Sprzedaż nowych aut w Europie zaskakuje

Są w życiu człowieka rzeczy pewne. To pewne stałe. Jak po poniedziałku mamy zawsze wtorek, albo że Włochy kojarzą się z pizzą i makaronem. Podobnie jest w sprzedaży samochodów w Europie. Jak do tej pory tym pewnym elementem był Volkswagen Golf. To on od dłuższego czasu zajmował zaszczytne miejsce najchętniej wybieranego auta. Teraz to uległo zmianie.

Co ciekawe Volkswagen Golf musiał uznać wyższość Dacii Sandero. To naprawdę ciekawa sytuacja. Golf pomimo niezbyt dobrego stosunku tego co oferuje względem ceny bronił swoją pozycję wielokrotnie. Wygrywał rywalizację nie tylko w swojej klasie, ale w całej kategorii sprzedaży samochodów osobowych. Tym bardziej zaskakuje fakt, że tym razem został wyprzedzony przez samochód, który jest tani i nie ma za wiele wspólnego z prestiżem.

Pierwsze symptomy detronizacji Golfa widzieliśmy w lipcu. Tutaj jeszcze nikt nie wysnuwał daleko idących wniosków. Stracenie z tronu usprawiedliwiano gorącą nowością i ciekawością wywołaną przez nowy model i rzekomą nową jakość Dacii. Sierpień pokazał, że Dacia naprawdę sporo zmieniła w swojej ofercie. Samochody stały się dojrzalsze, lepsze i to w dużej mierze dzięki temu Sandero obroniła pozycję lidera w sierpniu. Co więcej, drugi model marki – Duster nieśmiało puka do drzwi prowadzących na podium. W sierpniu wskoczyła ona na 4 miejsce.

Dacia Sandero 2021 1 1024x566

Tak wygląda ranking najchętniej wybieranych nowych aut w Europie w sierpniu 2021 roku:

  1. Dacia Sandero – 14 961 szt.
  2. Volkswagen Golf – 13 664 szt.
  3. Toyota Yaris – 12 594 szt.

Co ciekawe w Europie widać coraz mniejsze zainteresowanie samochodami z silnikiem diesla. Ich miejsce coraz wyraźnie zastępują samochody elektryczne. Pozycję lidera sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie zajął bezapelacyjnie Volkswagen, który zajmuje wszystkie aż dwa z trzech miejsc na podium w sierpniu.

2022 volkswagen golf r exterior 1 1024x576

W sierpniu 2021 roku najchętniej rejestrowane auta elektryczne to:

  1. Volkswagen ID.3 – 7 904 szt.
  2. Tesla Model 3 – 7 824 szt.
  3. Volkswagen ID.4 – 4 624 szt.
DB2020AU01118 medium

Z niecierpliwością czekamy na oficjalne dane sprzedaży z września bieżącego roku. Jak uważacie – czy Dacia Sandero obroni tytuł najchętniej wybieranego auta w Europie?

Tekst: Paweł Oblizajek
Zdjęcia: Producenci

Dyskusja

komentarzy

Paweł Oblizajek

Uwielbia podróże, szczególnie te samochodem. Chciałby na stałe zamieszczać w słonecznej Toskanii i lepiej poznać kulturę życia we Włoszech. Motoryzacją pasjonuje się od najmłodszych lat. Szczególnym zamiłowaniem darzy motoryzacje włoską. Wolne chwile spędza na spacerach z rodziną a w sobotnie wieczory śledzi zmagania angielskiej piłki nożnej. Potrafi też zarwać noc by zobaczyć walki bokserskie na światowym poziomie.