Tanie opony, na których daleko zajedziesz. Jakie wybrać?

Wersja ekonomiczna produkt jest dużo tańsza niż wariant premium, ale nie zawsze potrzebujemy maksymalnych osiągów. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając opony samochodowe?

Co pewien czas kierowcy stają przed koniecznością wymiany opon. Komplety zimowy i letni z czasem się zużywają, a auto potrzebuje nowego kompletu ogumienia. Dzięki niemu poprawiamy własne bezpieczeństwo i ogólny komfort podróżowania. Istnieje kilka czynników, na które należy zwrócić uwagę wybierając ogumienie: rozmiar opon, nośność i indeks prędkości, warunki użytkowania, rodzaj bieżnika, klasę opon i cenę. Czy tanie opony sprawdzą się w Twoim samochodzie? Sprawdźmy!

Wielkość opon

Rozmiar opon to kluczowy parametr, który powinien być punktem wyjścia w wyborze ogumienia. Warto zwrócić uwagę na model samochodu i zastanowić się nad warunkami, w jakich jest na co dzień eksploatowany. Specyfikacja opon przyjmuje najczęściej formę np. 190/65 R17 86 T, gdzie 190 to szerokość opony wyrażona w milimetrach, 65 współczynnik profilu, a R17 to średnica felgi. Warto podkreślić, że wielkość opon i felg ma wpływ na walory estetyczne pojazdu.

W jakich warunkach będą użytkowane opony?

Pytanie wydaje się proste, ale ma duże znaczenie na wybór opon. Jest duża różnica pomiędzy modelami letnimi a zimowymi. Na drogach często widać kierowców, którzy odkładali wymianę ogumienia na później. Pierwszy śnieg szybko sprawę rewiduje i niektóre osoby wręcz zmusza do podjęcia konkretnych działań. Z kolei latem, dobrze dopasowana mieszanka poprawia trakcję i komfort z jazdy. Dla osób, które korzystają z samochodów głównie w warunkach miejskich i podmiejskich, na dobrze utrzymanych drogach, dobrym rozwiązaniem będą opony całoroczne. Choć klasyfikuje się je jako ogumienie letnie to ich budowa, rzeźba bieżnika i mieszanka, umożliwiają bezpieczną jazdę w szerokim zakresie temperatur.

Opony ekonomiczne, klasa średnia i premium

Producenci oferują wybór spośród różnych klas opon. Tanie opony, nazywane także wariantem ekonomicznym różnią się przede wszystkim ceną, za którą stoją możliwości konkretnego ogumienia. Różnice polegają na:

Wariant ekonomiczny – sprawdzone, przetestowane i spełniające normy, stworzone z myślą o funkcjonalności w przystępnej cenie. Producenci polecają je do aut niższych i średnich klas. Warto po nie sięgnąć, gdy nasz styl jazdy jest zachowawczy, przemieszczamy się głównie w warunkach miejskich w ograniczonym zakresie. Oznacza to, że wyjazdy są bardziej sporadyczne, a za kółkiem spędzamy niewiele czasu w ciągu miesiąca.

Średnia półka – utrzymuje balans pomiędzy jakością i ceną. Nadają się do codziennej jazdy w warunkach miejskich, a także na dłuższych odcinkach. Ogumienie sprawdzi się na mokrej i suchej powierzchni. Opony tej klasy dedykowane są kierowcom, którzy nie potrzebują maksymalnych osiągów. Ogumienie sprawdzi się w samochodach miejskich, ale także w SUV-ach.

Segment premium – wykorzystuje najnowocześniejsze zdobycze technologiczne. Rozwiązanie dedykowane kierowcom, którzy nie znoszą kompromisów i chcą osiągnąć maksymalne wyniki ze swoimi pojazdami. Ogumienie premium najlepiej sprawdzi się w autach o dużej mocy silnika, do codziennej jazdy, ale także dłuższych podróży.

Czy tanie opony to dobre rozwiązanie dla kierowców? Jeśli uwzględnimy przeznaczenie auta, częstotliwość jazdy i oczekiwania względem samochodu, to może się okazać, że wariant ekonomiczny będzie wystarczającym rozwiązaniem.

Źródło: Voida.pl / art. sponsorowane

Dyskusja

komentarzy