Co zrobić z autem po wypadku?

Natężenie ruchu jest dziś bardzo duże i z roku na rok rośnie. Wobec tego nie dziwi fakt, że zdarza się o wiele więcej stłuczek i wypadków, niż miało to miejsce dawniej. Dlatego też ważne jest, by jeździć ostrożnie, ale też posiadać podstawową wiedzę o tym co należy zrobić z samochodem, gdy ulegnie on stłuczce lub wypadkowi drogowemu.
Nie możemy bowiem w każdej sytuacji uznać, że nic się nie stało i pojechać dalej. Natomiast naprawy blacharskie i lakiernicze też należy wykonywać tylko w dobrych warsztatach, aby się nie naciąć. Zapraszamy więc do lektury naszego poradnika.

 

Jazda autem po wypadku

Zacznijmy od kwestii najbardziej newralgicznej, a więc tego czy możemy jechać autem, jeżeli uległo ono jakiemuś zdarzeniu drogowemu. Zasadniczo kwestia polega na tym, że do pewnego stopnia uszkodzeń auto może jeszcze poruszać się po drodze, ale gdy nastąpią poważniejsze problemy, to niestety najpierw trzeba dokonać naprawy, a z miejsca wypadku wrócić na lawecie. Ogólnie jechać dalej możemy wtedy, gdy na przykład doszło do jakiegoś niewielkiego wgniecenia karoserii i zdrapania lakieru. Nie wpływa to bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy, bardziej na walory estetyczne auta. Natomiast gdy mamy zbitą lub przestawioną lampę, albo pękniętą szybę przednią, bądź poważne uszkodzenia blacharskie, mogące zagrozić na przykład pieszemu w razie kolejnej kolizji, to auto nie może się już poruszać. W takiej sytuacji, jeżeli na miejscu zdarzenia była policja, funkcjonariusz zatrzyma nam dowód rejestracyjny od auta.

 

Szukanie dobrego warsztatu

Gdy mamy auto już pod domem, przychodzi pora na poszukanie dobrego blacharza i lakiernika, by naprawić uszkodzony pojazd. Tutaj dużo zmienia kwestia tego, czy naprawiamy auto z OC lub AC, czy też musimy za naprawę płacić sami, bo jesteśmy sprawcami zdarzenia. Ta ostatnia sytuacja nie jest najweselsza, ale niestety zdarza się czasem i tak. Aby znaleźć dobry zakład blacharski najlepiej będzie skorzystać z internetu i po prostu poszukać. Wybierajmy tylko takie zakłady, które mają dobre opinie klientów. Możemy też skorzystać z bardziej standardowej metody i po prostu zapytać kogoś z sąsiadów, znajomych lub rodziny, gdzie ostatnio naprawiali swoje auto i czy mogą na jakiś warsztat polecić. Pamiętajmy, że naprawy powypadkowe bywają skomplikowane i nie powinniśmy nigdy oddawać samochodu do pierwszego lepszego warsztatu, chyba że nie zależy nam by w aucie wszystko działało dobrze, gdy dostaniemy je z powrotem do użytkowania po wszystkich naprawach.

Na koniec warto jeszcze powiedzieć, że naprawy blacharskie i lakiernicze aut powypadkowych nie należą do tanich. Dlatego jeżeli taka nieprzyjemność nas spotkała i jesteśmy sprawcami, to niestety czeka nas konieczność wydania sporej sumy pieniędzy. Czasami lepiej będzie auto po prostu zezłomować i kupić nowe, bo koszt naprawy przerośnie wartość starego pojazdu. Dlatego powinniśmy przede wszystkim jeździć ostrożnie i rozważnie, a także w miarę możliwości finansowych wykupić sobie pakiet autocasco, który uchroni nas przed ewentualnymi dużymi kosztami.

%name Co zrobić z autem po wypadku?Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą fastserv.pl – warsztatem samochodowym z Poznania.

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: