Skoda sięga do korzeni

Ponad 110-letni czeski klasyk będzie ozdobą kolekcji muzealnej Skody.

Przedstawiony na zdjęciu samochód to Laurin&Klement BSC, czyli sportowy model Skody sprzed 110 lat. Wtedy jeszcze czeska marka nosiła imiona dwóch ojców założycieli – Vaclava Laurina i Vaclava Klementa. W1908 roku produkowali oni swój już drugi automobil. Seria BS była kontynuacją pierwszego modelu Voiturette A, a sportowa odmiana oznaczona była dodatkową literką C w nazwie.

BSC powstał zaledwie w 12 egzemplarzach, a ten jest oczywiście jedynym ocalałym. Producent z Czech pieczołowicie odrestaurował BSC do oryginalnego stanu. Zajęło to 2 lata, ale teraz będzie to ozdoba kolekcji muzeum Skody oraz jeden z jej najcenniejszych eksponatów.

Zwykłe modele serii BS miały ledwie 10 KM, podczas gdy 2-cylindrowy silnik sportowego wariantu osiągał 12 KM. W1908 roku wartość ta imponowała bardziej niż dzisiejsze 245 Km w Octavii RS. Laurin&Klement BSC jest już drugim samochodem jaki odrestaurowała Skoda. Pierwszym jest 996 Supersport, która powstała w zaledwie 3 egzemplarzach!

2014 525297 1950 skoda 996 supersport1

Bartłomiej Puchała
fot. Skoda

Dyskusja

komentarzy

Bartek Puchała

Nie jest fanem szybkiej jazdy. Dużo większą przyjemność sprawia mu płynność prowadzenia. Dziennikarstwo motoryzacyjne to dla niego zabawa i hobby, choć marzy o przejściu na zawodowstwo. Miłośnik youngtimerów i sleeperów oraz kultowego już Top Gear - posiadacz wszystkich wydanych numerów polskiej wersji magazynu. Na co dzień upala prawie trzydziestoletnie W124.