Prowadzisz działalność gospodarczą i potrzebujesz nowego samochodu? Zapoznaj się z przepisami dotyczącymi użytkowania pojazdów służbowych i sprawdź, jak najlepiej wybrać firmowe cztery kółka.
ROZPOCZYNAMY POSZUKIWANIA
Przygotowując się do zmiany lub zakupu nowych aut służbowych, należy rozważyć kilka kwestii, które pozwolą zawęzić krąg samochodów, wśród których poszukiwać będziemy pojazdów dla naszej firmy.
Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim rodzaj naszej działalności, a także profil osób, które miałyby korzystać z nowego auta. Czym innym będzie charakteryzował się samochód dla przedstawiciela handlowego, prezesa, inne auto wybierzemy dla dostawcy. Dodatkową, choć równie istotną kwestią, jest określenie przestrzeni, w jakiej poruszał będzie się nasz samochód – miejskiej lub terenowej – i jak długie dystanse będzie codziennie pokonywał. Ważne zatem, by pojazd spełniał odpowiednią funkcję.
Kolejnym kryterium, którym należy kierować się przy wyborze auta dla firmy, jest jego cena i koszty utrzymania. Warto zastanowić się więc nad zakupem samochodu oszczędnego, który spala mniej. Pamiętaj, że w zależności od ilości kupowanych pojazdów, możesz liczyć na odpowiednią zniżkę u sprzedawcy.
KOSZTY I SPOSÓB FINANSOWANIA ZAKUPU
Na rynku znajdziesz mnóstwo ofert finansowania dla aut firmowych. Propozycje dotyczą zarówno kredytu, jak i leasingu.
Samochód leasingowany pozostaje własnością leasingodawcy przez cały okres trwania umowy. Jest o tyle korzystnym rozwiązaniem, że raty można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. W tej formie finansowania formalności ograniczonego są do niezbędnego minimum, a większość spraw załatwia sam leasingodawca.
W przypadku kredytu auto jest własnością Twojej firmy, chyba że dokument przewiduje inaczej. Formalności jest nieco więcej niż w leasingu, a bank sprawdza zdolność kredytową. Do wyboru jest jednak wiele opcji kredytowych, można więc z powodzeniem znaleźć sposób finansowania najbliższy naszym możliwościom i upodobaniom.
Warto zwrócić uwagę na wszelkie dodatkowe aspekty, które mogą znaleźć się w umowie. Istotną kwestią jest też oprocentowanie kredytu samochodowego czy prowizja dla banku.
Jeśli masz wątpliwości lub nie możesz się zdecydować, skonsultuj się z doradcą kredytowym lub leasingowym. Istnieją również udogodnienia takie jak: kalkulator rat kredytu samochodowego czy kalkulator leasingu samochodowego, które pozwolą Ci sprawdzić, jak wysokie mogą być miesięczne raty w obu formach finansowania.
PRZEPISY
Istotną kwestią do rozważenia są przepisy, które regulują zakup i korzystanie z samochodów służbowych.
Zgodnie z przepisami wymienionymi w ustawie o podatku VAT z marca ubiegłego roku od auta wykorzystywanego w celach służbowych i prywatnych można odliczyć 50% VAT, co teoretycznie powinno ułatwić przedsiębiorcom odliczenie pełnego podatku.
W dokumencie znajduje się jednak bardzo dużo obostrzeń tzw. restrykcyjnych wymogów, których niespełnienie może skutkować wysokimi karami finansowymi. Dodatkowo, organy podatkowe mogą podważyć prawo do odliczenia pełnego podatku w przypadku braków lub błędów w prowadzeniu ksiąg ewidencji przebiegu pojazdu.
Zmiany z początku 2015 roku nakładają obowiązek zapłaty podatku dochodowego za korzystanie z samochodu służbowego w godzinach pracy, wysokość owego uzależniona jest od pojemności silnika auta. Ci, którzy posiadają silnik o pojemności do 1600 cm płacić będą 250 zł rocznie. Korzystający z aut o pojemności silnika powyżej 1600 cm zapłacą 400 zł w skali roku. Przepisy te dotyczą tylko osób, które zatrudnione są na umowę o pracę. Nowe regulacje nie precyzują, co z paliwem, z którego korzysta pracownik w godzinach pracy.
Źródło: VwBank / art. sponsorowany