Site icon Motopodprad.pl

Umowa darowizny części samochodu

Darowizna 1

Darowizna 1

Czy wiesz, że w darowiźnie możesz przekazać część samochodu? Po co i jak to zrobić? Umowa darowizny, według przepisów kodeksu cywilnego, zobowiązuje darczyńcę do świadczenia na rzecz obdarowanego w formie bezpłatnej, kosztem swojego majątku. Jednak żaden z przepisów nie określa żadnych ograniczeń co do przedmiotu darowizny, ani nawet co do osoby darczyńcy czy obdarowanego. Dlatego możesz przekazać także część samochodu. Jak powinna wyglądać taka umowa darowizny części samochodu?

Umowa darowizny części samochodu

Chociaż przedmiot umowy darowizny ani osoby darczyńcy czy obdarowanego nie są ograniczone przepisami kodeksu cywilnego, to jednak ważność takiej umowy wymaga zawarcie jej w formie pisemnej. Nie jest to zobligowane przez kodeks, jednakże forma ustna będzie bardzo trudna do udowodnienia. Dlatego udokumentowana, pisemna forma umowy to elementarny dokument, jakim należy się posługiwać. Zwłaszcza w urzędzie skarbowym czy starostwie powiatowym, w którym trzeba zgłosić fakt posiadania udziału we współwłasności samochodu.

Jak sporządzić umowę darowizny samochodu?

Umowę darowizny samochodu najlepiej sporządzić w formie pisemnej, składając przy tym stosowne oświadczenia. Jeśli jednak chcemy, możemy sporządzić taką umowę w formie aktu notarialnego. Tę drugą opcję ciężko jest podważyć. Jednak decyduje się na nią o wiele mniej osób. Tutaj znajdziesz wzór umowy darowizny części samochodu.

Jakie element powinna zawierać umowa darowizny samochodu?

W umowie darowizny samochodu muszą się znaleźć takie elementy jak:

Co więcej, w umowie darowizny można zawrzeć zapisy o sposobie korzystania z samochodu. Dokąd udać się z taką umową po sporządzeniu?

Dokąd udać się z umową darowizny części samochodu?

Darowizna samochodu czy jego części wiąże się z pewnymi krokami, jakie musisz wykonać. Zdecydowana większość umów cywilnoprawnych w prawie polskim podlega opodatkowaniu. Dlatego w pierwszej kolejności z dokumentem umowy darowizny części pojazdu należy udać się do Urzędu Skarbowego. W urzędzie zapłacimy podatek od spadków i darowizn, którego wysokość uzależniona jest od grupy podatkowej.

Grupy podatkowe określają stopień pokrewieństwa pomiędzy obdarowanym a darczyńcę. W praktyce oznacza to, że podarowanie udziału w majątku najbliższej rodzinie równa się niższym opłatom podatkowym niż podarowanie go osobom niespokrewnionym. Wysokość podatku będzie też uzależniona od wartości samochodu, kwoty wolnej podatku i sposobie dokonania formalności przy zgłoszeniu darowizny.

Drugim miejscem, do jakiego musisz się udać z umową darowizny, jest starostwo powiatowe, w którym dokonujesz rejestracji pojazdu. Urząd na podstawie wniosku dopisze współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą umowę, dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu.

Ostatnim miejscem, w którym musisz zgłosić fakt przekazania części udziału w pojeździe, jest ubezpieczyciel tego samochodu. Pamiętaj, że w tym wypadku firma ubezpieczeniowa może dokonać przeliczenia składki na nowo i będziesz musiał pokryć ewentualną różnicę.

Źródło: Jakwyjsczdlugow.pl / art. sponsorowany
fot. Pixabay

Exit mobile version