Pandemia koronawirusa i czasowe lockdowny sprawiły, że zakupy przez Internet stały się jedyną możliwą formą nabycia nowych towarów. Mimo że dziś ten przerażający czas jest już za nami, nie obowiązują zakazy wychodzenia z domu, a galerie handlowe są otwarte – wiele osób pozostało przy zakupach online. I nie ma się czemu dziwić. Takowe pozwalają zaoszczędzić czas, a często i pieniądze. Poza tym, w dobie łatwych i darmowych zwrotów nietrafionych zakupów, są wyjątkowo kuszące. Konsumenci doceniają ich prostotę, wygodę i szybkie transakcje. Pracy przybywa natomiast kurierom. Na jakie zarobki mogą liczyć kierowcy dostarczające paczki? I czy te zależne są od miejsca, w którym pracują?
Popularne zakupy online a sytuacja zawodowa osób związanych z handlem internetowym
Jak wobec współczesnego sposobu robienia zakupów prezentuje się sytuacja zawodowa osób związanych z zamówieniami internetowymi? Magazynierzy, którzy zajmują się przyjmowaniem, składowaniem i wydawaniem towarów poszukiwani są coraz częściej. Zainteresowani wskazaną pracą, powinni mieć jednak świadomość, że w zdecydowanej większości przypadków jest ona dość ciężka i wymagająca. Nawet jeśli część zadań przejmują maszyny i wyspecjalizowane sprzęty, nadal trzeba je przecież obsługiwać. Poza tym wymagania wobec kandydata na stanowisko magazyniera bardzo często wspominają o znajomości języka angielskiego, przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Pozostałe dotyczą wykształcenia co najmniej średniego oraz umiejętności obsługi pakietu Office. Zarobki wśród magazynierów oscylują zaś w przedziale ponad 3500–5000 zł brutto.
W przypadku kurierów ofert pracy również nie brakuje, co doskonale widać choćby na przykładzie dużych miast: województwa lubuskiego, a dokładniej Gorzowa Wielkopolskiego czy Kielc, a więc województwa świętokrzyskiego – propozycje znajdziesz m.in. na stronie: https://www.gowork.pl/praca/kierowca;st/kielce;l. Pracownicy zatrudniani na wskazanych stanowiskach zajmują się dostarczaniem i odbieraniem przesyłek z prywatnych mieszkań, instytucji użyteczności publicznej czy firm. Zanim jednak wyruszą z nimi w drogę, wczesnym rankiem, a nawet nocą muszą odwiedzić magazyn, czyli miejsce składowania paczek. Praca, która z pozoru wydaje się łatwa, tak naprawdę jest więc dość wymagająca. A oczekiwania wobec kandydatów zazwyczaj skupiają się na konieczności posiadania prawa jazdy kategorii B, doświadczenia w prowadzeniu auta oraz znajomości rejonu, w obrębie którego dany kierowca ma wykonywać przydzielone mu obowiązki zawodowe. Pracodawcy coraz częściej zwracają też uwagę na tak zwane kompetencje miękkie, a więc wysoką kulturę osobistą kurierów, odporność na stres czy umiejętność pracy pod presją czasu.
Czy zarobki kuriera są uwarunkowane wielkością miasta, w którym ten pracuje?
Przywołane wyżej miasta (przykłady ofert w Gorzowie Wielkopolskim można znaleźć tutaj: https://www.gowork.pl/praca/kierowca;st/gorzow-wielkopolski;l) bez wątpienia zaliczają się do jednych z większych w Polsce. Czy opłacalność podjęcia pracy kuriera jest zatem uwarunkowana wielkością miasta, w którym ten jest zatrudniony?
Praca kierowcy wiąże się z dostarczaniem niezliczonej ilości paczek. Kurierzy na terenie całej Polski każdego dnia dowożą do punktów docelowych tysiące przesyłek. Z ogólnych danych wynika, że ich zarobki są przybliżone do wynagrodzeń, jakie otrzymują magazynierzy. Trzeba jednak podkreślić, że kilka istotnych czynników ma ogromny wpływ na ostateczną wielkość wspomnianych wypłat. Bez wątpienia należą do nich: wielkość miasta, w którym dokonano zatrudniania czy forma umowy, którą kierowcy podpisują.
Kurier, który zatrudniony jest w dużym mieście, ma realne szanse na większe zarobki. Przyjmuje się, że te są wyższe o jakieś 20–30%. Nie bez znaczenia pozostaje również forma zatrudnienia. Osoby zatrudniane w oparciu o umowy o dzieło są w stanie zarobić więcej niż ci, którzy podpisali klasyczną umowę o pracę. Nie posiadają jednak ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalno-rentowego, którego opłacaniem muszą się zająć na własną rękę. Taki rodzaj współpracy z firmą kurierską jest więc opłacalny przede wszystkim dla studentów.
W przypadku etatu bardzo często doliczane są comiesięczne premie i dodatki. Im efektywniejsza praca, większa ilość rozwiezionych paczek – tym wyższa wypłata. Najkorzystniej na pełnieniu zadań kuriera wychodzą oczywiście ci, którzy pracują w ramach własnej działalności gospodarczej. Taka forma współpracy wymaga jednak wkładu własnego, co dla niektórych osób jest wymaganiem oporowym, nie do zrealizowania.
Źródło: Gowork.pl / art. sponsorowany