Ulubione auta złodziei. Jakie modele kradną najczęściej?

Złodzieje samochodów nie próżnują. W 2019 roku w Polsce skradziono 6436 auta, podczas gdy w 2017 roku aż 7042.

Jakie samochody kradną najczęściej?

Jeśli chodzi o teren całej Polski, to podobnie jak we wcześniejszych latach najbardziej chodliwe są najpopularniejsze na naszych drogach marki niemieckiego Volkswagena – Golfy i Passaty. Złodzieje samochodów chętnie kradną też Audi – A3, A4 i A6.

W 2014 roku najpopularniejszym wśród złodziei autem był Volkswagen Golf – skradziono ich aż 817. To one kradzione są najczęściej, przede wszystkim ze względu na ich części. Po kradzieży auto jest rozbierane, jego części trafiają do paserów, a następnie są montowane w autach niczego niepodejrzewających kierowców. Warto więc mieć zaufanego i najlepiej niezależnego mechanika, który zamontuje nam w VW Golfie jakiś rodzaj zabezpieczenia. Gangi samochodowe potrafią już bowiem omijać te montowane nawet w autoryzowanych warsztatach. Z tych samych powodów łupem pada też Volkswagen Passat (nr 3 na niechlubnej liście). W tym przypadku sprawę złodziejom ułatwia znacznie fakt, iż jako starszy model Passat nie posiada zaawansowanych zabezpieczeń. Jeśli jesteś więc jego posiadaczem, warto pomyśleć o zamontowaniu jeszcze jednego, dodatkowego zabezpieczenia antykradzieżowego.

Drugim najpopularniejszym wśród złodziei autem było natomiast Audi A4(w 2014 r. ukradziono ich 660). Samochody marki Audi słyną z tego, że są niezawodne, ale złodzieje i na nie znaleźli sposób. Popularność zyskują wśród nich specjalne systemy, które imitują system otwierania bezkluczykowego samochodu. Jeśli więc zostawiasz pilot wewnątrz auta, powinieneś włożyć go do specjalnej skrzynki, która zablokuje sygnał radiowy złodziei.

Kolejne miejsca zajmują Audi A6 i Audi A3 (odpowiednio 385 i 280 aut skradzionych w 2014 roku). Złodzieje równie chętnie kradną je na części, jak i do odsprzedaży za naszą wschodnią granicę. W ostatnich latach rośnie liczba nietypowych kradzieży np. na tzw. koło. Złodziej krąży wokół upatrzonego auta, pokazując kierowcy, że coś jest nie tak. Kierowca chce sprawdzić co się stało, wysiada, a złodziej wykorzystuje okazję i wskakuje do odpalonego auta. Dlatego bądź czujny i nie daj się oszukać.

Jakie samochody kradną najczęściej w Warszawie?

W 2019 roku co czwarta kradzież samochodu miała miejsce w Warszawie. Łupem złodziei padały najczęściej auta japońskie i południowokoreańskie. Warszawiacy mają wyższe dochody i dlatego mogą sobie pozwolić na nowsze i droższe samochody z segmentu miejskiego. 

Najbardziej popularnym modelem wśród złodziei w stolicy jest Toyota Corolla (166 kradzieży w 2019 roku). Na drugim i trzecim miejscu znalazły się Toyota Yaris oraz Honda Civic (odpowiednio 143 i 163 kradzieże w 2019 roku).

Pamiętaj jednak o najważniejszym: jeśli jesteś świadkiem kradzieży auta, niezależnie od tego, jak bardzo zależy ci na samochodzie, nie zgrywaj bohatera. Natychmiast powiadom policję i nie próbuj walczyć z przestępcami na własną rękę. Twoje życie jest najważniejsze.

Źródło: Carvertical.com / art. partnera

Dyskusja

komentarzy