Uwaga! Używane części zamienne mogą być niebezpieczne

Kierowco, jeżeli wymieniasz zużyte części w samochodzie na podzespoły używane, miej świadomość tego, że ponowne użycie niektórych elementów wyposażenia auta może okazać się niebezpieczne i przysporzyć wielu kłopotów.

 

Dlaczego kupujemy części używane? To proste – jak zwykle wszystko sprowadza się do maksymalnego ograniczenia kosztów naprawy. Polski kierowca chce bowiem pozbyć się usterek jak najtańszym kosztem i dlatego często decyduje się na części z odzysku. Czy słusznie?

 

Pozorne oszczędności

Zakup używanych części to pozorne ograniczenie kosztów napraw. Nierzadko zdarza się, że po stosunkowo niedługim czasie, trzeba będzie ponownie wymienić dany podzespół. Wynika to głównie z tego, że nigdy nie wiemy, co tak naprawdę kupujemy. Niektóre używane części to mocno wyeksploatowane podzespoły, które bardzo szybko odmówią posłuszeństwa. Inne z kolei, mogą wytrzymać duże przebiegi, jednak nigdy nie takie, jak części fabrycznie nowe.

 

Zagrożenie bezpieczeństwa i skutki prawne

Jest grupa części samochodowych, jak np. poduszki powietrzne, klocki i szczęki hamulcowe, które po wymontowaniu z pojazdu powinny być traktowane jako odpad. Ponowne zastosowanie tych elementów samochodu zagraża bezpieczeństwu jazdy lub ma negatywny wpływ na środowisko. Ponadto ich ponownego użycia zakazuje kodeks drogowy.

Każdy kierowca powinien być świadomy tego, że fabrycznie nowe części samochodowe to jedyny słuszny wybór. Miejmy także na uwadze, że montażu nowych części samochodowych nakazuje nie tylko polskie prawo drogowe lecz także zdrowy rozsądek – podpowiada ekspert sklepu z częściami zamiennymi, NoweCzesci.pl.

 

Uwaga na nieuczciwych sprzedawców

Niestety, ale w sieci i sklepach stacjonarnych nadal możemy trafić na fałszywe oferty nieuczciwych sprzedawców. Dlatego zanim dokonamy jakiegokolwiek zakupu, lepiej upewnijmy się, że kupujemy ze sprawdzonego źródła. Zdarza się bowiem, że dochodzi do sytuacji, w których mimo zakupu nowej części otrzymujemy wyeksploatowany zamiennik.

Na koniec drobna rada. Jeżeli decydujemy się na zakupy auto części w Internecie, zawsze wybierajmy pewne, sprawdzone sklepy. W ich ofercie znajdziemy jedynie fabrycznie nowe, markowe zamienniki od najlepszych producentów na rynku. Z kolei by poznać dobrze dany sklep, wystarczy, że przeczytamy opinie poprzednich użytkowników.

 

Źródło: noweczesci.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: