W związku z wejściem w życie 1 stycznia 2013 roku nowelizacji przepisów związanych z polisą OC zmieniły się nieco zasady wypowiedzenia umowy tego ubezpieczenia. Co warto wiedzieć, by na tym nie stracić?
Obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest OC – polisa, w ramach której ubezpieczyciel przejmuje odpowiedzialność i podejmuje się wypłaty świadczenia osobie poszkodowanej.
Sytuacje, w których można wypowiedzieć umowę OC
Wypowiedzenie OC samochodu nie jest z reguły możliwe w czasie obowiązywania umowy. Zasadniczo, by zmienić ubezpieczyciela, trzeba więc czekać na okres, w którym umowa będzie wygasać. Jednak to nie jedyny przypadek, kiedy można wypowiedzieć umowę OC.
Wypowiedzenie dotyczy przypadków, w których:
– zbliża się data zakończenia umowy – wówczas należy złożyć wniosek nie później niż 1 dzień przed terminem zakończenia umowy ubezpieczeniowej,
– doszło do automatycznego przedłużenia polisy, a OC samochodu zostało podpisane z nowym ubezpieczycielem – w takiej sytuacji wypowiedzenia można dokonać w dowolnym momencie,
– umowa została zawarta w trybie direct (np. przez internet) – wypowiedzenie może nastąpić w ciągu 30 dni od zawarcia umowy,
– obowiązuje polisa po poprzednim właścicielu – umowę możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie,
– doszło do wyrejestrowania pojazdu – wypowiedzenie umowy może nastąpić w dowolnym momencie, jednak należy to udokumentować.
Jakie dokumenty są niezbędne?
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem wypowiedzenie musi mieć formę pisemną. Istotne znaczenie ma także podpis osoby wypowiadającej umowę. Pismo, jeśli ma być skuteczne (a więc prowadzić do rzeczywistego wypowiedzenia), powinno zawierać:
– nazwę i dane teleadresowe firmy ubezpieczeniowej, od której kupowałeś polisę,
– dane identyfikacyjne pojazdu (marka, model, numer rejestracyjny),
– numer polisy wraz z terminem jej obowiązywania,
– dane osoby składającej wypowiedzenie,
– powód wypowiadania umowy.
Jak złożyć wypowiedzenie?
Wypowiedzenie umowy OC samochodu możesz złożyć w kilku formach:
– bezpośrednio w siedzibie firmy ubezpieczeniowej,
– za pośrednictwem agenta ubezpieczeniowego,
– faksem,
– przesyłką poleconą.
Chcąc wypowiedzieć umowę OC samochodu, należy pamiętać o obowiązujących terminach. Szczególnie dotyczy to przypadków, w których zbliża się okres trwania umowy. Należy pamiętać, że pismo musi dotrzeć do firmy ubezpieczeniowej nie później niż 1 dzień przed wygaśnięciem umowy. Jeśli więc przesyłasz wypowiedzenie za pośrednictwem firmy kurierskiej lub innego operatora, pamiętaj o wcześniejszej wysyłce – w tym przypadku nie decyduje data stempla. Wyjątek stanowi wysyłka za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Art. sponsorowany