Wypowiedzenie umowy OC – to możliwe

W związku z wejściem w życie 1 stycznia 2013 roku nowelizacji przepisów związanych z polisą OC zmieniły się nieco zasady wypowiedzenia umowy tego ubezpieczenia. Co warto wiedzieć, by na tym nie stracić?

Obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest OC – polisa, w ramach której ubezpieczyciel przejmuje odpowiedzialność i podejmuje się wypłaty świadczenia osobie poszkodowanej.

Sytuacje, w których można wypowiedzieć umowę OC

Wypowiedzenie OC samochodu nie jest z reguły możliwe w czasie obowiązywania umowy. Zasadniczo, by zmienić ubezpieczyciela, trzeba więc czekać na okres, w którym umowa będzie wygasać. Jednak to nie jedyny przypadek, kiedy można wypowiedzieć umowę OC.

Wypowiedzenie dotyczy przypadków, w których:

– zbliża się data zakończenia umowy – wówczas należy złożyć wniosek nie później niż 1 dzień przed terminem zakończenia umowy ubezpieczeniowej,

– doszło do automatycznego przedłużenia polisy, a OC samochodu zostało podpisane z nowym ubezpieczycielem – w takiej sytuacji wypowiedzenia można dokonać w dowolnym momencie,

– umowa została zawarta w trybie direct (np. przez internet) – wypowiedzenie może nastąpić w ciągu 30 dni od zawarcia umowy,

– obowiązuje polisa po poprzednim właścicielu – umowę możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie,

– doszło do wyrejestrowania pojazdu – wypowiedzenie umowy może nastąpić w dowolnym momencie, jednak należy to udokumentować.

Jakie dokumenty są niezbędne?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem wypowiedzenie musi mieć formę pisemną. Istotne znaczenie ma także podpis osoby wypowiadającej umowę. Pismo, jeśli ma być skuteczne (a więc prowadzić do rzeczywistego wypowiedzenia), powinno zawierać:

– nazwę i dane teleadresowe firmy ubezpieczeniowej, od której kupowałeś polisę,

– dane identyfikacyjne pojazdu (marka, model, numer rejestracyjny),

– numer polisy wraz z terminem jej obowiązywania,

– dane osoby składającej wypowiedzenie,

– powód wypowiadania umowy.

Jak złożyć wypowiedzenie?

Wypowiedzenie umowy OC samochodu możesz złożyć w kilku formach:

– bezpośrednio w siedzibie firmy ubezpieczeniowej,

– za pośrednictwem agenta ubezpieczeniowego,

– faksem,

– przesyłką poleconą.

Chcąc wypowiedzieć umowę OC samochodu, należy pamiętać o obowiązujących terminach. Szczególnie dotyczy to przypadków, w których zbliża się okres trwania umowy. Należy pamiętać, że pismo musi dotrzeć do firmy ubezpieczeniowej nie później niż 1 dzień przed wygaśnięciem umowy. Jeśli więc przesyłasz wypowiedzenie za pośrednictwem firmy kurierskiej lub innego operatora, pamiętaj o wcześniejszej wysyłce – w tym przypadku nie decyduje data stempla. Wyjątek stanowi wysyłka za pośrednictwem Poczty Polskiej.

 

Dyskusja

komentarzy

Adam Gieras

Adam Gieras

Cześć! Jestem pomysłodawcą portalu MotoPodPrąd i od samego początku pełnię zaszczytną funkcję redaktora naczelnego. Urodziłem się w 1984 roku w Warszawie, z wykształcenia jestem politologiem i prawie dziennikarzem (jak prezydent Kwaśniewski, chociaż studiów nie skończyłem...), a od kilku lat zawodowo poruszam się w świecie afiliacji. Myślę, że mogę nazywać się pasjonatem motoryzacji od dziecka – już w wieku 2-3 lat pytałem o każdy samochód spotkany na ulicy: „co to?”, a dorośli musieli udzielać odpowiedzi. W wieku 10 lat pamiętałem dane techniczne i ceny wszystkich modeli dostępnych na polskim rynku – prenumerata gazety „Auto Bazar” była dla mnie ważniejsza niż nowy rower czy deskorolka. Prawo jazdy zacząłem robić na 3 miesiące przed ukończeniem 17 lat i odkąd odebrałem upragniony dokument nie rozstaję się z czterema kółkami. Dzięki motopodprad.pl udało mi się spełnić nie jedno marzenie – za co dziękuję także Wam, Czytelnikom. Prowadziłem kilkaset samochodów, więc myślę, że wreszcie poza teoretyzowaniem, mogę coś o motoryzacji powiedzieć i być może będę miał rację. Z testowania czerpię przyjemność, ale nie mierzę samochodów linijką, nie sprawdzam każdego plastiku pod względem faktury, nie interesuje mnie jaki rodzaj koła zapasowego lub zestawu do pompowania znajduje się pod podłogą. Od tego są inni. Uwielbiam auta z przełomu lat 80- i 90-tych. W moim garażu stoją obecnie Skoda Scala Style 1.0 TSI DSG z 2020, Audi A3 1.8T 183 KM 315 Nm (chip) + LPG z 2002, a od niedawna spełnienie marzeń Mercedes W124 E-24 (K-Jet, 220 KM) z 1991 oraz zupełnie przypadkowy zakup Citroen Xantia 1.6 88 KM z 1997 roku, na którego nie mam jeszcze pomysłu.