Po 17 latach od wprowadzenia do sprzedaży hybrydowej Toyoty Prius, oczy motoryzacyjnego świata znowu są zwrócone w stronę Japonii. W tamtejszych salonach debiutuje Toyota Mirai – pierwszy seryjnie produkowany samochód z napędem wodorowym.
Toyota pracuje nad samochodami napędzanymi ogniwami paliwowymi od przeszło 20 lat. W 2002 roku na terenie USA i Japonii japoński koncern rozpoczął nawet sprzedaż, a w zasadzie leasingowanie małoseryjnego SUV-a o nazwie FCHV, ale konstrukcja nie była jeszcze dostatecznie dopracowana. A inni producenci? Honda w 2008 roku wprowadziła w śladowych ilościach do produkcji model FCX Clarity, a BMW w modelu Hydrogen 7 wykorzystało 12-cylindrowy 6-litrowy silnik benzynowy z serii 7 do spalania zarówno benzyny jak i wodoru. Nieśmiałe kroki poczyniły też Mercedes i Hyundai, ale również w ich przypadku były to projekty niszowe. Cóż, wodór ze względu na powstawanie z naturalnych źródeł energii, łatwe przechowywanie i transport jest obiecującym paliwem, ale wymaga odpowiedniego sprężenia. Skonstruowanie zbiorników paliwa zdolnych wytrzymać wysokie ciśnienie było więc najtrudniejszym zadaniem.
Technologia poszła jednak naprzód. Do salonów sprzedaży w Japonii trafiła właśnie futurystyczna Toyota Mirai – pierwszy seryjny samochód z napędem wodorowym. Mirai (z japońskiego przyszłość) zamiast tradycyjnego silnika spalinowego ma ogniwa wodorowe, w których wodór na skutek reakcji chemicznej przetwarzany jest na elektryczność i energię cieplną. Efektem ubocznym tej reakcji jest para wodna. Energia elektryczna wytwarzana z wodoru wykorzystywana jest do napędzania silników elektrycznych, które z kolei poruszają bezszelestnie auto.
Wodorowa Toyota została wyposażona dwa zbiorniki na sprężony do ok. 700 atmosfer wodór. Zbiornik przedni mieści 122 litry sprężonego wodoru, a tylny – 62 litry. Mimo tak dużej pojemności, zatankowanie samochodu do pełna zajmuje tylko trzy minuty. Producent obiecuje też, że kierowca nie będzie narzekał ani na przyspieszenie, ani na zasięg auta. Zespół ogniw paliwowych legitymuje się bowiem w przeliczeniu mocą około 155 koni mechanicznych, dzięki czemu osiągi nowej limuzyny nie odbiegają od przeciętnych w klasie, a w pełni zatankowane Mirai jest w stanie przejechać nawet 700 km na jednym zbiorniku.
Cena Toyoty Mirai w japońskich salonach to 6,7 miliona jenów, czyli w przeliczeniu 57 400 dolarów, ale faktyczna kwota do zapłacenia dla mieszkańców kraju kwitnącej wiśni będzie o jedną trzecią niższa – rząd Japonii zdecydował się przyznać przyszłym właścicielom limuzyny zasilanej wodorem 2 miliony jenów ulgi podatkowej. W drugiej połowie 2015 roku Mirai trafi także do Europy i USA. Na starym kontynencie jego cena powinna zamknąć się w kwocie 66 tysięcy euro plus VAT, natomiast Amerykanie będą mogli kupić Toyotę za 57 500 dolarów (w leasingu za 499 dolarów miesięcznie w przy wpłacie własnej 3649 dolarów). W USA władze federalne przygotowały aż 8000 dolarów ulgi dla kierowców przesiadających się na samochody zasilane wodorem. Dodatkowe 5000 dolarów otrzymają mieszkańcy stanu Kalifornia. Będą oni też mogli korzystać z buspasów, nawet gdy samochodem podróżuje tylko kierowca. Klientów ucieszy też zapewne fakt, że Toyota wodorowego Mirai objęła 8 letnią gwarancją z limitem 160 tys. kilometrów.
Toyota planuje sprzedać w 2015 roku 700 egzemplarzy Mirai – głównie w Japonii, Kalifornii, Wielkiej Brytanii, Danii i Niemczech. Aby klientów było więcej, musi rozwinąć się sieć stacji, na których możliwe będzie tankowanie wodoru. Obecnie w Unii Europejskiej wdrażany jest projekt otwierania stacji wodorowych na terenie Danii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii i Włoch. W projekcie biorą udział zarówno wielkie koncerny motoryzacyjne: BMW, Daimler, Honda czy Toyota, jak i dostawcy paliwa wodorowego: Air Products, Copenhagen Hydrogen Network, ITM Power czy Linde i OMV. Do 2017 roku na terenie tych krajów powinno funkcjonować już kilkaset stacji wodorowych.
Myślą przewodnią pierwszych konstruktorów samochodu była wpisana w jazdę niezależność. Wielogodzinne ładowanie auta prądem tylko po to, by móc potem przejechać maksymalnie kilkaset kilometrów przeczy tym podstawowym założeniom. Samochód z napędem wodorowym, dzięki szybkiemu tankowaniu, stanowi więc realną alternatywę dla samochodów ładowanych z gniazdka. Czy dla hybryd i aut z napędem spalinowym również? Wszystko zależy od faktycznej liczby złóż ropy, która została jeszcze do wykorzystania na Ziemi oraz… bezpieczeństwa – wodór jest łatwo wybuchowym pierwiastkiem. Osobiście mam jednak nadzieję, że zanim przesiądę się do bezszelestnych „wodorowców”, jeszcze trochę pojeżdżę prawdziwymi samochodami!
Adam Gieras
fot. Toyota
Myślę, że tak jak marzy Pan Redaktor, Polacy jeszcze długo będą jeździli „prawdziwymi” samochodami i spalali w piecach prawdziwy węgiel lub prawdziwe opony (patrz: losy ustawy o OZE). A, że świat będzie daleko z przodu na horyzoncie? Ktoś w końcu musi grać rolę „murzyna” na tym łez padole…
Hmmm… pomijając fakt, że puszczane przez kilka krów gazy zanieczyszczają bardziej atmosferę, niż 100 tys. aut, to tak – wolę w kwestii samochodów na wodór i prąd być 100 lat za murzynami, ale wynika to z miłości do silników spalinowych. A jak wiadomo miłość nie zna słowa racjonalność. Druga sprawa to rzeczywiste pobudki stosowania alternatywnych paliw w samochodach – zaręczam Ci, że nie o ekologię chodzi. Bo gdyby o nią chodziło, to nigdy świat nie wypuściłby na ulicę ani jednego elektryczno-wodorowego auta (sprawdź ile nas kosztuje i jak zanieczyszcza utylizowanie każdej baterii używanej do ładowania ich silników). Dziura ozonowa się cofa, ropy jest więcej, niż zakładano, spokojnie możemy więc cieszyć się z warkotu pod silnikiem auta. A jak to się ma do spalania węgla i opon w piecach? Nijak? Polityka nas tutaj nie interesuje drogi Pimpolaku.
Pozdrawiam
Adam Gieras
trzymam kciuki za ten model toyoty bo to jednak innowacja. obaczymy jak się będzie sprzedawać.