Skup aut – co warto wiedzieć?

Decydując się na sprzedaż auta jego posiadacz ma w głowie różne priorytety. Jednemu zależy na szybkim czasie załatwienia sprawy, drugiemu ma otrzymaniu dobrej ceny. Są 3 sposoby sprzedaży auta ze względu na jej cel. Pierwszy to bezpośrednia sprzedaż, drugi przez pośrednictwo komisu, a ostatni – skup aut używanych.

Skup aut – jak to działa?

Skup aut działa na zasadzie zakupu samochodów używanych. Następnie są sprzedawane po wyższej cenie. W taki sposób generowany jest zysk, który jest różnicą między ceną kupna, a ceną sprzedaży. W przypadku komisu zyskiem jest prowizja za pośredniczenie. Skup samochodów odbywa się za gotówkę, który nie jest żadnym pośrednikiem. Można go uznać za zwykłego kupca. Podpisując umowę ze skupem zbywca zrzeka się praw do auta. Od tej chwili jest ono własnością firmy i może z nim zrobić co zechce. 

Kontakt ze skupem 

Sprzedaż samochodu jest możliwa również przez internet. Wymaga to spotkania osobistego celem finalizacji transakcji, ale część formalności można załatwić online. Większość skupów aut posiada witrynę internetową do łatwego i szybkiego kontaktu. Często znajdują się na niej gotowe do wypełnienia formularze lub podany adres e-mail, na który należy wysłać wiadomość. Trzeba podać w niej niezbędne informacje co do stanu technicznego auta, które sprzedawca ma do zaoferowania. Na podstawie tych danych skup podejmuje decyzję, czy jest zainteresowany kupnem. Zazwyczaj chce nabyć każdy samochód, dlatego po niedługim czasie od wypełniania formularza, zbywca otrzymuje w tej sprawie telefon lub wiadomość zwrotną. Zostaje ustalone spotkanie, które ma na celu dopiąć sprawę do końca.

Wycena samochodu

By samochód wycenić trzeba go dokładnie obejrzeć i sprawdzić. Ma to miejsce podczas spotkania z kontrahentami ze skupu. To najważniejszy etap, podczas którego właściciel dowie się, ile dostanie za swoje auto. Każdy skup może inaczej wycenić jeden i ten sam pojazd. Aby kwota sprzedaży satysfakcjonowała zbywcę, warto sprawdzić kilka takich firm, zanim zdecyduje się na skorzystanie z jednej z nich. W momencie dokonywania wyceny sprzedający nie jest do niczego zobowiązany. Może zrezygnować w każdej chwili. 

Umowa i co po niej? 

Jeżeli cena, która zostanie zaproponowana po dokładnym obejrzeniu samochodu, który klient sprzedaje będzie mu odpowiadać, zostanie podpisana umowa. Jest ona standardową umową sprzedaży auta, w której zbywca zrzeka się praw do niego na rzecz skupu samochodów. Firma ta zazwyczaj posiada dział prawny, który przygotowuje odpowiednie umowy. Uważnie trzeba ją przeczytać przed podpisaniem. Jeżeli są jakieś niejasności, tudzież uwagi, klient może wnosić o poprawki do umowy, na które skup powinien się zgodzić. Dużym atutem sprzedaży auta w skupie jest fakt otrzymania pieniędzy do ręki, od razu po podpisaniu umowy. Zbywca nie musi się martwić co się stanie po sprzedaży z samochodem. Nieważne czy uda się skupowi odnaleźć nowego kupca od razu i ile on zapłaci. Gotówkę otrzyma niezależnie od tego. 

Jakie auta na skup samochodów? 

Nie każdy wie na jakiej zasadzie działa auto skup, przez co nie korzysta z jego usług. Wielu myśli, że jeśli ich auto jest w złym technicznym stanie, żaden skup aut nie będzie nim zainteresowany. Jest to błędne myślenie. Skup interesuje się nie tylko zużytymi autami, ale też takimi do renowacji, a nawet samochodami po wypadkach. Oczywistym jest, że im gorszy stan, tym niższa będzie kwota wyceny. Ale zazwyczaj chce je kupić, nawet te w bardzo złym stanie. Wniosek, że skup może być jedynym miejscem, gdzie właściciel takiego pojazdu otrzyma za niego atrakcyjną ofertę. 

Warto wiedzieć 

Jeżeli klientowi zależy na szybkiej sprzedaży i dostania gotówki od ręki powinien sprzedać auto do firmy prowadzącej skup samochodów w swojej miejscowości. Wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę “skup aut”, zobaczy, że wyskakuje wiele wyników wyszukiwania. Na każdej ze stron będzie widnieć zachęcająca informacja, że firma zapłaci najlepszą cenę w danej miejscowości. Slogany reklamowe na stronach będą takie same lub podobne. Aby wiedzieć, że skup zapłaci najlepszą dla zbywcy kwotę musi znaleźć duże firmy działające w jego okolicy. Szybko można się przekonać, że część skupów to w rzeczywistości firmy. Na ich stronach można znaleźć tylko nr telefonu, bez danych o siedzibie. Najlepiej szukać dużych firm, które mają oddziały w kilku miastach Polski. Sprzedaż auta dużej firmie gwarantuje bezpieczeństwo i wyższą cenę. Lokalne firmy są zazwyczaj małe i mają ograniczony budżet. Duże natomiast, dbają o dobrą reputację, przez co oferują rozsądne ceny. Za pojazd sprzedany na skupie zbywca nie dostanie takiej sumy, jak przy sprzedaży bezpośredniej. Będzie ona trochę zaniżona, przez co skup oczywiście osiągnie zysk. Ale czasem warto sprzedać samochód taniej w zamian za zaoszczędzony czas, który jest przecież tak cenny. Gwarantuje to szybkie otrzymanie gotówki i minimalne zaangażowanie.

Artykuł opracowany przy współpracy autoskup040

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: