Zasady panujące na drodze ekspresowej

Oprócz dróg krajowych i autostrad polscy kierowcy mogą korzystać także z dróg ekspresowych. Niestety nie zawsze pamiętają o tym, że na drogach tego typu obowiązują pewne szczególne zasady. Warto przypomnieć je sobie przed wyjazdem na ferie. Co można a czego nie można robić na ekspresówce?

Czym właściwie są drogi ekspresowe? To drogi publiczne o ograniczonej dostępności i przeznaczone tylko dla pojazdów samochodowych. Ekspresówki posiadają zwykle wielopoziomowe skrzyżowania z przecinającymi je innymi drogami transportu lądowego i wodnego. Pod koniec roku 2013 w Polsce do dyspozycji zmotoryzowanych było ponad 1,3 tys. km dróg tego typu.

Poruszanie się po drogach ekspresowych wymaga dostosowania się do obowiązujących na nich przepisów. Większość z nich jest taka sama jak w przypadku innych dróg, istnieją jednak pewne inne obostrzenia i .. profity. – Na drogach ekspresowych dwujezdniowych dopuszczalna prędkość pojazdów wynosi 120 km/h, w przypadku dróg ekspresowych jednojezdniowych 100 km/h – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – Jest wolniej niż na autostradzie, ale też szybciej niż np. w terenie niezabudowanym gdzie ograniczenie prędkości ustalone jest na poziomie 90 km/h – dodaje Florkowska. Nie ma jednak co szarżować – przepisy zobowiązują kierowców do zachowania prędkości umożliwiającej im bezpieczną jazdę, niezależnie od rodzaju drogi na jakiej się znajdują. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w okresie zimy.

Prawo o ruchu drogowych mówi wyraźnie: na drodze ekspresowej (podobnie jak na autostradzie) nie można ani zawracać ani cofać. Zabronione jest także zatrzymanie się i postój – chyba, że dokonuje się go w wyznaczonych miejscach. Za złamanie jednego z tych czterech przepisów grozi mandat opiewający na sumę 300 złotych. Choć nie wszyscy o tym wiedzą, to w odróżnieniu od autostrady na drodze ekspresowej dopuszcza się samodzielne holowanie pojazdu.

Przykładowe mandaty!

Przewinienie

Mandat

Naruszenie zakazu nawracania

300 zł

Naruszenie zakazu cofania

300 zł

Zatrzymanie lub postój pojazdu na drodze ekspresowej w innych miejscach niż wyznaczone w tym celu

300 zł

Wjazd na drogę ekspresową pojazdem, dla ruchu którego droga te nie jest przeznaczona

250 zł

Źródło: korkowo.pl

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: