akcyza, transport, podatek oraz koszty licytacji)
- Licytacja i zakup pojazdu
Przed przystąpieniem do licytacji, konsultanci z https://www.brykizameryki.pl/ doradzą czy dana aukcja nie skrywa jakiś tajemnic. Ich doświadczenie pozwoli wyeliminować większość niespodzianek, a dostęp do bazy Carfax pozwoli sprawdzić historię danego samochodu. W USA weryfikacja pojazdów podczas ich użytkowania jest na dużo wyższym poziomie, a koszty naprawy aut na tyle duże, że większość aut rzadko jest naprawiana.
Oczywiście nie każde przystąpienie do licytacji oznacza jej wygraną. Czasem zainteresowanych jest na tyle dużo, że nasz określony budżet jest przebijany, albo dany sprzedawca nie chce sprzedać auta po wylicytowanej kwocie, ponieważ według niego jest za niska.
- Opłacenie zakupu i transport samochodu do portu
Gdy uda się wygrać aukcję, trzeba opłacić wszystkie koszty związane z zakupem auta w Stanach. Na to składa się zarówno wylicytowana kwota, jak i opłata aukcyjna czy transport do portu. Trzeba pamiętać, że Stany Zjednoczony są ogromnym państwem i droga lądowa z zachodniego wybrzeża jest czasem nieopłacalna i lepiej wysłać samochód z tamtejszego portu. Co ważne, na tym etapie auto jest też fotografowane.
- Fracht morski do Europy
Najdłuższy i najnudniejszy element transakcji z punktu widzenia klienta, to transport auta do Europy. W kontenerach samochody transportowane są do portów w Holandii lub Niemczech. W zależności od dostępności i kosztów (różne stawki podatku i akcyzy) auta trafiają do Europy, gdzie czekają na odprawę celną. Czas tej podróży waha się od kilku do kilkunastu tygodni.
- Odprawa celna i jej kosztorys
Działanie proceduralne to obowiązkowy element takiej transakcji. W zależności od portu destynacji trwa to kilka – kilkanaście dni. Agencja celna sprawdza ładunek i wystawia odpowiednie dokumenty oraz koszty jakie nowy właściciel musi ponieść. Na tym etapie klient również dostaje komplet zdjęć.
- Transport auta do Polski
Końcowy etap sprowadzenia samochodu do Polski, to jego transport z zachodnich portów do naszego kraju i podstawienie pojazdu pod dom klienta.
To tam drogi pośrednika i klienta mogą się rozejść, chociaż firma Bryki z Ameryki może zająć się naprawą lub przystosowaniem danego samochodu do europejskich warunków. Chodzi tutaj o konwersję świateł (pomarańczowe kierunkowskazy, światła przeciwmgielne oraz modyfikacja świateł mijania) oraz naprawę uszkodzeń.
Jak widać proces sprowadzenia samochodu z USA jest dość długi i czasochłonny, ale nie wymaga znajomości wszystkich przepisów. Skorzystanie z pośrednika takiej usługi zdecydowanie go uprzyjemnia i skraca. W końcu doświadczenie oraz szereg znajomości pozwala szybciej reagować na nieprzewidziane sytuacje.
Zaletą takiego importu bez wątpienia są tańsze ceny samochodów w Stanach oraz ich sprawdzona historia. To pozwala zakupić nowsze i bezpieczniejsze auto w niższych pieniądzach niż w Polsce. Poza tym auta na tamtejszym rynku muszą spełniać też inne normy narzucone przez ustawodawców, a to powoduje, że dzięki temu Amerykanie mogą nadal cieszyć się szybkimi autami z mocnymi silnikami, których tu w Europie już powoli brakuje.
Import aut z USA w Polsce jest więc dlatego tak popularny i wcale się temu nie dziwię. Sam mocno zastanawiam się, żeby moje kolejne auto przypłynęło właśnie do mnie ze Stanów.
Konrad Stopa
Artykuł przygotowany we współpracy z firmą „Bryki z Ameryki”