Ulubione auta Polaków i ich wyposażenie

Które auta były najczęściej wybierane i co do nich dokupywali nowi właścieciele? Przed nami podsumowanie 2013 roku przez firmę Oponeo za pośrednictwem danych SAMAR.

Raport ze sprzedaży nowych samochodów osobowych w Polsce w 2013 r. ujawnia, które modele najchętniej wybierają Polacy. Być może i Ty jesteś właścicielem jednego z najpopularniejszych aut w naszym kraju. Oto zestawienie topowych samochodów oraz wybieranych do nich opon oraz felg.

Rok 2013 zakończył się na polskim rynku samochodowym 6,5% wzrostem rejestracji nowych samochodów osobowych (w porównaniu z poprzednim rokiem). Rejestracje aut na osoby prywatne stanowiły niemal 42% całego rynku aut, pozostałe 58% przeprowadzone były w ramach firm. Wśród rejestracji przeważały samochody z silnikiem benzynowym (65%), resztę stanowiły auta pracujące na oleju napędowym.

Polacy ufają Skodzie

Skoda jest najczęściej wybieraną marką przez polskich kierowców decydujących się na zakup nowego samochodu osobowego. Warto zaznaczyć, że jest to jedyny producent w rankingu najczęściej wybieranych marek aut w Polsce, który może się pochwalić aż 10-procentowym udziałem w polskim rynku motoryzacyjnym w 2013 roku. Tę dominację Skody widać po bardziej szczegółowym zestawieniu najpopularniejszych modeli. Modele Skody zajmują dwa pierwsze miejsca w tej klasyfikacji. Kolejnymi markami, które polski kierowca obdarza największym zaufaniem są Volkswagen i Toyota. Najpopularniejszym modelem wśród nowych aut osobowych w 2013 roku była Skoda Octavia, drugie miejsce przypadło Skodzie Fabii, a trzecie należy do Forda Focusa*.

Skoda Octavia Combi 01 1024x682

– Najpopularniejsze modele aut osobowych wśród Polaków wskazują nie tylko zestawienia przygotowane przez instytuty badające rozwój rynku aut w Polsce. Bardzo dobrze odzwierciedlają je również statystyki firm zajmujących się sprzedażą np. części samochodowych, opon czy felg – mówi Filip Fischer, kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl. – Bardzo często użytkownikami naszego portalu są kierowcy właśnie tych konkretnych modeli aut, którzy poszukują dla siebie najlepszego wyposażenia.

Alufelgi do ukochanego Forda

Właściciele najpopularniejszych modeli aut sięgają po podobne wyposażenie. Jeśli chodzi o felgi aluminiowe statystyki portalu Oponeo.pl pokazują, że wybory kierowcy Skody Octavii, Fabii i Forda Focusa w 2013 r. nie różnią się diametralnie. Najczęściej wybieranymi przez nich felgami do najpopularniejszego modelu auta w 2013 r. jest model Dezent RE. Felga ta jest też najbardziej doceniana przez właścicieli Forda Focusa. W Skodzie Fabii ten sam model felgi znajduje się na trzecim miejscu, a na prowadzenie wysuwa się Enzo B (znalazł się również wśród trzech najpopularniejszych felg do Forda Focusa). Poza firmą Dezent i Enzo (modele B, H, W) kierowcy decydują się często na markę Rial, a dokładniej model DH.

Opony muszą być premium

Bardziej różnorodne są wybory opon właścicieli trzech najpopularniejszych aut w Polsce. Trzy z czterech najczęściej kupowanych opon do Skody Octavii to modele należące do najlepszej jakościowo klasy premium. Zdecydowanie najpopularniejszym modelem wybieranym w tym sezonie jest Goodyear Ultra Grip 8. Oprócz niego pojawiają się też modele Continental ContiWinterContact TS850 (drugie miejsce) i Nokian WR A3 (czwarte miejsce). Trzecią najczęściej wybieraną oponą jest przedstawicielka klasy ekonomicznej – Dębica Frigo 2.

Goodyear UltraGrip 8 1024x682

Opony klasy premium to częsty wybór kierowców Forda Focusa. Modele najwyższej klasy znajdują się tutaj na trzecim i czwartym miejscu (te same modele, które w Skodzie Octavii zajmowały pierwsze dwa miejsca). Kierowcy tego modelu auta na pozycji lidera stawiają klasę ekonomiczną (Dębica Frigo 2), a potem średnią (Firestone Winterhawk 2 EVO). Dębica Frigo 2 to jedyna opona z najczęściej wybieranych opon zimowych, która jest wysoko ceniona zarówno przez kierowców Skody Octavii, Fabii jak i Forda Focusa. Ten model Dębicy pojawia się również na pierwszym miejscu wśród właścicieli Skody Fabii. Kolejne dwa miejsca przy tym aucie również należą do klasy ekonomicznej (Dayton DW510 i Barum Polaris 3). Czwarte miejsce zajmuje Uniroyal MS Plus 6 (klasa średnia).

*dane pochodzą z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego (SAMAR).

źródło: oponeo.pl

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: