Zastosowanie druku 3D w motoryzacji

Druk 3D ma szanse zawojować rynkiem motoryzacyjnym. Większość przedsiębiorstw poprzestaje na tworzeniu prototypów za pomocą tej technologii, ale niektóre firmy udowadniają, że możliwe jest nawet wyprodukowanie auta.

 

Druk 3D – inwestycja na skalę ogólnoświatową

Potencjał drukowania przestrzennego dostrzegł polski miliarder – Michał Sołowow, który zainwestował swoje pieniądze w udziały spółki 3DGence. O szczegółach współpracy opowiedział Mateusz Sidorowicz, szef działu sprzedaży 3DGence, na evencie zorganizowanym przez Centrum Druku 3D – Gali Wręczenia Nagród Branżowych w Łodzi. Za innowacyjne pomysły w kategorii drukowania przestrzennego nagrodzono zarówno polskie, jak i światowe przedsiębiorstwa, m.in. belgijski koncern Materialise, holenderską firmę ColorFabb oraz kielecki FabLab.

Produkcja prototypów

Przedsiębiorstwa najczęściej wykorzystują drukarki do tworzenia funkcjonalnych modeli testowych, które można zainstalować w prototypowych projektach. Drukowanie trójwymiarowe polega na zastosowaniu oprogramowania CAD, które umożliwia podzielenie elementów na bardzo cienkie warstwy – tak tworzy się szablon. Następnie wybiera się materiał – metal, plastik lub piasek i łączy ze sobą warstwy przy zastosowaniu lasera. Kiedy wydrukuje się całość, nadmiar materiału zostaje rozpuszczony, a całość oszlifowana, pomalowana i dostarczona do studia projektowego lub oddziału testowego. Według raportu analityka SmarTech – Scotta Dunhama, najwięksi producenci samochodów wytwarzają za pomocą drukarek 3D aż 100 tysięcy modeli rocznie. Wykorzystanie druku 3D do produkcji prototypów jest o wiele bardziej ergonomiczne niż tradycyjne metody budowania prototypów.

Auto z drukarki

Niektóre przedsiębiorstwa idą o krok dalej – przestają postrzegać technologię 3D jedynie jako narzędzie do szybkiego prototypowania. Drukowanie przestrzenne ma już zastosowanie w procesach produkcyjnych. Firma Local Motors jako pierwsza w świecie stworzyła przy pomocy drukowania trójwymiarowego niemal całe auto. W jej ślady poszła chińska firma – Sanya Sihai, która wykorzystując technologię 3D, w 1,5 miesiąca wyprodukowała elektryczny samochód.

Technologia 3D umożliwiła producentom samochodów projektowanie i opracowywanie aut zgodnie z najnowszymi trendami designerskimi i technologicznymi.

 

Źródło: Echo.com.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: