Przyciemnianie szyb w samochodzie to coraz popularniejszy trend w Polsce. Wielu kierowców decyduje się na ten krok nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim funkcjonalnych. Warto jednak przed podjęciem decyzji o procesie przyciemniania szyb, zaznajomić się z przepisami o ruchu drogowym. Naruszenie przepisów będzie nieuchronnie wiązać się z otrzymaniem mandatu. Jakie są zalety i wady tego rozwiązania? Ile kosztuje oraz jak wygląda przyciemnianie szyb w samochodzie od strony prawnej? Sprawdź!
Sposoby przyciemniania szyb samochodowych
Przyciemnianie szyb w samochodzie polega na nanoszeniu na szyby samochodowe specjalnej folii lub innej powłoki, czego efektem jest minimalnie ciemniejsza barwa szkła.
Do popularnych sposobów przyciemniania szyb należą:
- Piecowe przyciemnianie szyb
Ten sposób tonowania szyb polega na pokryciu szkła związkami tytanu, chromu i innych metali, a następnie wygrzaniu ich w piecu technologicznym w odpowiedniej temperaturze. Jest to proces odwracalny, dlatego w razie potrzeby lub zmiany upodobań klienta istnieje możliwość usunięcia powłoki. Przyćmienie szyb w tej technologii wymaga ich demontażu. Zaletą tej metody jest niezwykła trwałość. Tak przyciemnione szyby nie tracą swoich właściwości przez cały okres eksploatacji.
- 2. Oklejanie szyb folią
Oklejanie szyb folią jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Jest metodą mniej ingerującą niż piecowe przyciemniane, ponieważ nie wymaga wyjmowania szyb w celu nałożenia folii. Na rynku dostępne są różne rodzaje folii, a ich poziom przyciemnienia określa kilkustopniowa skala procentowa. Do najczęściej spotykanych folii zaliczamy: folie niemetalizowane, metalizowane, ceramiczne, antywłamaniowe i karbon.
Czy warto przyciemniać szyby samochodowe?
Przyciemnienie szyb w samochodzie to nie tylko wizualne uatrakcyjnienie pojazdu, ale również szereg innych korzyści, do których zaliczamy:
- Ochronę przed promieniowaniem UV – atestowane folie zaciemniające posiadają filtr chroniący skórę osób przebywających we wnętrzu pojazdu przed niebezpiecznym promieniowaniem UV.
- Niższą przepuszczalność światła – w upalne dni dzięki zastosowaniu przyciemnianych szyb, wnętrze pojazdu wolniej się nagrzewa.
- Większy poziom prywatności – przyciemnione szyby samochodowe zapewniają większą dyskrecję wewnątrz pojazdu.
- Ochronę przed włamaniem – folia utrudnia możliwość rozbicia szyby przez złodziei.
- Dodatkowe wzmocnienie szyby – folia chroni szyby podczas wypadku, ograniczając ryzyko wpadnięcia odłamków szkła do wnętrza pojazdu.
- Mniejsze ryzyko oślepienia – zaciemnione szyby samochodowe ograniczają ryzyko oślepienia promieniami słonecznymi lub reflektorami innych samochodów.
Warto jednak pamiętać, iż pomimo dużej ilości zalet takiego rozwiązania posiada ono kilka wad. Zaciemnione szyby mogą wpływać na widoczność kierowcy, zwłaszcza w nocy lub podczas jazdy w złych warunkach pogodowych. Ponadto zastosowana do zaciemnienia szyb, słabej jakości folia będzie mniej odporna na uszkodzenia lub może zmienić kolor. Warto również zaznaczyć, że jeżeli tuningowane szyby nie będą spełniały norm dotyczących przepuszczalności światła, auto może nie przejść obowiązkowego przeglądu technicznego. W przypadku przyciemnienia przedniej szyby istnieje ryzyko częstszych kontroli policyjnych.
Od czego zależy cena przyciemnienia szyb samochodowych?
Cena przyciemniania szyb samochodowych uzależniona przede wszystkim od metody, jaką wybierzemy. Piecowe przyciemnianie szyb jest droższe aniżeli oklejanie szyb folią. Nie bez znaczenia jest również rodzaj folii, jaką wybierzemy, ponieważ im lepsza jej jakość, tym cena będzie wyższa. Koszty mogą się również różnić w zależności od miejsca, gdzie realizuje się tę usługę oraz firmy, która ją wykonuje. Istotna jest również marka samochodu oraz to, które szyby chcemy przyciemnić i jak bardzo.
Przyciemnianie szyb w samochodzie – przepisy prawne
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia jasno i przejrzyście określa, iż w przypadku przedniej i przednich bocznych szyb współczynnik przepuszczania światła nie może być mniejszy niż 70%. W praktyce oznacza to, że możemy przyciemnić szybę o 30% w stosunku do idealnej przejrzystości.
W przypadku pozostałych szyb, czyli tylnych bocznych oraz tylnej nie ma żadnych ograniczeń związanych z oklejaniem szyb i możemy je przyciemnić wedle uznania nawet do maksymalnego stopnia. Należy jednak pamiętać, iż mimo że tak przyciemniane szyby są zgodne z przepisami, to ich widoczność będzie mała lub żadna.
W przypadku kontroli drogowej niedostosowanie się do obowiązujących przepisów prawa może skutkować mandatem od 20 zł do 500 złotych, a nawet odebraniem dowodu rejestracyjnego.
Czy można samodzielnie przyciemnić szyby samochodowe?
Decydując się na przyciemnianie szyb samochodowych metodą piecową, należy oddać samochód do autoryzowanego serwisu danej marki lub warsztatu specjalizującego się w wykonywaniu takich usług.
Oklejenie szyb folią jest możliwe na własną rękę, jednak nie jest to prosta sprawa, zwłaszcza w domowych warunkach. Oczywiście można spróbować. Podczas montażu szyby potrzebne będą:
- preparat do mycia szyb,
- środek odtłuszczający,
- roztwór wody z płynem,
- chłonna ściereczka,
- ściągaczka do wody,
- ostry nożyk,
- rakla do aplikacji folii.
Przed nałożeniem folii należy dokładnie umyć i odtłuścić szyby samochodowe, a następnie osuszyć je ściereczką. Nakładamy folię na szybę i przycinamy szablon, zostawiając kilkucentymetrowy zapas z każdej strony. Spryskujemy folię roztworem, dociskamy raklą do powierzchni i ruchami od środka na boki staramy się usunąć całą wilgoć spod arkusza. Ostatnim krokiem jest precyzyjne docięcie folii do rozmiaru szyby.
Folię przyciemniającą naklejamy na szybę od środka, czyli wewnętrznej strony pojazdu.
Podsumowanie
Entuzjastów przyciemniania szyb samochodowych ciągle przybywa. To nie tylko estetyczny dodatek, dzięki któremu możemy poprawić wygląd samochodu, ale przede wszystkim ciemne szyby sprawdzają się pod względem praktycznym. Polskie prawo zezwala na przyciemnione szyby pod warunkiem, że będą zapewniały dostateczne pole widzenia kierowcy.
Źródło: przyciemnianie.waw.pl / art. sponsorowany