Planujesz zakup pojazdu na rynku wtórnym? Przeczytaj dlaczego sprawdzenie nr VIN jest konieczne.
Numer VIN to nic innego jak indywidualny, przypisany do danego pojazdu numer, który pozwala na jego identyfikację. Z założenia numer ten nie może się powtórzyć. Jest on nadawany przez producenta jeszcze w fabryce zgodnie ze standardami obowiązującymi na całym świecie od roku 1981. Wcześniej każdy producent miał własną metodę oznaczania pojazdów.
Numer VIN – z czego się składa?
Numer ten składa się z 17 znaków – cyfr i liter. Podzielony jest na sekcje, które zawierają identyfikację producenta, cechy egzemplarza, rok modelowy, miejsce produkcji czy kolejny numer.
Sekcja VMI identyfikuje kraj pochodzenia oraz producenta. To i oznaczenie rocznika, a więc kod modelowy są na całym świecie standardowe, chociaż różnie oznaczone. Jednak już w sekcji, która określa cechy pojazdu są bardziej szczegółowe informacje.
Sprawdzenie VIN – gdzie szukać numeru?
W praktyce nie ma z tym większego problemu, o ile wie się, gdzie numeru VIN szukać. W autach osobowych jest to nadkole, przegroda czołowa czy podłoga nieopodal prawego fotela. W przypadku aut na ramie nośnej numer ten znajduje się na ramie. Jeśli numeru VIN nie ma w tych miejscach, warto poszukać go pod maską, dywanikami czy w bagażniku. Powinien się on znajdować na tabliczce znamionowej przytwierdzonej do nadwozia. Coraz częściej VIN jest umieszczany również za szybą.
Dzisiaj sprzedawcy aut, coraz częściej podczas umieszczania ogłoszenia w prasie czy sieci, umieszczają przy okazji numer VIN samochodu, aby ewentualny kupiec mógł od razu go sprawdzić np. na portalu autobaza.pl. W ten sposób uniknąć można niepotrzebnych kosztów podróży w celu zobaczenia auta na żywo. Taki raport VIN pozwala zweryfikować pojazd jeszcze przed osobistymi oględzinami.
Po co sprawdza się numer VIN?
Na podstawie numeru VIN można zidentyfikować pojazd i uzyskać naprawdę cenne informacje na jego temat. Znaczenia może nie ma rok modelowy czy kraj produkcji, bo są to informacje podstawowe. Jednak kody dotyczą również wyposażenia auta, posiadanej wersji silnika czy określają, po której stronie powinna znajdować się kierownica. Niestety nie zawsze jest tak prosto. Czasem rozkodowanie numeru VIN wymaga zastosowania specjalnego dekodera typowego dla danej marki czy udania się do autoryzowanego serwisu.
Sprawdzenie VIN na autobaza.pl
Czy możliwe jest bezpłatne sprawdzenie numeru VIN? Można go sprawdzić za darmo w serwisie autobaza.pl. Dzięki temu istnieje możliwość nie tylko zapoznania się ze specyfikacją pojazdu, ale i z jego historią serwisową czy wypadkową.
Po co jednak sprawdza się w ogóle numery VIN? Okazuje się, że wszędzie spotkać się można z oszustami, którzy specjalnie zmieniają numer VIN. Z tego powodu niezależnie od naszego zaufania do sprzedającego, trzeba zawsze sprawdzić numer VIN samochodu, który ma zamiar się kupić. W ten sposób można uniknąć zakupu pojazdu, który jest w zasadzie niezdolny do jazdy, miał cofany licznik czy posiada wadę prawną.
Warto przy tym pamiętać, że podawanie osobom trzecim numeru VIN jest w pełni bezpieczne. Stracić mogą na tym jedynie nieuczciwi handlarze czy sprzedawcy samochodów, którym zależy na ukryciu prawdziwej historii pojazdu. Dla zwykłego użytkownika nie stanowi to żadnego zagrożenia.
Czy możliwe jest zduplikowanie numeru VIN?
W teorii odpowiedni urząd powinien taki przypadek wykryć i wezwać obie strony do wydziału komunikacji w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Rzeczywiście w czasach PRL zdarzały się pojazdy o takim samym numerze VIN. Trafiały one zarówno na rynek krajowy, jak i na eksport. Obecnie raczej takiego ryzyka nie ma.
Zdarzają się jednak przypadki fałszowania numeru VIN. Podczas oględzin pojazdu należy więc sprawdzić numer w kilku, a nie tylko jednym miejscu i ocenić czy wygląda on tak samo.
Jeśli samochód jest używany, warto mieć przy sobie urządzenie zwane miernikiem lakieru. Dzięki niemu można szybko sprawdzić grubość lakieru na karoserii pojazdu. Odstępstwa świadczą o przebytych naprawach lub o tym, że części pojazdu z oryginalnym numerem VIN zostały zastąpione zamiennikiem. Oczywiście ewentualne nieprawidłowości są w stanie stwierdzić takie policjanci na komisariacie.
Źródło: Autobaza.pl / art. sponsorowany