Test: Kamerka samochodowa Lamax C9

Kamerka LAMAX C9 to urządzenie, które pozwoli kierowcy na nagrywanie tego co dzieje się na drodze podczas podróży. Bardzo często wideorejestratory są niezwłocznym dowodem w sprawie podczas wypadku, bądź przekroczeniu przepisów przez osoby trzecie. Warto więc wyposażyć swoje auto w kamerkę samochodową, która nagrywa materiały w wysokiej jakości – a takim modelem z pewnością jest C9.

Wykonanie i wygląd

To co pierwsze rzuca się w oczy po wzięciu kamerki LAMAX C9 to jej duży, 2,7-calowy wyświetlacz TFT, który daje przejrzysty obraz tego co nagrywa właśnie kamerka. Przyciski funkcyjne znalazły się na górnej krawędzi urządzenia, zaś po lewej stronie umieszczone zostały dwa przyciski nawigacyjne służące do poruszania się po menu. Prawą krawędź producent wykorzystał na miejsce dla slotu kart pamięci microSD, zaś na spodzie znalazł się port microUSB do ładowania kamerki oraz mikrofon.

Sam obiektyw dość mocno wystaje poza obudowę, jednak sam design urządzenia może się podobać. Obok obiektywu znajdziemy mały przycisk, który jest po prostu resetem.

Lamax c9 6 1024x576 Test: Kamerka samochodowa Lamax C9

Kamerka LAMAX C9 została pokryta gumopodobnym materiałem, który jest przyjemny w dotyku, poprawia chwyt urządzenia oraz jest mniej podatny na zarysowania niż zwykły plastik stosowany w większości tego typu urządzeń.

LAMAX C9 to bardzo dobrze wykonane urządzenie, widać, że producent przy produkcji zwracał uwagę nawet na najmniejsze detale. Nic tutaj nie skrzypi, a żaden z elementów nie jest poluzowany.

Lamax c9 9 1024x576 Test: Kamerka samochodowa Lamax C9

Jakość nagrywania

Kamerka LAMAX C9 posiada obiektyw, który fabrycznie nagrywa obraz w rozdzielczość 2k, czyli 2560×1080 pikseli przy 30 klatkach na sekundę. Obraz jest szczegółowy i w razie czego będziemy w stanie rozczytać tablice rejestracyjne bądź markę samochodu, gdy na drodze wydarzy się niebezpieczna sytuacja. Obraz ma dobrze odwzorowane kolory, co jest dużym plusem. Model C9 oferuje również inne rozdzielczości z jakimi można nagrywać obraz. Przy 30fps możemy nagrywać w rozdzielczości WDR (Wide Dynamic Range) 2304×1296 czy też w Full HD (1920×1080). W przypadku nagrywania wideo w rozdzielczości 1280×720, czyli HD ilość klatek na sekundę wynosi 60.

Jeśli chodzi o jakość nagrań w nocy, to wideorejestrator LAMAX C9 radzi sobie bardzo dobrze. Oczywiście jakość obrazu nie będzie tak dobra jak w przypadku materiału nagranego podczas dnia, jednak tryb nocny pozwala nagrywać obraz szczegółowy, w którym szumy nie psują jakości.

Kąt widzenia w przypadku kamerki samochodowej LAMAX C9 to 150° co bardzo się przydaje. Kamerka rejestruje większy zakres jezdni, co może okazać się pomocne w nagłym wypadku.

Lamax c9 1 1024x576 Test: Kamerka samochodowa Lamax C9

Funkcje

Kamerka samochodowa LAMAX C9 posiada kilka ciekawych i przydatnych funkcji, które mogą pomóc podczas jazdy, a nawet w przypadku, gdy nie będziemy znajdować się w aucie.

Przede wszystkim LAMAX C9 posiada bazę fotoradarów, która znajduje się w podłączonym module GPS. O tym, że zbliżamy się do “fotki” informuje nas wymownym komunikatem. Według zapewnień producenta baza danych fotoradarów obejmuje ponad 37 krajów, w tym Rosję.

Lamax c9 15 1024x576 Test: Kamerka samochodowa Lamax C9

LAMAX C9 zaczyna nagrywanie automatycznie po odpaleniu zapłonu, rejestrując wszystko co dzieje się na drodze. W przypadku, gdy miejsce na karcie skończy się, C9 dzięki funkcji nadpisu zastąpi materiał, na którym nic się nie działo nowym nagraniem. Oczywiście dany materiał można zapisać ręcznie, a w przypadku, gdy będziemy ofiarami wypadku G-Sensor zainstalowany w kamerce C9 automatycznie zapisze materiał.

To nie wszystko, bo LAMAX C9 został wyposażony również w system ostrzegania przed zmianą pasa ruchu (LDWS). Funkcja ta działa sprawnie i bardzo się przydaje w momencie, gdy samochód zjedzie na drugi pas. Asystent ten może zostać włączony przy określonej prędkości – 20, 40, 60, 80 i 100 km/h. Dzięki szerokiemu wachlarzowi ustawień asystent ten nie będzie włączał się podczas jazdy po mieście czy w korkach, co jest dużym plusem. Dodatkowo kamerka C9 została wyposażona w harmonogram odpoczynku, który informuje kierowcę, aby ten zatrzymał się i odpoczął.

Lamax c9 12 1024x576 Test: Kamerka samochodowa Lamax C9

Oczywiście znajdziemy tutaj również wskaźnik prędkości czy wykrywanie ruchu, kiedy to kamerka jest w trybie spoczynku. Gdy wykryje ona ruch, bądź uderzenie momentalnie zapisuje materiał, nawet gdy w aucie nie ma nikogo, dostarczając dowodów w sprawie wandalizmu czy ucieczki z miejsca zdarzenia.

Menu zostało przetłumaczone na 10 języków, w tym oczywiście na polski. Instalacja jest bardzo prosta, i przebiega bardzo standardowo. W zestawie znalazło się mocowanie na szybę z przyssawką. Stałym elementem mocowania jest moduł GPS. Oprócz tego w zestawie znalazł się adapter microSD-USB, ładowarka samochodowa, materiałowe etui na urządzenie, ściereczka z mikrofibry oraz wszelka dokumentacja.

Lamax c9 10 1024x576 Test: Kamerka samochodowa Lamax C9

Podsumowanie

Kamerka samochodowa LAMAX C9 to urządzenie bardzo przydatne w podróży. Nigdy nie wiemy kiedy coś nam się przytrafi, a materiał, który został nagrany może oczyścić nas z zarzutów, bądź pomoże nam złapać sprawcę zamieszania. Model C9 to kamerka rejestrująca obraz w bardzo dobrej jakości, jest on szczegółowy co jest jego największą zaletą. Producent wyposażył urządzenie w bardzo dużo funkcji, które z pewnością przydadzą się sprawdzą się podczas podróży i zapewnią nam bezpieczeństwo. LAMAX C9 to urządzenie godne polecenia.

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: