Sprowadzanie aut z USA jest bardzo zaawansowanym procesem, który wymaga profesjonalnego podejścia oraz sporej wiedzy z zakresu amerykańskiej motoryzacji. Proces ten może się opłacać, ponieważ pozwala zaoszczędzić nawet do 20-40% w porównaniu z autami kupionymi w Europie. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak wygląda i ile trwa import aut z USA, koniecznie przeczytaj ten artykuł! Miłej lektury.
Sprowadzenie samochodu z USA do Polski — jak wygląda procedura?
Procedura obejmująca sprowadzanie aut z USA do Polski może być skomplikowana i wymagać od właściciela auta wypełnienia skomplikowanych formalności. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kroki, które należy zrealizować, aby proces importu przebiegł pomyślnie.
Zakup samochodu w USA
Kupując samochód z USA we współpracy z firmą importerską, należy zdecydować się na jeden z kilku domów aukcyjnych (np. Copart lub IAAI). Następnie po wyborze odpowiedniego pojazdu, warto zweryfikować go w bazie Carfax lub Autocheck. Dzięki temu poznamy jego stan techniczny oraz historię wypadkową.
Transport samochodu do Polski
Transport samochodu do Polski odbywa się drogą morską. Jeżeli sprowadzasz pojazd na własną rękę, skontaktuj się z firmą transportową, która pomoże w organizacji przesyłki oraz przewiezieniu auta z placu aukcyjnego do portu morskiego. Zachęcamy jednak podjąć współpracę z renomowaną firmą importerską, która zajmie się całym procesem od „A” do „Z”. Zazwyczaj wiąże się to z kosztem rzędu 2 000 zł. Specjaliści wówczas wyręczają zleceniodawcę ze wszystkich formalności.
Odprawa celna
Na tym etapie składamy deklarację celną i płacimy wymagane podatki.
Rejestracja samochodu
Po odprawie celnej samochód musi zostać zarejestrowany w Polsce. Konieczne jest zgłoszenie pojazdu do urzędu miasta lub gminy oraz uzyskanie polskich tablic rejestracyjnych.
Przegląd techniczny
Po rejestracji samochodu należy przeprowadzić przegląd techniczny, który potwierdza, że pojazd jest bezpieczny i spełnia wymagania obejmujące polskie standardy.
Ubezpieczenie samochodu
Przed wyruszeniem w drogę należy wykupić polisę ubezpieczeniową na samochód, która będzie chronić przed ewentualnymi kosztami wynikającymi z kolizji lub innych zdarzeń losowych.
Import samochodów z USA — ile trwa procedura?
Czas potrzebny na sprowadzenie samochodu z USA do Polski może się różnić i zależy od wielu czynników związanych z metodami transportu, terminami odpraw celnych oraz opóźnieniami załadunkowymi.
Ogólnie rzecz biorąc, sprowadzanie aut z Ameryki do Polski może zająć od kilku tygodni do kilku miesięcy. Poniżej przedstawiamy szacunkowy czas trwania poszczególnych etapów procedury:
- Transport samochodu do Polski — przewóz kontenerem morskim z USA do Polski może trwać około 4-9 tygodni
- Odprawa celna — może zająć od kilku dni do kilku tygodni;
- Rejestracja samochodu w Polsce — trwa zazwyczaj nie więcej niż 30 dni, w zależności od aktualnego „obłożenia” urzędu miasta lub gminy oraz sytuacji panującej na świecie.
- Przegląd techniczny — zależnie od indywidualnego terminarza warsztatu (czas oczekiwania na przegląd wynosi zazwyczaj kilka dni).
Wszystkie te etapy muszą być ukończone przed dopuszczeniem samochodu do użytku na polskich drogach. Z tego powodu warto zaplanować proces importu z wyprzedzeniem i skonsultować się ekspertami. Oprócz powyższych czynników należy dodatkowo przeprowadzić czynności modernizacyjne pojazdu z USA, które dopuszczą go do ruchu drogowego w Polsce. Są to zazwyczaj:
- montaż świateł przeciwmgielnych (w Europie wymagane jest tylne światło przeciwmgielne),
- wymiana zegarów i deski rozdzielczej (jeżeli zegary wskazują zarówno mile na godzinę oraz kilometry na godzinę, modernizacja nie jest konieczna),
- zmiana układu świateł pozycyjnych (unijne prawo wymaga, aby światła doświetlały również pobocze).
Istotne są także kierunkowskazy. W Ameryce świecą na czerwono, co jest niedopuszczalne w Europie, gdzie powinny być żółte lub pomarańczowe.
Sprowadzanie aut z USA — podsumowanie
Sprowadzenie samochodu z USA jest procesem, który będzie trwał od kilku tygodni do kilku miesięcy. Rozpoczynając współpracę z renomowanymi importerami, możesz liczyć na relatywnie sprawny przebieg importu. Wiele natomiast zależy od opóźnień podczas frachtu morskiego i odprawy celnej. Jeżeli wszystko przebiega bezproblemowo, samochód pod domem powinieneś mieć w ciągu 2-3 miesięcy.
Tekst został przygotowany we współpracy z Krzysztofem Mikołajczykiem z FlyCars — właścicielem jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce. Pod adresem https://flycars.pl/import-usa/auta/ możesz sprawdzić ich ofertę.
Źródło: Flycars.pl / art. sponsorowany