Złomowanie samochodu – od A do Z

Złomowanie samochodu to w wielu sytuacjach dobry sposób na pozbycie się starego lub niezdatnego do użycia pojazdu. Dotyczy to zarówno samochodów wybrakowanych, znacząco wyeksploatowanych, jak i tych powypadkowych. Złomowaniu ulegają samochody osobowe, dostawcze, czy też towarowe. Można je przeprowadzić w jednej ze stacji demontażu pojazdów, która posiada odpowiednie uprawnienia do złomowania. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się – dlaczego i kiedy warto zezłomować samochód.

Przebieg złomowania samochodu

Złomowanie samochodu jest w wielu sytuacjach niezwykle komfortowym rozwiązaniem. Jest jednym z najchętniej wybieranych sposobów na pozbycie się pojazdu, obok takich rozwiązań jak skup aut używanych: https://www.auto-kurek.pl/skup-aut/.

Liczne stacje demontażu pojazdów oferują możliwość złomowania samochodu wraz z jego odbiorem i transportem. Jest duże ułatwienie, zwłaszcza w porównaniu do takich rozwiązań jak oddanie samochodu do skupu pojazdów.

Do złomowania samochodu należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim – należy ustalić gdzie znajduje się najbliższa stacja demontażu. Podczas oddawania pojazdu, konieczne będzie przedstawienie najważniejszych dokumentów. Będą to – dowód osobisty (lub inny dokument potwierdzający tożsamość), dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz potencjalnie umowa kupna. W przypadku jej braku konieczne będzie przedstawienie innego dokumentu, na przykład świadectwa wpisu do ewidencji gospodarczej. Dotyczy to złomowania samochodów służbowych.

Po zakończeniu złomowania otrzymujemy odpowiednie zaświadczenie. Od tej chwili powinniśmy w ciągu 30 dni udać się do urzędu komunikacji w celu złożenia wniosku o wyrejestrowanie pojazdu. Dostarczenie zaświadczenia o kasacji jest obowiązkiem stacji demontażu, a nie naszym – dlatego nie musimy mieć przy sobie tego dokumentu w czasie wyrejestrowania pojazdu.

Złomowanie samochodów – o czym warto pamiętać?

Samochód oddawany do kasacji powinien posiadać numer podwozia, numer ramy oraz tzw. numer VIN. Warto też pamiętać, aby samochód był kompletny, gdyż za braki w jego masie będziemy musieli dopłacić. Oryginalna waga samochodu jest zapisana w dowodzie rejestracyjnym, a przed przyjęciem do kasacji samochód zostaje poddany dokładnemu ważeniu.

Przed kasacją możemy wymontować z samochodu tylko kilka wybranych elementów. Mowa przede wszystkich o sprzęcie audio, pokrowcach, chromowanych listwach lub dekoracjach. Niedozwolone jest natomiast wymontowanie istotnych części mechanicznych lub elementów konstrukcji.

W przypadku, gdy właścicielem samochodu są dwie osoby – obie powinny być obecne w czasie złomowania. W innym wypadku konieczne będzie przedstawienie odpowiedniego zezwolenia. Zezwolenie na złomowanie jest też konieczne w przypadku złomowania samochodów służbowych, których właścicielami nie jest osoba fizyczna, lecz inny podmiot prawny.

Na koniec warto dodać, że kasacja to niezwykle korzystne rozwiązanie także dla naszego portfela. Jej przeprowadzenie jest równoznaczne z zaprzestaniem płacenia składek OC, które od tej pory nie będą naliczane. Ponadto, mamy prawo do zwrotu nadpłaconych składek OC, jeśli zostały niesłusznie naliczone po czasie kasacji pojazdu. Wiele stacji demontażu dysponuje też specjalnym pojazdami do transportu wraków aut, co wyręcza nas w konieczności ich dostarczenia na miejsce.

Źródło: Auto-kurek.pl / art. sponsorowany
fot. materiały prasowe

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: