Site icon Moto Pod Prąd

Test: Aparat Samsung NX 3000

20141212 144523 scaled

20141212 144523 scaled

Samsung NX 3000 w branży nazywany jest „bezlusterkowcem” oraz aparatem dla młodego hipstera, który selfie robi częściej, niż je. Może to źle o mnie świadczy, ale test tego amatorskiego aparatu zrobił ze mnie potencjalnie zainteresowanego klienta.

Biorąc pod uwagę etapy tworzenia tekstu, chyba zepsułem schemat zdradzając Wam moje odczucia już na samym początku, dlatego teraz spróbuje po kolei udowodnić, że Samsung NX 3000 może śmiało zagościć na Waszych półkach.

Jest to poręczne urządzenie (następca modelu NX300), do którego określenie amatorski nie do końca pasuje – przynajmniej moim zdaniem, bo znalazłem w nim wszystko, czego potrzebowałem. Przede wszystkim sporą matrycę APS-C o rozdzielczości 20,3 Mpx, która łapie ISO od 100-25600. Ponadto NX3000 jest szybki i może zrobić w trybie seryjnym 5 klatek na sekundę. Co więcej doposażyć go można w wybrany przez siebie obiektyw z serii NX.

W moim przypadku był to standardowy 16,50 mm, który dla laików będzie nadto wystarczający. Dla tych bardziej „pro” dodam, że był to obiektyw kitowy 16–50 mm f/3.5–5.6 Power Zoom ED OIS. Posiada on dwa przyciski (zoom) oraz funkcję i-FN, która ułatwia dobranie najlepszych opcji, bez odrywania oka od aparatu.

Tak jak już wspominałem NX 3000 jest łudząco podobny do 300, ale posiada wg mnie bardziej użyteczne funkcje. M. in. nie ma dotykowego 3-calowego wyświetlacza LCD, a standardowe przyciski. Nawet ktoś, kto nie miał wcześniej aparatu koreańskiego producenta błyskawicznie poradzi sobie z obsługą.

Chyba, że zbytnio wgłębi się w możliwości urządzenia, bo te są prawie nieskończone. Trybów pracy NX 3000 ma bez liku, lecz najciekawsze z nich to doskonały tryb Auto, który prawie nie wymaga żadnych interwencji (no może jednej – nie zapomnijcie zamontować dołączanej lampy błyskowej). Bardzo ciekawy i prosty jest tryb panoramy, który pozwoli zabłysnąć pokazując zdjęcia z wakacji, a także dedykowane opcje jak wnętrza, upiększanie twarzy (automatyczny retusz twarzy), najlepsze zdjęcie (aparat wybiera spośród 5 strzelonych fotek najlepsze) i wiele innych, których na co dzień raczej nie użyjecie. Oczywiście pozostają jeszcze tryby manualne dla bardziej zaawansowanych… oraz nagrywanie filmów w Full HD.

Tym lubiącym styl retro spodoba się sama obudowa Samsunga. Na pierwszy rzut oka wygląda on na sprzęt nowoczesny, lecz stylizowany na stare aparaty fotograficzne z lat 80 XX wieku. W połączeniu z efektem białej skóry (optymalnie czarna lub brązowa) i ruchomego ekranu LCD, aparat wygląda nieźle.

Po co taki ekran? Ponieważ aparat ma zastąpić smartfony robiące zamazane fotki z „rąsi”. Gdy obrócimy wyświetlacz do góry (nie może być wówczas zamontowana lampa błyskowa) NX3000 sam wychwyci nasze intencje i automatycznie ustawi samowyzwalacz tak, by człowiek zdążył zrobić „dziubek na fejsa”.

A jeśli już zapiszemy te wszystkie selfie na karcie MicroSD (zarówno w formacie 3:2, 1:1 jak i 16:9) możemy je szybko przesłać za pomocą łączności Wi-Fi w chmurę lub za pomocą NFC (dotknij i prześlij) na swojego smartfona od Samsunga. Oczywiście zawsze zostaje jeszcze kabel USB, który służy również jako ładowarka, ponieważ aparat posiada akumulator (ok 370 zdjęć do wyczerpania) .

Co najważniejsze, taki sprzęt nie kosztuje zawrotnej kwoty. Za aparat wraz z akcesoriami wydamy około 1300 zł, co jest mocno kuszące. Zwłaszcza, że NX3000 robi świetne zdjęcie nawet w rękach amatora oraz wybacza wszystkie niedoskonałości otoczenia. Świetnie spisuje się w dzień oraz dobrze w nocy, czego nie można powiedzieć o każdym aparacie. Niestety srogi mróz wprowadza małe zamieszanie w działanie aparatu, aczkolwiek może to wina jedynie testewego egzemplarza.

Jak podsumować test? Najlepszą konkluzją jest fakt, że osobiście rozglądam się za tym sprzętem po sklepach…

Konrad Stopa

Fot: Samsung Galaxy K Zoom

Samsung NX3000 – specyfikacja

Typ bezlusterkowiec
Wymiary 117 x 66 x 39 mm
Waga
Obudowa
Matryca CMOS, APS-C
Rozdzielczość 20,3 MP
Czułość ISO 100-25600
Przekątna ekranu 3″
Typ ekranu odchylany (do 180 stopni)
Rozdzielczość 460 tys. punktów
Nagrywanie filmów 1920 x 1080 (30p), 1280 x 720 px, 640 x 480 px, 320 x 240 px, H.264
mikrofon stereofoniczny
Zdjęcia seryjne tak
Stabilizacja obrazu nie
Migawka 30-1/4000s
Obsługa kart microSD/microSDHC/microSDXC
Lampa błyskowa zewnętrzna
Stopka akcesoriów tak
Wizjer nie
Bateria Akumulator litowo-jonowy B740
Wydajność ok. 370 zdjęć wg CIPA
Nastawy automatyczne tak
Nastawy ręczne tak
Efekty tak
Inne Wi-Fi, NFC, USB, Mini HDMI (C), akcelerometr
Exit mobile version