Wypożyczenie samochodu a awaria – odpowiedzialność obu stron

Decydując się na wypożyczenie samochodu z wypożyczalni, wiele osób obawia się czy to dobra decyzja. Największe wątpliwości pojawiają się w kwestii odpowiedzialności za uszkodzenie samochodu przez kierowcę. Stresująca jest też sytuacja, w której podczas prowadzenia wypożyczonego auta doszło do kolizji lub wypadku.

Kto odpowiada za wypożyczony samochód?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, kto będzie odpowiedzialny za uszkodzenie auta w różnych przypadkach: np. z winy kierowcy, w wyniku kolizji czy wypadku. Wszystko zależy tak naprawdę od zapisów w umowie z wypożyczalnią oraz tego, jakie ma ona ubezpieczenie.

Aby być jak najbardziej spokojnym, należy przede wszystkim zorientować się, jakie polisy otrzymamy wraz z wynajętym samochodem. Niektóre firmy, jak np. carfree.pl udostępniają swoim klientom pełne ubezpieczenie, które w całości zabezpiecza zarówno przed odpowiedzialnością finansową wynikającą z kolizji, uszkodzenia auta czy kradzieży.

Wypożyczając samochód, dobrze jest najpierw przeanalizować umowę i zapoznać się z wyłączeniami od ubezpieczenia, czyli sytuacjami, w których polisa nie będzie obowiązywać. Można je sprawdzić już w momencie odbierania pojazdu od pracownika wypożyczalni, ponieważ ma on obowiązek mieć ze sobą umowę i protokół przekazania pojazdu. Innym sposobem jest zapoznanie się ze wzorem umowy, dostępnym na stronie wypożyczalni lub skonsultowanie tego z telefonicznym biurem obsługi klienta.

Ważne warunki umowy – sprawdź wszystkie istotne informacje

Analizując warunki wypożyczenia samochodu z danej wypożyczalni, warto przede wszystkim zorientować się nie tylko w koszcie wypożyczenia, ale również w tym, z jakich promocji możemy skorzystać. Bardzo często firmy nie pobierają dodatkowych opłat za podstawienie samochodu (np. bezpośrednio na lotnisko) i nie wymagają uiszczania kaucji.

Szukasz samochodu do wypożyczenia? Koniecznie przeczytaj poradni pt. „W jaki sposób szukać najlepszej a zarazem najtańszej wypożyczalni aut w Internecie?”.

Źródło: Carfree.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: