Test: Kamera samochodowa Overmax Camroad 5.1

Już prawie każdy szanujący się producent elektroniki posiada w swojej ofercie wideorejestrator. Firmy prześcigają się w tym by przyciągnąć klientów akurat do swoich sklepów. Overmax stwierdził, że ceny i parametry to jednak nie wszystko.

A mianowicie, oprócz zwykłej kamery samochodowej (wcześniej testowaliśmy model Camroad 6.1), postanowił dorzucić coś ekstra i dodał drugie urządzenie. Dwie kamery w cenie jednej? Nie mówię nie!

Dokładnie rzecz ujmując za niecałe 300 złotych dostajemy zestaw składający się z klasycznego wideorejestratora, kilku kabli, ładowarki samochodowej do gniazda zapalniczki, uchwytu oraz kamery cofania to montażu z tyłu auta.

Pierwsza z nich to standardowa kamera samochodowa o kompaktowym kształcie (niczym mały, japoński aparat) z wyświetlaczem o przekątnej 2,7 cala, na którym mamy również podgląd z drugiej kamery. Overmax Camroad 5.1 nagrywa z rozdzielczością HD 720p łapiąc kąt 120 stopni. Może nie są to oszałamiające parametry, ale są wystarczające zarówno w dzień, jak i w nocy (diody oświetlające).

Druga kamera cofania również posiada diody pomocnicze, ale jej obraz jest sporo gorszy. Pozwoli jednak na spokojne odczytanie tablic rejestracyjnych lub oszacowanie odległości od przeszkody za autem. Tutaj kąt widzenia kamery to 90 stopni.

 

IMG 0301

 

Camroad 5.1 posiada slot kart miniSD do 32 GB, wejście miniUSB (trochę przestarzałe) oraz tryb bezpieczeństwa chroniący plik przed ich skasowaniem. Tak jak większość urządzeń w przypadku braku miejsca nagrywa on filmy na starych plikach (maksymalna ich długość to nawet 5 min – sporo patrząc na konkurencję).

Oczywiście urządzenie to nagrywa również audio oraz posiada wbudowany sensor ruchu (w razie wypadku automatycznie włącza się tryb awaryjny). Niestety wg producenta i instrukcji obsługi kamera pracuje jedynie w plusowych temperaturach, a jak wiemy w Polsce spada ona poniżej zera. Na szczęście jednak w testowe dni temperatura spadała do -10 stopni, a kamera działała nadal. Jednakże zimy mamy czasem gorsze.

 

 

Sporą zaletą urządzenia jest 300 mah akumulator, który tak naprawdę pozwala jedynie na kilkanaście-kilkadziesiąt minut nagrywania, aczkolwiek pozwala na podgląd nagranego wideo lub nakręcić coś poza autem.

Pomyślicie, ale jak 2 kamery umieścić w aucie? Opcji montażu takiego zestawu jest kilka i nie każdy jest idealny. Ja obie kamery zainstalowałem na ostatnio testowanej Skodzie Octavii Combi. Główny wideorejestrator powędrował na przednią szybę, a kamera cofania na tylną. Problem w tym, że pomiędzy urządzeniami musi pojawić się kabel. Na szczęście jest go sporo więc można kombinować, ale nie wygląda to estetycznie. Szukałem pomocy w instrukcji, ale Overmax troszczy się o naszą kreatywność i żadnej podpowiedz tam nie znalazłem.

 

IMG 02932

 

Zapewne znajdą się tacy śmiałkowie, którzy drugą kamerkę umieszczą na zewnątrz auta. Zapewni to na pewno lepszy kadr, ponieważ zaokrąglenie tylnej szyby utrudnia odpowiednie ustawienie kamery. Niestety mamy tylko jedną płaszczyznę dostosowania, przez co kadr w Skodzie łapał jedynie pół pasa i pobocze (widać na filmie). To niestety psuje końcowy efekt i sens urządzenia. Oczywiście po kilku godzinach prób można dojść do ideału, ale mocowanie kamery na kleju jest raczej jednorazowe…

Takie rozwiązanie czyni z Camroad 5.1 mało mobilnym. Gdy nie zmieniacie często samochodów, nie będzie to dla Was problemem – w innym przypadku życzę cierpliwości przy demontażu i ponownym mocowaniu zestawu. Jednakże ten problem może dotyczyć tylko kilku procent klientów.

Podsumowując, Overmax Camroad 5.1 to ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza pod względem marketingowym, ponieważ oferuje mix 2 urządzeń. Szczerze mówiąc taki zestaw mocno mnie zainteresował, ale obudził też nadzieje, które rzeczywistość trochę zweryfikowała. Pomimo to, ten fakt nie przekreśla argumentu “za” kupnem tego urządzenia. W tej cenie nawet jedna kamera jest atrakcyjnym kąskiem, z której możemy korzystać na co dzień, a z kamery cofania korzystać tylko alternatywnie w alarmowych sytuacjach.

Konrad Stopa

 

 

Specyfikacja techniczna Overmax Camroad 5.1

 

Wyświetlacz2.7″, TFT LCD
Rozdzielczość nagrywania1280×720 px
Rozdzielczość zdjęć3.0 Mpix
Kąt widzenia kamery120 stopni
ZłączaMini USB – 1 szt.
Czytnik kart pamięci – 1 szt.
BateriaWbudowana
Wysokość55 mm
Szerokość99 mm
Głębokość17 mm
Dołączone akcesoriaUchwyt samochodowy
Ładowarka samochodowa

 

Zapraszamy też do naszego konkursu, gdzie można wygrać taką kamerkę!

 

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: