Zakup samochodu z zagranicy – jak to zrobić?

Zakup samochodu z zagranicy jest częstym zabiegiem, na jaki decydujemy się w momencie, kiedy potrzebujemy sprawnego samochodu w niższej cenie niż te kupowane w Polsce. Najczęściej samochód sprowadzony jest przez komis lub osobę zajmującą się sprzedażą aut. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć przed zakupem samochodu.

Historia rejestracji samochodu

Rozważając zakup samochodu powinieneś zwrócić szczególną uwagę na kartę pojazdu. Powinny znajdować się w niej informacje dotyczące poprzedniego właściciela auta, ewentualnych wypadków lub kolizji, w jakich brało udział oraz inne informacje niezbędne nowemu właścicielowi. Również dowód rejestracyjny może dużo powiedzieć o Twoim potencjalnym samochodzie. Wydanie dowodu rejestracyjnego wiąże się ze spełnieniem pewnych formalnych wymagań. Dlatego każdy samochód powinien posiadać dowód rejestracyjny. Rejestracja samochodu sprowadzonego przebiega znacznie sprawniej, jeżeli wszystkie dokumenty zostały przetłumaczone na język polski. Zwróć na to uwagę. Jeżeli dokumenty są w innym języku może okazać się, że czekają Cię dodatkowe koszty w postaci opłaty za tłumaczenia. 

Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy

Zakup auta z zagranicy wiąże się z dopełnieniem wielu formalności w celu rejestracji pojazdu. Należy zarejestrować samochód w Polskim urzędzie niezwłocznie po jego zakupie. Konieczne jest również opłacenie podatku akcyzowego, niezbędnego podczas sprowadzania produktów z zagranicy. W innym wypadku musisz liczyć się z wysokimi karami za niedopełnienie swoich obowiązków związanych z rejestracją pojazdu. Następnie, po pozytywnym wyniku badania technicznego uzyskanym na stacji kontroli pojazdów, należy zadbać o ubezpieczenie OC nowego samochodu. 

Po zarejestrowaniu auta warto udać się do ubezpieczyciela, żeby sprawdzić warunki OC. Może okazać się, że samochód jest ubezpieczony w niekorzystny dla Ciebie sposób. Najczęściej pośrednicy dostają ubezpieczenia po zaniżonych stawkach, które następnie muszą zostać wyrównane przez nowego właściciela auta. Dlatego powinieneś sprawdzić ofertę kilku ubezpieczycieli i porównać je ze sobą. Sprawdź, czy wykupienie nowego OC nie będzie bardziej korzystne niż kontynuowanie tego które do tej pory obowiązywało na samochód. 

Zakup auta z zagranicy – gdzie szukać informacji?

Istnieje wiele źródeł, które pomagają sprawdzić koszty związane ze sprowadzeniem auta z zagranicy lub zakupem takiego, które zostało sprowadzone przez pośrednika. Jednak często okazuje się, że wiele źródeł podaje sprzeczne informacje, które są wynikiem braku odpowiedniego sprawdzenia informacji. Natomiast w ruchu drogowym wszystko powinno być jasno sprecyzowane. Podobnie w kwestiach pieniężnych związanych z zakupem samochodu. Dlatego warto szukać sprawdzonych źródeł informacji. Jednym z nich jest blog http://specjalistka.net/. Znajdziesz tam wiele wpisów, które szczegółowo wyjaśnia Ci wszystkie kwestie związane z zakupem samochodów oraz opłatami związanymi ze sprowadzaniem auta z zagranicy. Na stronie znajdziesz również przekierowanie do porównywarki OC i AC, która w prosty sposób pomoże Ci podjąć decyzję na temat wykupienia ubezpieczenia. Zwróć uwagę na jego zakres, koszty oraz okres obowiązywania ubezpieczenia. 

Zakup auta z zagranicy jest często znacznie bardziej opłacalny pod względem finansowym niż kupno samochodu w Polsce. Jednak powinieneś zwrócić uwagę na dodatkowe koszty, takie jak podatek akcyzowy, dodatkowe ubezpieczenie OC i AC, a także koszty związane z rejestracją samochodu na terenie Polski. 

Źródło: Specjalistka.net / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy