Test: TrueCam H5 – minimalistyczna kamerka

Kamerka samochodowa staje się powoli podstawowym wyposażeniem każdego auta. Urządzenie nagrywające drogę bardzo często jest dowodem w sprawie popełnionego występku, bądź pomaga oczyścić się z zarzutów. TrueCam H5 to nie tylko kamera, która pomoże nam w tego typu sprawach, ale również… ładne urządzenie, które ledwo widać zza szyby auta. 

Kamera samochodowa TrueCam H5 może pochwalić się przede wszystkim swoim małymi wymiarami (54 x 45 x 45 mm). Tak niewielkie urządzenie jest w stanie zmieścić się centralnie za lusterkiem wstecznym i nie zwracać na siebie uwagi nie tylko kierowcy, ale również innych uczestników ruchu drogowego. 

TrueCam H5 8 1024x576 Test: TrueCam H5 – minimalistyczna kamerka

Wykonanie

TrueCam H5 została wykonana z tworzywa sztucznego wysokiej jakości. Głównym elementem całego korpusu jest oczywiście 1,5-calowy wyświetlacz LCD, który wyświetla obraz z rozdzielczością 480 x 240 pikseli. Ciekawe jest to, że obok wyświetlacza nie znajdziemy żadnych przycisków nawigacji. Umieszczone zostały one na dolnej części korpusu co znacznie ułatwia poruszanie się po w pełni spolszczonym menu. Obok obszaru, na którym znajdują się przyciski znalazło się miejsce na mikrofon oraz na przycisk reset. 

Uchwyt, dzięki któremu jesteśmy w stanie przymocować kamerkę do szyby, do korpusu przyczepia się przy pomocy magnezu. Połączenie jest mocne i podczas jazdy samochodem nie zaistniała sytuacja, w której to urządzenie odczepiło się od uchwytu. Można określić to połączeniem typu plug&play. Na uchwycie znalazło się również wejście na ładowarkę oraz dioda sygnalizująca status ładowania. 

TrueCam H5 14 1024x576 Test: TrueCam H5 – minimalistyczna kamerka

Do kamery TrueCam H5 dostępny jest dodatkowy, jednak opcjonalny moduł GPS, który pozwala na wyświetlanie prędkości z jaką się poruszamy oraz geotagowanie. To bardzo dobra opcja, zwłaszcza, gdy podczas nieprzyjemnej sytuacji trzeba będzie udowodnić z jaką prędkością się poruszaliśmy. Dane zapisane w module można wyświetlić w Google Maps. 

Kamerka TrueCam H5 została wyposażona w moduł Wi-Fi, dzięki czemu dane nagrywane przez urządzenie będą bezpośrednio przesyłane na aplikację LuckyCam, którą można pobrać na urządzenie pracujące na systemie Google Android, bądź Apple iOS – niezależnie czy to jest smartfon, czy tablet. Z poziomu aplikacji można również zdalnie włączyć i wyłączyć nagrywanie oraz ustawić podstawowe funkcje kamery. 

TrueCam H5 5 1024x576 Test: TrueCam H5 – minimalistyczna kamerka

Funkcje i jakość nagrań

Kamera TrueCam H5 posiada też kilka bardzo ważnych funkcji, które będą czuwały nie tylko nad bezpieczeństwem podczas jazdy, ale również podczas postoju. Kamera H5 została wyposażona w czujnik ruchu, co oznacza, że podczas postoju gdy kamerka jest w trybie gotowości, w momencie kiedy rozpozna ruch lub uderzenie w nasze auto, od razu rozpocznie nagrywanie. 

Dodatkowo znajdziemy tutaj również funkcję Lane Departure Warning System, czyli system ostrzegania, który aktywuje się podczas, gdy kierowca nieoczekiwanie zmieni pas ruchu – wszystko sygnalizowane jest alertem dźwiękowym. Jest tutaj oczywiście również G-Sensor, który potrafi rozpoznać najmniejsze uderzenie, a w chwili wykrycia materiał zostaje automatycznie zablokowany i zapisany. 

TrueCam H5 3 1024x576 Test: TrueCam H5 – minimalistyczna kamerka

Użytkownik ma również możliwość nagrywa w pętli, gdzie najstarsze nagranie, na którym nic się nie działo zostało nadpisane nowym. Jeśli jednak miejsca zabraknie, możemy rozszerzyć pamięć urządzenia za pomocą karty pamięci microSD. Kamerka obsługuje karty pamięci maksymalnie do 64GB. 

Sama jakość materiału nagrywanego przez kamerkę stoi na wysokim poziomie. Obraz nagrywany jest w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, czyli Full HD. Jest on szczegółowy i z łatwością da się odczytać numery rejestracyjne innych samochodów – nawet po zmroku. Po wrzuceniu na większy ekran jakość obrazu pozostaje niezmieniona. Kolory rejestrowane przez wideorejestrator są żywe i dobrze oddane, a H5 świetnie radzi sobie z nagłymi zmianami kontrastu.

TrueCam H5 6 1024x576 Test: TrueCam H5 – minimalistyczna kamerka

Niestety, obraz w FHD nie jest nagrywany w 60fps, a w 30 klatkach na sekundę. Płynniejszy obraz dostępny jest w opcji nagrywania rozdzielczością HD 1280 x 720 pikseli. Materiały nagrywane są w formacie MOV oraz przy pomocy popularnego kodeka H.264.  

Wide Dynamic Range, czyli system nagrywający obraz, w którym jedna część obrazu jest lepiej oświetlona niż inna działa bardzo dobrze. Funkcja ta zdaje swój egzamin podczas jazdy po zmroku. Obraz jest wtedy dość szczegółowy i czytelny.

TrueCam H5 11 1024x576 Test: TrueCam H5 – minimalistyczna kamerka

Podsumowanie

Kamera samochodowa TrueCam H5 to bardzo udany produkt. Urządzenie charakteryzuje się niewielkimi wymiarami, co jest tylko plusem. Bardzo intuicyjne menu, które obsługuje się bardzo łatwo oraz świetna jakość nagrań zarówno w dzień, jak i w nocy. TrueCam H5 to kamerka, która zdecydowanie przykuwa oko podczas zakupu nowego sprzętu tego typu – i nie ma się co dziwić. Patrząc na to co oferuje i jak się prezentuje ciężko znaleźć coś lepszego. Cena za TrueCam H5 to około 400 złotych i nie są to na pewno pieniądze wyrzucone w błoto

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: