• Newsy
    • Wideo
  • Testy
    • Nowe
    • Używane
    • Użytkowe
    • Dwa koła
  • Historie
    • Fascynacje
    • Znalezione
    • Wypad
  • Tech
  • Porady
MotoPodPrad.pl
No Result
View All Result
  • Newsy
    • Wideo
  • Testy
    • Nowe
    • Używane
    • Użytkowe
    • Dwa koła
  • Historie
    • Fascynacje
    • Znalezione
    • Wypad
  • Tech
  • Porady
MotoPodPrad.pl
No Result
View All Result
MotoPodPrad.pl
No Result
View All Result

Test: Opel Grandland X 1.6 CDTI 120 KM – oszczędny typ

Konrad Stopa Autor Konrad Stopa
04/06/2018
w Nowe
0
Opel Grandland X 21

Opel Grandland X 21

136
SHARES
1.2k
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Opel Grandland X jest bratem bliźniakiem Peugeota 3008 i trudno wyzbyć się tego wrażenia. Patrząc jednak na niego z zewnątrz oraz zaglądając pod jego maskę, a tam oplowski diesel, można o tym na chwilę zapomnieć.

Warto przeczytać

Test: Nissan Qashqai DIG-T 158 4WD — parabola wrażeń

Test: Suzuki Ignis 1.2 DualJet 4WD – nie tylko na asfalt

Cupra Born – to był elektryzujący dzień

 

To właśnie chyba karoseria najbardziej rozróżnia te dwa samochody. Opel Grandland X jest bardziej obły i posiada więcej łuków niż ostrych linii. Tak naprawdę to większa wersja Crosslanda, która polakierowana na niebiesko naprawdę wyglądała ciekawie. Najbardziej podobały mi się reflektory, gdzie dwa zagięte pasy świateł LED nadawały fajnego look’u. To jedna z cech charakterystycznych nowych Opli, a zabieg powtórzony został też z tyłu, dzięki czemu od razu widać, że projekt Grandlanda X jest świeży.

Za kolejny charakterystyczny detal można uznać słupki C, w których łączy się tylna szyba z boczną. Dość futurystyczne zagranie jak na miejskiego crossovera (a może kompaktowego SUVa?), ale design to aktualnie jeden z ważniejszych aspektów samochodu. W końcu często kupujemy oczami, a Opel Grandland X z kontrastowymi czarnym dachem mi się akurat spodobał.

 

 

Wymiary 4,5 metra długości sprawiają, że Opel Grandland X spokojnie może być autem rodzinnym (2675 mm rozstawu osi), ale równocześnie miejskim, ponieważ nie ma problemu z jego parkowaniem. Gdyby był, to do dyspozycji kierowcy mamy na przykład kamerę cofania, asystent autonomicznego parkowania lub świetne rozwiązanie, które kocham – kamerę z rzutem z góry 360 stopni.

We wnętrzu Opla połączenia z nowym właścicielem niemieckiej marki widać już więcej. Wystarczy spojrzeć na system multimedialny, który od razu przywodzi na myśl francuskiego producenta. Na szczęście, to żadna wada, ponieważ działa on bardzo szybko, jest prosty w obsłudze i dobrze pokazywał wskazania nawigacji, radia lub telefonu (nie tylko Bluetooth, ale także połączenia typu AndroidAuto).

 

 

Na szczęście Opel nie poszedł w minimalizm PSA, dzięki czemu pojawiło się dużo tradycyjnych przycisków co ułatwia korzystanie ze wszystkich systemów. Wystarczy spojrzeć na wielofunkcyjną kierownicę, która jest nawet podgrzewana. Nie znalazłem jedynie sterowania kierunkiem nawiewu klimatyzacji, ale może słabo szukałem…

Sam projekt deski rozdzielczej jest uporządkowany, a mieszanie jasnych barw tapicerki nie tylko na fotelach i czarnego plastiku (również błyszczącego) powoduje, że auto wygląda na nowoczesne. Mam jednak parę uwag co do samych materiałów (niestety są twarde) oraz ich spasowania. Już dawno nie jeździłem nowym autem, w którym aż tak trzeszczały boczki drzwi. Fakt, że auto miało ponad 20 tysięcy kilometrów przebiegu, który w autach prasowych musimy śmiało pomnożyć przez 2 lub trzy, ale tak być nie powinno.

Wróćmy jednak do plusów. Po pierwsze fotele – mają duży wachlarz regulacji, a ich ładny kolor rozświetla wnętrze. Co ważne, nawet na przednim siedzeniu pasażera do dyspozycji mamy mocowanie ISOFIX. Mówiąc o przestrzeni stwierdzam, że samochód jest dobry dla 4 pasażerów. Z tyłu nie brakuje miejsca na nogi lub głowę, a za tylną kanapą kryje się aż 514 litrów bagażnika, który dodatkowo ma ukryte dno. Niestety wysoki próg załadunku może utrudnić użytkowanie, ale nasz egzemplarz posiadał przynajmniej elektrycznie otwieraną klapę.

 

 

Co ciekawego jest jeszcze we wnętrzu? Oprócz standardowych systemów bezpieczeństwa jak tempomat lub asystent pasa ruchu na pokładzie znalazł się system Opel On Star, czyli tzw. anioł stróż, który pomoże nie tylko w przypadku wypadku (automatycznie), ale także w bardziej przyziemnych sprawach jak umówienie serwisu lub pomoc w znalezieniu jakiegoś punktu w nawigacji.

Skoro wiemy już jak auto wygląda i jak się w nim siedzi warto omówić, jak jeździ. A tu już nie mam do czego się przyczepić. Tradycyjne rozwiązanie zamontowania w aucie 1,6-litrowego silnika wysokoprężnego z 6-biegowym manualem zaowocowało wystarczającymi osiągami, a co więcej – dość oszczędnym użytkowaniem. Moc 120 KM może nie powoduje szybszego bicia serca, ale 300 NM maksymalnego momentu obrotowego dostępnego od 1750 NM, sprawia, że samochód dobrze się rozpędza i spełnia oczekiwania polskiego kierowcy.

 

 

Najbardziej chyba na stacji benzynowej, ponieważ w trasie samochód potrafi spalić mniej niż 5 litrów zachowując się przy tym bardzo stabilnie i z odpowiednia dynamiką potrzebną do wyprzedzania. Na szczęście w mieście ten fantastyczny wynik dużo się nie zmienia, ponieważ 7 litrów to maksimum, które zobaczyłem na wyświetlaczu pomiędzy zegarami, a wcale nie zważałem zbytnio na ekonomię podczas miejskich dojazdów.

Alternatywą diesla w cenniku Opla jest tylko jedna pozycja benzynowa. Mimo, że do trzycylindrowego silnika 1,2 Puretech Peugeota nie mam za wiele pretensji, to do Grandlanda X silnik z testowego egzemplarza pasuje mi dużo bardziej. I nieważne, że auto do setki rozpędza się w prawie 12 sekund, a prędkość maksymalna 189 km/h nie zrobi wielkiego zamieszania wśród kumpli, bo Opel przekonuje do siebie innymi argumentami.

Słów krytyki nie mam również do precyzyjnego układu kierowniczego oraz nastaw zawieszenia. Auto nie jest ani twarde, ani miękkie, chociaż zdecydowanie bliżej mu do komfortu niż super zwrotności. Kompromisowe zawieszenie idealnie pasuje do stanu ulic naszych miast, a także do wyzwań jakie przed autami one stawiają – czyt. wysokie krawężniki lub częste remonty.

 

 

Porównując Grandlanda X do 3008 nie sposób ominąć kwestii finansowych. Tutaj również plus dla auta zza Bugu. Bazowa cena za Opla to 95 tys. złotych, co sprawia, że jest tańszy niż brat z Lazurowego Wybrzeża. Nasza testowa wersja Grandlanda X doposażona o pewne elementy wywindowała cenę do 117 tysięcy złotych.

I ten aspekt wraz z ekonomią użytkowania sprawia, że Opel dość mocno pomieszał mi w głowie, ponieważ Peugeot 3008 był dla mnie zdecydowanym faworytem w tym segmencie. Teraz mam większy dylemat, ale to znaczy, że mamy dwa bardzo dobre produkty, które w sumie się nie kanibalizują. Wybór więc może zależeć od gustu, a na to już nie mam dobrego argumentu.

 

Konrad Stopa

 

Opel Grandland X 20
Opel Grandland X 20
Opel Grandland X 16
Opel Grandland X 16
Opel Grandland X 15
Opel Grandland X 15
Opel Grandland X 21
Opel Grandland X 21
Opel Grandland X 13
Opel Grandland X 13
Opel Grandland X 12
Opel Grandland X 12
Opel Grandland X 7
Opel Grandland X 7
Opel Grandland X 8
Opel Grandland X 8
Opel Grandland X 9
Opel Grandland X 9
Opel Grandland X 10
Opel Grandland X 10
Opel Grandland X 17
Opel Grandland X 17
Opel Grandland X 25
Opel Grandland X 25
Opel Grandland X 22
Opel Grandland X 22
Opel Grandland X 1
Opel Grandland X 1
Opel Grandland X 34
Opel Grandland X 34
Opel Grandland X 29
Opel Grandland X 29
Opel Grandland X 5
Opel Grandland X 5
Opel Grandland X 3
Opel Grandland X 3
Opel Grandland X 33
Opel Grandland X 33
Opel Grandland X 4
Opel Grandland X 4
Opel Grandland X 32
Opel Grandland X 32
Opel Grandland X 28
Opel Grandland X 28
Opel Grandland X 30
Opel Grandland X 30
Opel Grandland X 27
Opel Grandland X 27
Opel Grandland X 23
Opel Grandland X 23
Opel Grandland X 2
Opel Grandland X 2

 

Wygląd: 8 out of 10 stars (8 / 10)
Wnętrze: 6 out of 10 stars (6 / 10)
Silnik: 8 out of 10 stars (8 / 10)
Skrzynia: 7 out of 10 stars (7 / 10)
Przyspieszenie: 7 out of 10 stars (7 / 10)
Jazda: 6 out of 10 stars (6 / 10)
Zawieszenie: 7 out of 10 stars (7 / 10)
Komfort: 8 out of 10 stars (8 / 10)
Wyposażenie: 7 out of 10 stars (7 / 10)
Cena/jakość: 7 out of 10 stars (7 / 10)
Ogółem: 7.1 out of 10 stars (71/100)

 

Dane Techniczne:

Silnik: R4, diesel
Pojemność: 1560 cm3
Moc: 120 KM/3500 obr./min.
Moment: 300 Nm/1750 obr./min.
Skrzynia biegów: Manualna, sześciobiegowa
0-100 km/h: 11,8 s
Prędkość max.: 189 km/h
Cena: ok. 117 000 PLN

Tagi: grandlandgrandland xopelopel grandlandopel grandland xtest opla grandland x
Poprzedni post

Kiedy należy wymienić opony?

Następny post

Newsy, teasery i zapowiedzi: BMW Z4, Peugeot 508 SW, Jeep Renegade FL

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao

Podobne artykuły

Nissan Qashqai 22 22

Test: Nissan Qashqai DIG-T 158 4WD — parabola wrażeń

Autor Redakcja Motopodprad
19/08/2022
0

Przygoda z Nissanem zaczęła się od zachwytu nad wystrojem wnętrza, komfortem jazdy oraz lekkością przyspieszania, by ogólne wrażenie zaczęło psuć...

Suzuki Ignis 03

Test: Suzuki Ignis 1.2 DualJet 4WD – nie tylko na asfalt

Autor Konrad Stopa
16/08/2022
0

Szukacie małego, miejskiego samochodu z nieco większym prześwitem i napędem na wszystkie koła? W takim razie wasz wybór może paść...

cupra born 33

Cupra Born – to był elektryzujący dzień

Autor Konrad Stopa
12/08/2022
1

Pierwszy elektryczny model hiszpańskiej marki Cupra ma wdzięczną nazwę BORN i narodził się do miasta z Volkswagena ID.3. W końcu...

Jeep Wrangler 9

Test: Jeep Wrangler Rubicon 4xe – hybrydą w teren

Autor Konrad Stopa
08/08/2022
0

Jeep Wrangler bez wątpienia jest pełnoprawnym autem terenowym i tego nikt mu nie odbierze. Z drugiej strony, czy elektryfikacja i...

Następny post
2019 bmw z4 teaser

Newsy, teasery i zapowiedzi: BMW Z4, Peugeot 508 SW, Jeep Renegade FL

Ceneo.pl

Nieprzerwanie od 2012 roku piszemy o naszej największej pasji, jaką jest motoryzacja. Testy, opinie, aktualności, używane, zdjęcia – to wszystko i jeszcze więcej znajdziesz na motopodprad.pl

Kategorie

  • Newsy
  • Testy
  • Historie
  • Tech
  • Porady

MotoPodPrad.pl

  • Strona główna
  • Współpraca
  • Regulamin i dane kontaktowe
  • Pozycjonowanie stron vd.pl

© 2022 MotoPodPrad.pl & AF Instruments Sp. z o. o.

No Result
View All Result
  • Newsy
    • Wideo
  • Testy
    • Nowe
    • Używane
    • Użytkowe
    • Dwa koła
  • Historie
    • Fascynacje
    • Znalezione
    • Wypad
  • Tech
  • Porady

© 2022 MotoPodPrad.pl & Jurczewski.NET