Test kamerki samochodowej: TrueCAM A7s

Bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze. W sieci znajdziemy przecież tysiące filmików z wypadków, czy też całe kanały poświęcone tej tematyce. Na drogach nie brakuje sytuacji, które są  przejawem cwaniactwa i nieodpowiedzialnego zachowania użytkowników ruchu drogowego. W takim przypadku warto zaopatrzyć się urządzenie, które da nam spokój jeśli padniemy ofiarą lub będziemy świadkami takiego zdarzenia.

Kamerka samochodowa TrueCAM A7s 1296p Car DVR to urządzenie z najwyższej półki, które charakteryzuje się świetnym wykonaniem, funkcjonalnością i przede wszystkim wysoką jakością nagrań o każdej porze dnia i nocy.

P1280114 1024x576 Test kamerki samochodowej: TrueCAM A7s

Zawartość

Po otworzeniu pudełka można się zaskoczyć jego bogactwem. Oprócz standardowego wyposażenia (ładowarka samochodowa czy uchwyt na szybę) znajdziemy tutaj m.in.: kabel HDMI, kabel USB, płytę z oprogramowaniem odtwarzacza do komputera PC, kilka wlepek oraz stałych uchwytów na taśmę dwustronną, które możemy przykleić na desce rozdzielczej oraz elegancki estetyczny pokrowiec na kamerę.

P1280119 1024x576 Test kamerki samochodowej: TrueCAM A7s

Wykonanie i funkcjonalność

Kamera samochodowa TrueCAM A7s wykonana jest bardzo dobrze. Elementy całej konstrukcji wydają się być solidne. Przy jej produkcji w większości użyto plastiku, jednak przyciski zostały wykonane z gumy. Znajdziemy trzy po każdej stronie 2.7-calowego wyświetlacza TFT. Są one łatwo dostępne i co najważniejsze podświetlane, co przyda się przede wszystkim po zmroku. Największy problem jest jednak z przyciskiem RESET, który znalazł się zaraz obok gniazda USB. Jego umiejscowienie jest o tyle problematyczne, że podczas podłączania kamery do zasilania można go przypadkowo nacisnąć. Zdarzało mi się to kilka razy, dlatego zastanawiam się dlaczego producent nie zostawił tutaj zwykłej dziurki tak jak w przypadku innych, konkurencyjnych urządzeń tego typu.

Bardzo ważnym aspektem jest to, że kamera TrueCAM A7s posiada wgrany język polski, a samo menu jest intuicyjne i łatwe w obsłudze.

P1280118 1024x576 Test kamerki samochodowej: TrueCAM A7s

Model ten to nie tylko zwykła kamerka, która potrafi jedynie rejestrować to co dzieje się na drodze. Ma też kilka bardzo przydatnych funkcji takich jak np.: tryb detekcji ruchu, nagrywanie w 1/3/5/10 minutowej lub nieograniczonej pętli, czujnik wstrząsów (G-Sensor). Możemy także zmieniać wszelakie ustawienia obrazu (kontrast, biel, ostrość itd.).

TrueCAM A7s można zamontować na dwa sposoby. Klasycznie, za pomocą uchwytu na szybę. Drugim sposobem jest przytwierdzenie jej „na stałe” za pomocą podstawki z taśmą dwustronną.

P1280117 1024x576 Test kamerki samochodowej: TrueCAM A7s

Moduł GPS i komunikacja

Po pierwszym spojrzeniu na model TrueCAM A7s trzeba przyznać, że ma on bardzo ciekawą stylistykę. O ile kamera wygląda całkowicie normalnie, to ma dołączany moduł GPS za pomocą USB, który znajduje się na uchwycie. Jest to coś z czym się nie spotkałem. Odbiornik GPS z łatwością można ściągnąć bez żadnego wpływu na pracę wideorejestratora.

Moduł GPS posiada wbudowaną bazę fotoradarów i według zapewnień producenta baza danych zawiera aż 33 tysiące miejscowości w całej Europie oraz Rosji Jest więc naprawdę czym się chwalić. Sygnał dźwiękowy sygnalizuje nam, że zbliżamy się do fotoradaru komunikując nam równocześnie jakie ograniczenie prędkości obowiązuje na tym właśnie odcinku.

Miłym akcentem z pewnością jest to, że urządzenie po aktywacji wita kierowcę miłym kobiecym głosem, który przypomina o zapięciu pasów czy chociażby oznajmia kierowcy, którą mamy godzinę. Oczywiście ten sam głos informuje nas o wcześniej wspomnianych fotoradarach. Głośnik znajduje się na module GPS, a głośność komunikatów możemy regulować za pomocą dwóch przycisków znajdujących się na krawędzi obudowy odbiornika.

P1280116 1024x576 Test kamerki samochodowej: TrueCAM A7s

Nagrywanie i jakość obrazu

W kamerce A7s zastosowano procesor Ambrella A7 oraz 4-megapikselową matrycę OV4689. Takie komponenty z reguły montowane są w urządzeniach z najwyższej półki, więc to zdecydowanie mocna strona TrueCAM A7s 1296p Car DVR. Obraz nagrywany jest w rozdzielczości Super Full HD, czyli 2304×1296 pikseli przy 30 klatkach na sekundę.

Oprócz trybu Super Full HD kamera może rejestrować obraz w rozdzielczości Full HD 1080p przy 45 klatkach na sekundę oraz w trybie Wide Full HD 2560×1080 i 30fps przy formacie 21:9. Jak sama nazwa wskazuje rejestrowany obraz nagrywa znacznie szersze pole widzenia. Dostępny jest również tryb HD 720p, który nagrywa przy 60fps-ach, jednak włączanie tego trybu, zwłaszcza gdy posiadamy możliwość nagrywania w Super Full HD jest trochę niezrozumiałe. Jeśli jednak będziecie chcieli nagrywać obraz przy 60 klatkach to taka opcja jest oczywiście dostępna.

P1280115 1024x576 Test kamerki samochodowej: TrueCAM A7s

Jakość nagrywania obrazu przez kamerkę TrueCAM A7s 1296p Car DVR oceniam na bardzo dobrą. Dotyczy to zarówno filmów w dzień, jak i w nocy. Poziom nagrywanych materiałów jest naprawdę wysoki.

W niektórych przypadkach możemy ustrzec dziwną anomalię – falowanie obrazu. Zapewne jest to sprawka cyfrowej stabilizacji obrazu, która próbuje zrobić coś więcej niż jest w stanie. Nie jest to jednak jakiś wielki problem i oczywiście nie wypływa to w większym stopniu na pracę kamery. Efekty te widoczne są jedynie podczas postojów.

Producent informuje, że TrueCAM A7s obsługuje karty SD o maksymalnej pojemności 32 GB.

P1280113 1024x576 Test kamerki samochodowej: TrueCAM A7s

Podsumowanie

TrueCAM A7s 1296p Car DVR to kamera, która wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenia. Bogata zawartość pudełka to coś, czego nie spodziewałem się po jego otwarciu. Jakość wykonania samego urządzenia stoi na wysokim poziomie. Zestawowy uchwyt jest bardzo funkcjonalny, tak samo jak i moduł GPS z wgraną mapą fotoradarów całej Europy oraz Rosji. Najważniejszym jednak aspektem w przypadku takich urządzeń jest przede wszystkim jakość nagrywanych materiałów wideo i tutaj stoi ona na wysokim poziomie. Jakość Super Full HD sprawdza się zarówno w dzień jak i w nocy. Kamera TrueCAM A7s to urządzenie godne polecenia osobom, które rozglądają się za dobrym sprzętem.

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: