Na czym polega renowacja lakieru i jakie to daje efekty?

Po dłuższym czasie użytkowania samochodu trudno nie zauważyć, że kolor i odcień lakieru nie prezentują się już tak, jak kiedyś. Mimo że starannie myjemy i woskujemy auto jego wygląd staje się od pożądanego. Na szczęście istnieją proste metody, aby przywrócić karoserii Twojego samochodu dawny blask. Na czym polega renowacja lakieru i jakie to daje efekty?

Po dłuższym czasie użytkowania samochodu trudno nie zauważyć, że kolor i odcień lakieru nie prezentują się już tak, jak kiedyś. Mimo że starannie myjemy i woskujemy auto jego wygląd staje się od pożądanego. Na szczęście istnieją proste metody, aby przywrócić karoserii Twojego samochodu dawny blask. Na czym polega renowacja lakieru i jakie to daje efekty?

Domowe metody

Prostej renowacji lakieru możemy poddać nasz samochód samodzielnie. Nie jest to trudne, jednak w przypadku głębszych rys zdecydowanie lepszym pomysłem będzie powierzenie tego zadania specjaliście. Jak to zrobić? Na początek trzeba przede wszystkim starannie umyć auto – jest to bardzo ważne, gdyż jeśli nie wykonamy tego dokładnie, zniszczymy auto podczas polerowania.

Po wysuszeniu samochodu należy zabezpieczyć wszystkie plastikowe listwy nadwozia i możemy rozpocząć polerowanie. Jest to dość mozolna praca, którą wykonujemy przy pomocy pasty polerskiej lub specjalnego wosku. I tu musimy być bardzo dokładni, gdyż w przeciwnym razie na nadwoziu zostaną nieestetyczne mazy. Pamiętajmy, by nie polerować zbyt mocno, gdyż możemy uszkodzić karoserię. Najlepiej zacząć jak najdelikatniej, na niewielkiej powierzchni. Możemy sobie pomóc w tym zadaniu stosując tzw. polerkę obrotową.

wdg logo autobaza

Darmowe Sprawdzenie VIN

Sprawdź wypadkową przeszłość pojazduProfesjonalna renowacja lakieru

Jeśli nie mamy pewności, czy sami sobie poradzimy, lub uszkodzenia lakieru są poważne, powinniśmy zaufać profesjonalistom i oddać samochód do lakiernika. On nie tylko profesjonalnie wykona polerkę, ale i uzupełni braki w lakierze. Cena takiej usługi zależy od tego, ile czasu będzie musiał poświęcić lakiernik pracując przy naszym samochodzie, oraz jak duża powierzchnia wymaga lakierowania. Tradycyjna metoda wymaga demontażu niektórych części, jest to pracochłonne i przez to droższe. Auto musi pozostać w warsztacie przez co najmniej kilka dni.

Atrakcyjną alternatywą może być lakierowanie SPOT – przy wykorzystaniu tej metody niewielkie uszkodzenia lakieru są precyzyjnie naprawiane, nie jest konieczny demontaż poszczególnych części, naprawa odbywa się bardzo szybko – trwa to od dziewięćdziesięciu minut do kilku godzin. Jest to również metoda tańsza.

Ostatnią opcją, którą warto rozważyć, jest car detailing czyli tzw. auto spa. To opcja droższa, jednak gdy z niej skorzystamy, profesjonaliści zrobią wszystko, by nasz samochód wyglądał jak nowy. Decydując się na nią możemy się spodziewać, że lakier naszego samochodu zostanie odnowiony i zabezpieczony tak, by wyglądał zupełnie jak nowy, prosto z fabryki. Do tego możemy liczyć na zastosowanie specjalnych środków konserwujących i ochronnych, zostaną nam polecone również preparaty do stosowania później w domu. Zwykle tego typu zabieg łączy się z kompleksowym wyczyszczeniem wszystkich zakamarków naszego samochodu. Dotyczy to również tapicerki, na którą także zostaną nałożone specjalne preparaty ochronne.

%nameAutor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą FastServ – najlepszym serwisem samochodowym w Poznaniu, zajmującym się m.in. blacharstwem, lakiernictwem i naprawami spot.

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: