Własna hala warsztatowa: jak trudna jest budowa i ile to kosztuje?

Wielu osobom budowa hali warsztatowej wydaje się być czasochłonnym, a zarazem skomplikowanym przedsięwzięciem, które generuje ogromne koszty. Nie zawsze tak jest! W dzisiejszych czasach możemy korzystać z szeregu nowoczesnych rozwiązań budowlanych, które zapewniają liczne korzyści. Przykładem są konstrukcje namiotowe, które nie bez powodu cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zapoznaj się z dalszą częścią wpisu.

Określenie dokładnego przeznaczenia hali

Pierwszym krokiem jest określenie przeznaczenia hali warsztatowej. Bez tego nie można przejść do etapu projektowania. Faktem jest, że każdy zleceniodawca ma zupełnie inne potrzeby oraz wymagania. Obiekt specjalizujący się w naprawie jednośladów nie musi być zwykle tak duży, jak hala do naprawy samochodów lub maszyn. 

Obiekty tymczasowe kontra całoroczne

  • Nie zawsze hala warsztatowa potrzebna nam na długi czas. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na konstrukcję tymczasową, która jest łatwiejsza, a jednocześnie tańsza w budowie. Sporym atutem jest fakt, że nie generuje ona zbyt dużej ilości formalności.
  • Obiekty całoroczne z drugiej strony, posiadają właściwie dopasowaną izolację termiczną. Zapewniają one komfort cieplny niezależnie od warunków otoczenia. Właśnie dlatego bez obaw można korzystać z nich jesienią, czy też zimą. Opisywany typ wymaga jednak uzyskania pozwolenia na budowę. Dobrze dowiedzieć się, czy wykonawca oferuje pomoc w załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności.

Mobilne hale warsztatowe

Na specjalną uwagę zasługują mobilne hale warsztatowe, które są niezbędne na różnorodnych wydarzeniach sportowych np. rajdach. Przedstawiany typ konstrukcji nie jest na stałe przytwierdzany do podłoża, co generuje znacznie mniejszą ilość pracy. Pozytywnie oddziałuje to również na koszt wzniesienia obiektu.

W dowolnym momencie można zdemontować halę lub przenieść ją w inne miejsce, a więc wszystko zależy wyłącznie od indywidualnych potrzeb. Z oczywistych względów obiekty mobilne nie są budowane w ten sam sposób, co hale o przeznaczeniu stałym.

Dostosowanie hali do indywidualnych wymagań

Jak już wspomniano, hala warsztatowa może zostać w pełni dopasowana do indywidualnych wymagań zleceniodawcy. Wszystko więc zależy od tego, jakie prace i czynności będą realizowane w obiekcie.

  • – W wielu przypadkach niezbędny jest montaż instalacji technologicznych oraz branżowych.
  • Nie można również zapomnieć o instalacji elektrycznej, która musi spełniać szereg norm oraz wymogów.
  • – Duże znaczenie odgrywa również niezawodny system wentylacyjny, który odpowiada za optymalną cyrkulacje powietrza. Chroni również przed m.in. długotrwałym unoszeniem się toksycznych oparów farb, lakierów lub środków chemicznych.

Czas budowy hali warsztatowej

Nie można jednoznacznie powiedzieć, jak długo będzie trwać budowa hali warsztatowej, gdyż jest to kwestia bardzo indywidualna. Czasami jednak inwestycja może zostać zrealizowana nawet w ciągu miesiąca, co z pewnością zadowoli osoby ceniące sobie oszczędność czasu.

Warto jednak pamiętać, że obiekty o charakterze tymczasowym muszą zostać zdemontowane po upływie 180 dni.

Koszt przedsięwzięcia

Koszt budowy hali namiotowej warsztatowej zależy od m.in. wielkości obiektu, wprowadzonych modyfikacji, przeznaczenia konstrukcji. Atutem jest jednak to, że zapłacimy o wiele mniej, niż w przypadku obiektu murowanego. Jak przeczytamy na stronach eksperckich, koszt budowy może być niższy nawet o kilkadziesiąt procent. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o starcie prac, można poznać przybliżony koszt przedsięwzięcia. Opcja wyceny sprawia, że nie musimy nawiązywać współpracy z daną firmą „w ciemno”.

Źródło: grupalukasiuk.pl / mat. partnera

Dyskusja

komentarzy