Żarówki samochodowe – FAQ

Żarówki samochodowe są, mimo swojego niewielkiego rozmiaru, niezwykle istotnym elementem każdego pojazdu. To przecież one zapewniają kierowcy lepszą widoczność drogi po zmroku lub w trakcie mgły, deszczu i innych mniej korzystnych warunków atmosferycznych.Co warto wiedzieć o żarówkach samochodowych? Poniżej najczęściej zadawane pytania dotyczące zewnętrznego oświetlenia auta.

 

Żarówki samochodowe stanowią niezwykle ważny element wyposażenia samochodu. Zwiększają one bowiem bezpieczeństwo kierującego pojazdem, jego pasażerów, a także innych uczestników ruchu. Warto wiedzieć, w jakie żarówki samochodowe się zaopatrzyć, jaka jest ich żywotność i o czym należy pamiętać przy ich wymianie. Zobacz zestaw najczęściej zadawanych pytań odnośnie oświetlenia pojazdu.

 

1. Jakie jest napięcie żarówek samochodowych?

Sprzedawcy żarówek samochodowych oferują zazwyczaj produkty tego typu o napięciu z zakresu 6-24V. Standardowo w samochodach osobowych (ale również w skuterach, motocyklach itd.) montuje się żarówki o napięciu nominalnym 12V. Nieco słabsze (6V) zazwyczaj stosowane są w pojazdach zabytkowych, natomiast najsilniejsze, bo 24V przeznaczone są dla samochodów większych gabarytów (chociażby ciężarówek). Jak zatem widać, warto wiedzieć, który typ żarówki przeznaczony jest dla naszego pojazdu.

 

2. Jak wymienić żarówkę w samochodzie?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ w każdym modelu proces wymiany zewnętrznego oświetlenia może znacząco się od siebie różnić. Dużo zależy chociażby od roku wyprodukowania auta – niektóre nowsze pojazdy wymagają dość skomplikowanej interwencji. Aby znaleźć odpowiedź na powyższe pytanie warto przeszukać fora internetowe poświęcone danemu modelowi samochodu lub przekazać wymianę żarówek komuś, kto doskonale wie, jak to zrobić.

 

3. Jaką żarówkę wybrać?

Jest kilka istotnych wytycznych, co do wyboru odpowiedniej żarówki samochodowej. Po pierwsze, zrezygnujmy z kupna produktów od nierekomendowanych producentów. Tego typu zamienniki są oczywiście tańsze, ale jednocześnie żywotność takiej żarówki jest zdecydowanie krótsza, niż w przypadku oświetlenia znanej marki (rekomendowane żarówki samochodowe kupić można w zasadzie w każdym sklepie z częściami dla zmotoryzowanych, również w tych internetowych, np. http://sklep.el12.pl/zarowki-samochodowe,k1474). Dobrze jest również zdecydować, czy zależy nam na tym, by żarówka dłużej świeciła, czy jednak dawała zdecydowanie mocniejszy strumień światła. Pierwsza opcja idealnie nadaje się dla kierowców jeżdżących w dzień, natomiast druga powinna zainteresować zmotoryzowanych poruszających się samochodem głównie nocą.

 

4. Jak długo świeci żarówka samochodowa?

Żarówki samochodowe mają różne okresy żywotności. Wszystko zależy od rodzaju oświetlenia oraz czasu jego eksploatowania. Szacunkowo standardowa halogenowa żarówka typu h1 (posiadająca jedno włókno, stosowana np. w światłach mijania) powinna świecić przez około 650 godzin. Dla porównania, najpopularniejszy obecnie typ żarówek – h7 – ma zadeklarowaną żywotność rzędu 550 godzin. Najdłużej działają za to żarówki h4 (z dwoma włóknami), których czas użytkowania podany przez producenta wynosi 900 godzin.

 

5. O czym pamiętać wymieniając żarówkę samochodową?

Decydując się na zmianę żarówki samochodowej, warto wiedzieć, by wymienić oświetlenie w obu reflektorach. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że zmiana jednej żarówki doprowadzi do nierównomiernego oświetlenia drogi. Wymieniając żarówki starajmy się nie dotykać ich gołymi palcami – pozostawione na niej ślady znacznie skracają czas użytkowania montowanej części!

 

Źródło: sklep.el12.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: