Test: Kamera samochodowa Prestigio Roadrunner 545 GPS

Prestigio posiada w swojej ofercie całkiem szeroką gamę wideorejestratorów. Jednym z nich jest model RoadRunner 545 GPS, plasujący się gdzieś w połowie stawki oferty tego producenta.

Zacznijmy od tego, co znajdziemy w pudełku. Oczywiście, poza samą kamerą i przyssawką do szyby, znalazło się tutaj miejsce na bardzo długi kabel zasilający do samochodu, kabel USB umożliwiający połączenie kamery do komputera oraz płytę z oprogramowaniem, dzięki któremu będziemy mogli przeanalizować nasze przejazdy.

Samo urządzenie ma całkiem kompaktowe rozmiary. Jego obudowa została wykonana z metalu oraz kilku plastikowych elementów. Na froncie znajdziemy wystający obiektyw z delikatnie wypukłą soczewką. Dzięki niej udało się uzyskać całkiem spory kąt widzenia wynoszący 170 stopni. Z drugiej strony urządzenia znalazło się miejsce na wyświetlacz o przekątnej 2,7 cala i rozdzielczości 320×240. Jego jakość jest w zupełności wystarczająca do poprawnego ustawienia kamery oraz dostosowania ustawień systemowych do naszych potrzeb.

 

prestigio 545 gps 8

 

Nasze nagrania zapisywane są na kartach Micro SD o maksymalnej pojemności 32 GB. Kupując kartę pamięci warto rozważyć zakup szybszej karty, ponieważ używana podczas testów karta Micro SD o klasie zapisu 2 powodowała częste zacinanie się wideorejestratora lub przerywanie nagrania po około 2 minutach. Dodatkowo na urządzeniu znajdziemy port mini-USB oraz, co ciekawe, wejście HDMI.

Bateria zamontowana w urządzeniu posiada pojemność 130 mHa i po prostu jest. Starcza ona na około 15 minut pracy i niestety przez ten czas nie zrobimy raczej za dużo na urządzeniu. W tak krótkim czasie ciężko jest nawet ustawić podstawowe funkcje nagrywania nie mówiąc już nawet o samym nagrywaniu.

Z dodatkowych funkcji RoadRunner 545 GPS wyposażony został w technologię wykrywania ruchu oraz moduł GPS, dzięki któremu znamy naszą prędkość, przyśpieszenie oraz geolokalizację. Dodatkowo po wrzuceniu naszego nagrania do dołączanego oprogramowania nasza trasa zostanie nałożona na mapy Google.

 

prestigio 545 gps 6

 

Najważniejszą jednak rzeczą są chyba nagrania, a w zasadzie to jakość filmów. Na tym polu Prestigio RoadRunner 545 GPS radzi sobie naprawdę dobrze. Obraz zapisywany jest w rozdzielczości FullHD 1080p przy 30 klatkach na sekundę. Dzięki takim parametrom obraz jest bardzo szczegółowy oraz płynny niezależnie od warunków pogodowych czy pory dnia. W nocy jakość nagrań jest także zadowalająca. Zaskakuje ilość światła, jaką jest w stanie zarejestrować wideorejestrator Prestigio. Poza nagrywaniem obrazu, kamera rejestruje także dźwięk mono. Jego jakość jest całkiem w porządku, jednak nie można oczekiwać cudów.

Wedle danych producenta urządzenie to nie może pracować przy ujemnych temperaturach otoczenia. Niestety, podczas testu panowały plusowe temperatury i ciężko jest określić jak kamera spisywałaby się w warunkach poniżej zera. Pewnym jest natomiast to, że wilgoć i deszcz nie są mu straszne i w tych warunkach wszystko działa jak należy.

Zbierając to wszystko w całość Prestigio RoadRunner 545 GPS wydaje się być całkiem ciekawym urządzeniem za bardzo rozsądne pieniądze. Za około 350 złotych dostajemy kompaktowy i prosty w obsłudze wideorejestrator nagrywający filmy w bardzo dobrej jakości. Trzeba jednak pamiętać o zakupie lepszej karty pamięci, ponieważ podczas testu urządzenie kilka razy zacięło się i nie reagowało na nic.

Jakub Głąb

 

 

Dane podstawowe

ProducentPrestigio
Rodzaj urządzeniaWideorejestrator
Rozdzielczość fizyczna1920×1080
Rodzaj sensoraCMOS 3Mpix
Kąt widzenia170 stopni
Format zapisuH.264
Nagrywanie dźwiękutak
Zdjęciatak
ZłączaHDMI
Wymiary85.8 mm x 43.8 mm x 34.7 mm

 

 

 

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: