Wynajem auta krok po kroku – poradnik

Istnieje wiele sytuacji, w których wypożyczenie samochodu jest jednym z najlepszych możliwych rozwiązań: w trakcie urlopu, wyjazdu służbowego, czy w momencie, kiedy nasz własny pojazd jest niedostępny lub niesprawny. W związku z rosnącą popularnością takich usług możemy wybierać spośród wielu firm. Jak wygląda wynajem auta krok po kroku? Na co zwrócić uwagę?

 

Do wyboru firmy powinniśmy podchodzić z pewną dozą ostrożności. Najlepiej celować w oferty, które jesteśmy w stanie szybko zweryfikować. Najbardziej przejrzyste warunki oferują oczywiście te wypożyczalnie, które posiadają własną stronę internetową. Znajdziemy nawet takie witryny, za których pośrednictwem w kilkanaście minut zarezerwujemy auto online. Taki sposób wypożyczania pojazdu jest o wiele szybszy i mniej uciążliwy, niż w przypadku mozolnego załatwiania wszystkiego w punkcie obsługi. Oprócz tego dzięki jasno opisanym na stronie internetowej zasadom i warunkom umowy nie musimy obawiać się, że zostaniemy potraktowani nieuczciwie. Dlatego poszukiwania dobrej wypożyczalni warto rozpocząć od wejścia na fora internetowe i porównywarki.

Poza uczciwymi warunkami i łatwością wynajmu zwróćmy uwagę na flotę. Dobrze, aby była dość często wymieniana. Zapewnia to większy komfort jazdy i poczucie bezpieczeństwa. Liczy się też jej wielkość, zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na czasie lub na konkretnej klasie samochodu. Co więcej, im większy wybór aut, tym większe szanse, że otrzymamy pojazd w wyznaczonym terminie. Warto przy tym pamiętać, że w większości firm obowiązują stawki za każdą rozpoczętą dobę, czyli jeżeli odbieramy samochodów np. o godzinie 11, to doba minie dokładnie o tej samej godzinie kolejnego dnia. Opóźnienie nawet o kilka minut spowoduje, że zapłacimy za dwa dni, zamiast jednego. Dlatego przed podpisaniem umowy należy dokładnie zapoznać się z warunkami obowiązującymi w konkretnym miejscu. Pamiętajmy też, że biura wynajmu określają minimalny wiek kierowcy i wymagany czas posiadania prawa jazdy dla wybranych klas samochodów. Oznacza to, że jeżeli mamy np. mniej niż 21 lub 23 lata, firma ma prawo odmówić realizacji usługi.

 

Wypożyczanie samochodu – najważniejsze zasady

Wynajem przebiega według pewnego schematu. Jeżeli wypożyczamy w większej firmie, najczęściej mamy 3 możliwości: załatwienie wszystkiego osobiście w jednym z punktów obsługi, telefonicznie, lub przez Internet. Do dopełnienia formalności konieczne są 2 dokumenty, które potwierdzają naszą tożsamość, w tym ważne prawo jazdy. Wymagania wiekowe są ustalane zależnie od tego, jakie samochody na wynajem nas interesują. Przykładowo, jedna z najbardziej znanych wypożyczalni aut – Rentis, wymaga posiadania minimum 21 lat przy wynajmie aut klasy mini i ekonomicznej, 23 dla klasy kompaktowej, oraz ukończenia 28 roku życia dla klasy premium, rodzinnej, luksusowej, SUV itd. Kolejna kwestia to czas, w którym rezerwujemy pojazd. Im szybciej dokonamy rezerwacji, tym niższa będzie ostateczna cena, dlatego warto robić to z wyprzedzeniem.

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług danej firmy, sprawdźmy, czy auta są objęte ubezpieczeniem OC, AC i NNW. Wsiadając do samochodu, należy się upewnić, że wszystko jest utrzymane w czystości, wykluczyć niedociągnięcia i usterki, a także sprawdzić, czy (zgodnie z umową) zbiornik paliwa jest pełny. Pamiętajmy przy tym, że jesteśmy zobowiązani oddać pojazd w takim samym stanie, w jakim go otrzymaliśmy, wraz z wszystkimi dokumentami oraz pełnym wyposażeniem. Jeżeli chcemy podróżować wynajętym samochodem poza granice kraju, musimy poinformować o tym wypożyczalnię i uzyskać odpowiednią zgodę na piśmie. Czasem konieczne jest też dokupienie dodatkowego ubezpieczenia, którego koszty ponosi najemca.

Źródło: Rentis.pl / art. sponsorowany
fot. fotolia.com, 162020740 | Autor: sasinparaksa

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: