Silnik wyposażony w turbosprężarkę, wymaga odpowiedniej eksploatacji i podjęcia szeregu czynności, które uchronią mechanizm przed zatarciem i pozwolą na długie korzystanie.
Należy bezwzględnie stosować najwyższej jakości oleje i smary, które będą odpowiednio dobrane pod kątem rodzaju i ich lepkości, zgodnie z zaleceniami producentów. Należy również dobrze eksploatować samochodów wyposażony w taki mechanizm. Przede wszystkim powinno się dobrze rozgrzać silnik przed rozpoczęciem jazdy na biegu jałowym, tak by olej dotarł w każde jego miejsce, łącznie z turbiną.
Turbosprężarka skazana jest na działanie wyjątkowo ekstremalnych czynników. Wirnik turbiny osiąga prędkość nawet i do 200 000 obrotów na minutę, a temperatura spalin 900 stopni Celsjusza, toteż nawet właściwa eksploatacja i zabiegi ochronne, mogą okazać się niewystarczające, by zapobiec uszkodzeniom.
Na czym polega praca turbosprężarki i dlaczego jest ona tak ważna? Turbosprężarka składa się z dwóch urządzeń, których głównym zadaniem jest przypływanie. Mechanizm wymaga zachowania równorzędnego stosunku mocy turbiny i sprężarki. Determinuje to odpowiednią konstrukcję układu wylotowego. Turbina umieszczona jest na wspólnym wałku ze sprężarką. Ta pierwsza, wykorzystuje energię spalin opuszczających silnik. Strumień spalin natrafia na wirnik, wprawiając go w ruch obrotowy. Praca sprężarki polega na zasysaniu powietrza z atmosfery oraz podawaniu go pod zwiększonym ciśnieniem do cylindrów. Umożliwia to, dostarczenie zwiększonej ilości powietrza, głównego determinantu zwiększenia mocy silnika.
Praca turbosprężarki potrafi zwiększyć moc i wydajność silnika, nawet o 50 %. Co ciekawe i ważne, zwiększonej mocy silnika, towarzyszy zmniejszenie zużycia paliwa. Dzięki turbodoładowaniu, samochód może palić nawet do 9,5% mniej. Zmniejszony zostaje także stopień zadymienia spalin.
Zespół wirujący turbosprężarki, wymaga odpowiedniego wyważania, celem wyeliminowania drgań, które mogą doprowadzić do uszkodzenia łożysk. Drgania wywołuje duża ilość i szybka prędkość wykonywanych obrotów. Zbyt duże drgania zakłócają normalną pracę turbosprężarki, niekiedy nawet zupełnie ją uniemożliwiając. Proces wyważania jest zatem konieczny do prawidłowego funkcjonowania mechanizmu.
Wyważania dokonuje się na dwóch etapach. Pierwszy skupia się na wyważaniu koła turbiny z wałkiem. Na drugim, wyważany zostaje zestaw wirujący turbiny. Prace te powinny być wykonywane przez odpowiednich specjalistów, w specjalnie do tego przeznaczonych laboratoriach.
Sprawdź stronę: http://www.regeneracja-turbosprezarek.pl/
Źródło: Regeneracja-turbosprężarek.pl / art. sponsorowany