Kamerki sportowe to nieduże urządzenia, które z reguły służą do nagrywania wyczynów ekstremalnych czy rejestrowania wakacyjnych wyjazdów. Czy tego typu urządzenie nada się jako wideorejestrator do auta? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w poniższym teście kamerki sportowej Lamax X9.1.
Zawartość zestawu
W zestawie z kamerką sportową LAMAX X9.1 znajdziemy dużo dodatków. Co więc znajdziemy po otwarciu pudełka?
- -Kamera sportowa LAMAX X9.1
- -Obudowa wodoszczelna
- -Pilot zdalnego sterowania
- -Mocowanie na rurkę
- -Ramka do wykorzystania bez obudowy wodoszczelnej
- -J mount
- -Fast plug-in
- -Samoprzylepne mocowanie proste
- -Samoprzylepne mocowanie zagięte 3-axis connector (3 części)
- -Adapter na statyw
- -Redukcja statywowa
- -Podkładki zapasowe 3M (2 szt.)
- -Kabel USB
- -Bateria Li-ion
- -Odciążona pokrywa w celu lepszego zapisu dźwięku w obudowie
- -Ściereczka z mikrowłókna
- -Instrukcja obsługi
- -Ochronne opakowanie z tkaniny
Wygląd i wykonanie
Kamerka sportowa Lamax X9.1 to świetnie wykonane urządzenie. Cała konstrukcja została pokryta gumową powłoką, a nieduże wymiary sprawiają, że model ten świetnie leży w dłoni. Każdy element jest ze sobą świetnie spasowany, więc kamerka daje wrażenie solidnego urządzenia.
Producent wyposażył model X9.1 w 2-calowy wyświetlacz LCD o dobrej jakości. Wszelkie przyciski funkcyjne znajdują się na krawędziach urządzenia, tak samo jaki i porty czy wyjścia video – znajdziemy tutaj miniHDMI, microUSB i czytnik kart pamięci.
Jakość nagrań i funkcje kamerki
Lamax X9.1 to kamerka sportowa ze średniej półki cenowej. Model ten dobrze radzi sobie jeśli chodzi o samo nagrywanie. Natywną rozdzielczością z jaką X9.1 rejestruje obraz to 4K 30 fps. Do wyboru mam też inne rozdzielczość: 2,7K (2704×1520) 30 fps, 1440p (1920×1440) 60 fps, 1080p (1920×1080) 60 fps, 720p (1280×720) 120 fps. Możemy również nagrywać obraz w trybach Slow Motion czy Time Lapse.
Jeśli chodzi o samą jakość to trzeba przyznać, że Lamax 9.1 radzi sobie dobrze w każdych warunkach. W przypadku nagrań dziennych obraz jest stosunkowo dobrze naświetlony, szczegółowy, przez co kamerka dobrze sprawdziłaby się jako wideorejestrator samochodowy. Kolory są dobrze nasycone, przez co obraz prezentuje się zadowalająco.
Nagrania nocne w wykonaniu kamerki Lamax X9.1 nie są już tak dobre jak te dzienne, co nie powinno raczej nikogo dziwić. Obraz ma dobrą jasność, jednak nie jest już tak szczegółowy, więc odczytanie tablic rejestracyjnych może okazać się problemem. Oczywiście jeśli chcemy wykorzystać model jako wideorejestrator.
Sama kamerka posiada funkcje nadpisu starych plików, więc nie musimy martwić się o to, że w pewnym momencie zabraknie nam miejsca na karcie pamięci. Dodatkowo, w menu urządzenia znajdziemy tryb samochodowy, który od razu po włączeniu zasilania Lamax X9.1 automatycznie rozpoczyna nagrywanie.
Akumulator
Kamerka sportowa Lamax X9.1 posiada w zestawie dwie wymienne baterie o pojemności 1050 mAh. Urządzenie może pracować bez przerwy przez 90 minut podczas nagrywania obrazu w 1080p. Czas ten stosunkowo zmniejsza się jeśli rozdzielczość nagrywanego obrazu jest wyższa – tym sposobem w 4K 30 fps możemy nagrywać maksymalnie przez 60 minut. Pełne naładowanie zajmuje 2 godziny.
Podsumowanie – czy Lamax X9.1 może zastąpić wideorejestrator?
Kamerka sportowa Lamax X9.1 to urządzenie, które z powodzeniem może poradzić sobie z zadaniami wideorejestratora samochodowego. Nagrywany obraz jest o wiele lepiej rejestrowany niż w niektórych kamerach samochodowych. Kolory są o wiele bardziej nasycone, obraz jest dobrze podświetlony i Lamax X9.1 oferuje niezłą szczegółowość.
Odpowiadając na pytanie czy Lamax X9.1 może zastąpić wideorejestrator – tak. Nie często zdarza się, że tego typu urządzenie może pełnić dwie funkcje. W tym przypadku Lamax X9.1 bardzo dobrze sprawdzi się jako kamera, którą zabierzemy na wycieczkę oraz wideorejestrator, który pomoże nam zlokalizować sprawcę wypadku.
Daniel Laskowski