ZF zaprezentował nowe urządzenie S-Cam 4.8

ZF to globalny koncern zajmujący się produkcją części motoryzacyjnych. Niemiecka firma jest znana w Polsce głównie za sprawą montowanych w wielu pojazdach automatycznych skrzyni biegów. Wśród marek korzystających z produktów ZF jest m.in. BMW. Ostatnio dołączyła również Alfa Romeo z modelami Giulia i Stelvio.

Najnowszym dziełem ZF jest urządzenie S-Cam 4.8. To całkowicie nowa kamera, która powstała przy współpracy z firmą Intel Mobileye. Jak na razie montowana będzie w pojeździe Nissan Rogue dostępnym na rynku północnoamerykańskim. Nowy produkt ZF ma szereg zalet, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo osób podróżujących samochodem. S-Cam 4.8 ma szerokokątny obiektyw i zapewnia 100-stopniowe poziome pole widzenia. Bardzo korzystnie wpływa to na skuteczność działania funkcji automatycznego utrzymania pasa ruchu (LKA), jak również systemu hamowania awaryjnego (AEB) z możliwością wykrywania obecności pieszych lub rowerzystów. Kamera wspomaga także inne, półautomatyczne systemy takie jak wspomaganie jazdy po autostradzie czy asystent jazdy w korku.

Na razie nie wiadomo czy wspomniane urządzenie S-Cam 4.8 trafi do innych pojazdów. Patrząc na zaawansowanie technologiczne nowych pojazdów wydaje się nam, że jest to tylko kwestia czasu.

Paweł Oblizajek
fot. ZF

Dyskusja

komentarzy

Paweł Oblizajek

Uwielbia podróże, szczególnie te samochodem. Chciałby na stałe zamieszczać w słonecznej Toskanii i lepiej poznać kulturę życia we Włoszech. Motoryzacją pasjonuje się od najmłodszych lat. Szczególnym zamiłowaniem darzy motoryzacje włoską. Wolne chwile spędza na spacerach z rodziną a w sobotnie wieczory śledzi zmagania angielskiej piłki nożnej. Potrafi też zarwać noc by zobaczyć walki bokserskie na światowym poziomie.