Site icon Moto Pod Prąd

Wynajem samochodu. 10 rzeczy, o których trzeba pamiętać

fotolia 137053488 subscription monthly m e1494408343156

fotolia 137053488 subscription monthly m e1494408343156

Skorzystanie z usług wypożyczalni aut to świetny sposób na optymalizację kosztów wyjazdu. O ile rzecz jasna firma nie naliczy ci dodatkowych opłat. Jak ich uniknąć?

Nie musisz martwić się rozkładami jazdy, samemu organizując cały wyjazd. A kiedy już wrócisz do domu, nie przejmujesz się utrzymaniem auta i nie myślisz o opłacaniu kolejnych składek czy tankowaniu. Korzystanie z usług wypożyczalni aut to w wielu przypadkach idealne rozwiązanie. Pod warunkiem jednak, że nie narazisz się na niepotrzebne koszty.

Pomyśl wcześniej

Szukanie wypożyczalni na ostatnią chwilę to najgorsze, co możesz zrobić. By wyjazd na pewno był udany, powinieneś zarezerwować auto odpowiednio wcześnie. Szczególnie ważne będzie to, gdy zdecydujesz się na podróż do niewielkiego kraju lub regionu, w którym działa niewiele wypożyczalni. Na miejscu może bowiem okazać się, na samochód musisz czekać kilka dni.

Za co płacisz?

Przy wyborze wypożyczalni koniecznie dowiedz się, co zawiera cena usługi. Nie kieruj się wyłącznie kosztami wynajmu, bo pozornie tania oferta po wliczeniu wszystkich dodatkowych opłat może okazać się najmniej opłacalna.

Porównaj oferty

By uniknąć takich niespodzianek, musisz przejrzeć oferty kilku wypożyczalni – a najlepiej wszystkich firm działających na danym obszarze. To wymaga wysiłku i, co najważniejsze, pochłania sporo czasu. Dlatego warto korzystać z porównywarek, dzięki którym szybko i łatwo zestawisz ze sobą kilka, a nawet kilkanaście ofert.

Carsharing – kiedy się opłaca?

W europejskich miastach coraz popularniejsze stają się wypożyczalnie działające na zasadach carsharingu. Ich klienci auta wypożyczają za pomocą aplikacji, płacąc tylko za czas wypożyczenia i przejechane kilometry. To doskonałe rozwiązanie, jeśli szukasz auta do krótkich dojazdów, ale planując dłuższą podróż, lepiej zrobisz wybierając tradycyjną ofertę – na przykład tę dostępną na www.fleetbook.pl.

Gdzie możesz pojechać?

Przy wyborze oferty dowiedz się, czy w danym przypadku obowiązuje limit kilometrów – lepszym rozwiązaniem będą oferty bez niego. Planując podróż zagraniczną, koniecznie sprawdź też, czy wypożyczonym autem możesz wyjechać do innego kraju lub przetransportować je promem.

Co z benzyną?

Zdecydowana większość wypożyczalni udostępnia klientom auta z zatankowane po korek. Zwracając samochód musisz pamiętać, by oddać go również z pełnym bakiem, bo (znacznie zawyżone) koszty spalonej benzyny będą odjęte z wpłaconej kaucji. Wypożyczając auto, koniecznie dowiedz się też, jaki rodzaj benzyny powinieneś zatankować.

Dodatkowe wyposażenie

Przed podpisaniem umowy sprawdź też, czy w cenie wynajmu zawarte jest wypożyczenie akcesoriów takich jak fotelik dla dziecka lub GPS. W przeciwnym razie lepiej zrobisz zabierając własne wyposażenie, bo ich wynajem może okazać się sporym kosztem.

Obejrzyj samochód

Pamiętaj, że za wszystkie rysy i inne uszkodzenia będziesz musiał zapłacić. Przed odbiorem auta dokładnie więc je obejrzyj, a wszystkie mankamenty zgłoś pracownikowi wypożyczalni. Jeśli jest to możliwe, poproś też o wykonanie zdjęć.

Odbiór i zwrot auta

Większość wypożyczalni oferuje dostarczenie auta we wskazany przez klienta adres i możliwość odebrania go z wybranego miejsca. Nie zapominaj jednak, że takie udogodnienia wiążą się z dodatkowymi kosztami i warto zdecydować się na nie tylko, jeśli wymaga tego specyfika wyjazdu.

Zwróć czyste auto

Auto zwracane do wypożyczalni musi być czyste zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz. Za czyszczenie firma może bowiem naliczyć dodatkową opłatę, która najpewniej będzie wyższa niż rachunek z myjni.

Źródło: fleetbook.pl / art. sponsorowany

Exit mobile version